Успелите

Боян Лазаров и българските крафт джинове, направени със страст и фантазия

"Potion Distillery" е брандът за занаятчийски джин на Боян Лазаров, вдъхновен от ролевите игри, където тези "отвари" са широко разпространени, тъй като са основния механизъм, чрез който героите възвръщат живота си или вълшебната си енергия. За направата на джиновете се използват български съставки и хвойна от Родопите. Но всъщност зад тази идея стои нещо много по-голямо. Мечтата му не се ограничава само до създаването на уникален, крафт джин. Целта на Боян е да отвори микродестилерия в самото сърце на град София - място, което да не е просто производствено съоръжение, а вълнуваща туристическа атракция. Представете си малка джин академия, където любителите на тази напитка ще могат да се потопят в магията на производствения процес, да създават собствени миксове и да научат тайните на майсторите. Повече за Боян Лазаров и "Potion Distillery" може да прочетете повече в следващите редове на нашето интервю с него. 

Боян, как се зароди идеята за "Potion Distillery" и създаването на български крафт джин?

Предисторията е, че винаги съм имал интерес към нетрадиционните вкусове и съм обичал да експериментирам и да пробвам нови неща. Може би всичко започна докато следвах магистратура в Холандия, където се запалих по бирата. До момента имам пробвани над 500 различни видове бира. По същото време в България стартираха първите крафт пивоварни и през годините индустрията и пазара за крафт бирата започна да набира скорост, което между другото  подкрепям с две ръце. Впоследствие се ориентирах и към уискито, но за да оцениш едно уиски е необходимо да разбереш и процеса, по който е произведено. Това ми даде базови познания относно производствения процес на спиртни напитки. 

През 2019 г. започна да се материализира идеята за микро дестилерия, като основните фактори бяха нарастващия интерес към крафт продуктите в България, както и липсата на такива сред спиртните напитки. Започнах да правя проучване, но тогава COVID-19 дойде и всички планове се замразиха. Това ми помогна и ми даде време да избистря концепцията, направих допълнително проучване, както и бизнес план.

Целта ми е да си отворя микро крафт дестилерия в центъра на град София, която да е също туристическа дестинация и да предлага турове, дегустации, както и джин училище, работилница - в която всеки може да подбере вкусове и аромати и в рамките на 1-2 часа да направи и да си тръгне с бутилка свой собствен джин. Иска ми се да произвеждам разнообразни продукти всяка година, като единствено бестселърите да се задържат като постоянен артикул. Но преди да направя голямата инвестиция в дестилерия, реших да минимизирам риска като изнеса производството на първите партиди на външен производител. След като прозвънях доста от производителите в регистъра на производители на спиртни напитки, успях да намеря Дестилерия Исперих, откъдето се съгласиха да ми помогнат в това мое начинание.

През 2023 г. стартирах “Поушън Дистилъри” и подготовката на първата партида от два вида джин - “Health Potion” и “Mana Potion”. Исках да експериментирам възможно най-много, за това освен че двата джина се различават драстично по вкусове - съответно с вкус на подправки и цитрус-флорален вкус, те също се различават с това, че са оцветени - червен и син, както и че са джин в нов западен стил (new western). Специфичното при този вид джин е, че хвойната не е доминираща като при широко разпространените джинове и дори някои хора оспорват дали този вид джин изобщо попада в джин категорията. Двата джина са от серия, вдъхновена от ролевите игри, където тези "отвари" са широко разпространени, тъй като те са основния механизъм, чрез който героите възвръщат точките си живот или вълшебна енергия.

През 2024 г. направих втора партида с леки корекции във вкусовете на “Health Potion” и “Mana Potion” джиновете, както и представих трети вид джин - “Wicked Potion”. Той не е оцветен, но специалното при него е, че има добавен зехтин, който не се усеща като вкус или аромат, но променя текстурата на алкохола като убива острите етилови нотки и го прави по-пивък на вкус. Рецептата беше специално разработена, за да може да се концентрира и да се направи джин тинктура. Тя е 25 пъти по-наситена на вкус и може да се използва за направата на безалкохолни коктейли като оставя същия вкус, но без алкохола (под 0.5% алк/кол).


Как създадохте вкусовете? Съставките български ли са?Разкажете ни за процеса по приготвянето на джина.

Джинът е може би най-гъвкавата напитка от гледна точка на процеси за производство - има дестилирани и недестилирани, и под всяка от тези категории има още много начини на производство. Крайната цел е да се направи инфузия на етилов алкохол с букет от ботанически съставки. В бъдеще ми се иска да експериментирам и във различните технологии, но на този етап се спрях на по-прости методи. “Wicked potion” е дестилиран, докато “Health Potion” и “Mana Potion” имат инфузия чрез мацерация (накисване) на различни температури и за различен период от време за различните съставки и ледена филтрация, която да пречисти горивата смола на хвойната. 

