Боян Симеонов: Помагаме на незрящите деца да виждат чрез музиката
И преди сме представяли Боян Симеонов в нашия сайт и различни проекти, зад които той е заставал, като първото издание на TEDxVarna и Urban Tapes. Днес си говорим за една инициатива под шапката на Rock School, oт което той е част.
Адски много обичам да се занимавам със смислени за мен неща. Намирам особен смисъл в музиката и през последните години посвещавам основна част от деня си в това да мисля как можем да подобрим много от наличните музикални услуги в България – от образование през звукозапис, до излизането на един музикант/група на клубната сцена.
Така и се озовах в проекти като Rockschool, Urban Tapes, Urban House recording studio и още няколко, които предстои да бъдат обявени скоро. Съосновател съм и в Innovator – co-working&maker space във Варна и в онлайн медията - “Под моста”.
Отделно от всичко това гледам да не спирам да пътувам, чета, гледам филми, обикалям баровете, играя бордови игри, футбол и да балансирам градския живот с планини и морета.
Ти си доста деен човек, като едно от поприщата ти е работата за RockSchool. Разкажи ни за това.
Когато започнеш да нищиш един проблем – отговорът най-често е “образование”. В Rockschool се работи много здраво, за да се направи музикалното образование по-достъпно и вълнуващо. Още по-важното – създава се общност и се развиват личностни умения, не само музикантски. Даваме над 18 000 урока годишно и не спираме да мислим за това как да подобряваме условията и услугите, които предлагаме. Затова и вярвам, че работата ми в Rockschool е смислена.
Като част от RockSchool си един от финалистите в "Промяната" с много интересна концепция. Каква е тя?
Проектът се казва “Виждам чрез музика” и ако трябва да го обясня в едно изречение – това е адаптирана програма за музикално образование за незрящи.
Съществуват ли наистина толкова много музикални таланти сред хората с различни възможности и как ги откривате?
За жалост няма как да имам точен отговор на този въпрос. Истината е, че не е важно дали сред тях има много музикални таланти. По-важно е да разглеждаме музиката като инструмент, а не като крайна цел. Защото музиката учи на много други неща, които помагат на едно дете или младеж да бъде много по-витална част от света впоследствие.
За незрящите деца е особено важно, защото музиката е може би най-висшата форма на звук, а всички знаем колко са важни звуците за тях. Факт е, че няма структурирана програма за музикално образование за незрящи деца и това е направило музиката тема табу за тях. Целта ни е да променим това, защото няма причини да е така.
Кое беше вдъхновението ти за тази идея?
Имаме незрящи ученици по пеене, които през последните години демонстрираха супер прогрес – и като умения, и като адаптиране. Дебютираха на нашите концерти и сами казват колко е важна музиката за тях. Замислих се, че трябва да адаптираме това и за другите инструменти и типове уроци. Намерихме как може да стане това и се захванахме за работа.
Представи си, че спечелите "Промяната". Как си представяш идеята в завършен вид?
Искаме да осигурим менторство за нашите преподаватели, за да преподават по-ефективно на тази група деца. Оттам, искаме да оборудваме софтуерно и хардуерно кабинет, за да можем да осигурим оптимални условия за преподаване и развитие на музикални умения за незрящи деца. И след всичко това – целим да създадем стипендиантска програма за тези от тях, които са от семейства с ниски доходи или домове. Така ще премахнем и тази бариера.
Как могат да ви подкрепят нашите читатели и защо си струва да го правят?
Могат да ни подкрепят, гласувайки тук. Сега сме на етап с онлайн гласуване с още 4 екипа и само 3 от нас ще получат финансиране за идеите си. Затова е много важно за нас всеки да гласува и да разпространи това, което правим. Ние нямаме претенции, че променяме света, но имаме претенции, че има проблем и ние сме готови да работим върху неговото решаване. А това означава да подарим възможността за музика на незрящите деца в България.