България е много богата страна на подправки и една от най-хубавата хвойна расте по нашия край. Голяма част от джиновете във Великобритания използват именно българска хвойна. Хвойната, която използвам е от Родопите, както и по-голямата част от съставките са български. Въпреки това, има екзотични съставки, които трудно се отглеждат по нашите ширини, като например, лимони, портокали, канела, зехтин и пеперуден чай.

“Mana Potion” е създаден да бъде харесван от широката аудитория (crowd pleaser). Той има цитрус-флорален вкус и основните съставки са лимон, краставица, ябълка, кардамон, лавандула и е оцветен с цветовете на пеперуден чай. Пигментът в цвета на пеперудения чай е силно чувствителен към промяна в киселинността и за това при смесването на джина с тоник или в коктейл с лимон цветът се променя от синьо в лилаво, давайки магическия ефект подобаващ на името на джина.

“Health Potion” има по-нишов вкус. При него хората са в двете крайности или го харесват или не го. Той има наситен сладко-кисело, горчиво-пикантен вкус на подправки като канела, карамфил и черен пипер, които са балансирани с портокал, джинджифил и хибискус. Червеният цвят идва именно от цветовете на хибискус.

За разлика от другите два, които имат по десетина съставки в рецептите си, в “Wicked Potion” има едва няколко - салвия, краставица и зехтин, което му придава билков вкус. Зехтинът е рядко използвана съставка в джин и нейната роля е единствено да промени текстурата на джина без това да има отражение на вкуса или аромата.


Защо точно джин?

Джинът изживява своя ренесанс и има растяща тенденция в неговото търсене и консумиране. Освен това, разнообразието на вкусове, видове и технологии, предоставят идеална платформа за палитра от крафт продукти, каквато искам да развивам и аз. С първите три джина само разрових повърхността на възможностите, а вече се открояват ярко от повечето джинове.


Къде могат да бъдат открити продуктите ви?

Продажбите са единствено онлайн, в онлайн магазина на уеб сайта на компанията, както и в няколко избрани онлайн магазина. Малките количества на партидите не позволяват да се продава физически по веригите магазини.

Каква е тайната съставка във вашия джин, с какво се отличава от комерсиалните джинове на пазара?

Слогана на компанията е "Български крафт джинове, направени със страст и фантазия". Стоя зад всяка дума от слогана и това ни различава от всички други на пазара. Не сме единствените, които предлагат цветни джинове и не сме първите използвали зехтин като съставка или направили джин в нов западен стил.

Това, което ни прави уникални е комбинацията от всички тези неща - хубавите качествени български ботанически съставки и вода, водата също има силно отражение във вкуса, крафт културата и модела, които сме възприели, желанието за експерименталност и индивидуалната концепция зад всеки от джиновете, както и фантастичните елементи вплетени във всеки от джиновете.


Какво ново да очакваме в портфолиото на "Potion Distillery"? Мислили ли сте за създаването на безалкохолен дестилат или т.нар "non-alcoholic spirits"?

Следващата по-голяма стъпка е откриването на своя собствена дестилерия, което ще позволи въображението на човек да се развихри и ще отвори много врати за разнообразни и иновативни експерименти. За момента имам разписани концепции за още няколко вида джин, както и  за други спиртни напитки. Но за да се реализира всичко това е необходима много работа, както и значителна инвестиция.

Що се отнася за безалкохолните джинове, то има 0.0% алкохолни и слабо алкохолни (<0.5%). Напълно безалкохолните имат сериозни недостатъци със стерилизацията, както и изисква по-комплексен процес и апаратура, които на този етап са нереализируеми, докато слабо алкохолните представляват джин тинктура разредена с вода. Предпочетох да предлагам “Wicked Potion” като джин тинктурата вместо като слабоалкохолен джин от практична и икономическа гледна точка. Много по-лесно и по-евтино е барман да работи с едно шишенце от 50 мл, което ще стигне за около 25 коктейла, от колко с неговия еквивалент от две шишета по 700 мл.

За финал, какво ще пожелаете на читателите ни?

Бих насърчил хората да експериментират повече, да не се страхуват от провали и да не слагат всички яйца в една кошница. Зад всяка успяла личност седят множество провали, които са довели до изграждането на характер и знания, което е незаменим житейски опит. Ако аз не успея да развия “Поушън Дистилъри”, то поне съм пробвал и може би ще имам друга възможност, която да реализирам по-добре с научените уроци от предходни грешки. 

Също така, предприемачите са работохолици и лесно може човек да се подхлъзне и зарови изцяло в работа. Семейството винаги трябва да е на първо място пред работата, защото семейството са хората, които ще ви вдигнат, потупат и помогнат да си стъпите отново на краката след всеки ваш провал.

 

                                                             Снимки: Личен архив Боян Лазаров

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Габриела Трендафилова

Магистър по "Международен туристически бизнес", бакалавър по "Мениджмънт", допълнителна специалност по "Журналистика". Обожавам хубавата домашна храна и съм кулинар по душа. Обичам природата, но най-вече морето. Уважавам добрите обноски и доброто възпитание в хората. Обичам да пиша и вярвам в силата на правилно използваните думи.

Оставете коментар

0 коментара