Успелите

България е на първо място по производство на розово масло

България е на първо място по производство на розово масло - това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева по време на откриване на ритуала „Розобер“ в Казанлък. 

С ритуала розобер в градините в Казанлък бе поставено началото на кулминационните събития в програмата на Празника на розата 2016г. Празникът на розата в чест на българската маслодайна роза е официалният празник на градовете Казанлък, Карлово, Павел баня, Гурково и Стрелча. На събитието присъстваха още премиерът Бойко Борисов, министърът на туризма Николина Ангелкова и регионалният министър Лиляна Павлова. Розовото масло е защитено географско указание от 2014г. и както за хората в България и по света, така и в регистрите то е символ на красотата на страната ни.

Всяка година за първото място се конкурираме с Франция. За тази година България отчита 2500 дка увеличение на площите с маслодайна роза, увеличение на производството на розово масло”, заяви министър Танева.

Междувременно министърът на туризма Николина Ангелкова призова Празникът на розата да влезе в списъка с нематериалното световно наследство на ЮНЕСКО, което не е никак трудно да се реализира предвид световния интерес към маслодайната ни роза.

България е на първо място в света в производството на розово масло.

България дълго време е сред световните лидери в производството и износа на розово масло, а Розовата долина е регион, в който се култивират и произвеждат значителни количества от тази култура в световен мащаб. За туристическия сезон 2014-2015 г. Долината на розите е посетена от над 220 000 туристи. Затова и правителството винаги се е стремяло да осигурява необходимата подкрепа за този отрасъл, а сега предоставят на община Казанлък и 1 млн. лева за изграждането на Музея на розата. Историческото наследство и историята на българската маслодайна роза ще бъдат съхранени и представени пред гостите на музея по изключително модерен и съвременен начин, като музейната експозиция проследява над 300-годишната история на българското производство на маслодайни рози.

България е на първо място в света в производството на розово масло.

Ритуалът „Розобер и Розоварене“ е ежегодното централно събитие за официалните гости и чуждестранните туристи по време на кулминационния неделен ден на вековния Фестивал на розата в Казанлък. Розоберачи в народни носии, групи за автентичен фолклор, кукери и танцови състави огласят розовите градини и посрещат гостите на празника. В плодородните розови градини на селата Ръжена, Кънчево, Розово, Горно Изворово, Горно Черковище и на град Казанлък те приканват гостите да наберат от цветето на боговете – маслодайната казанлъшка роза, да вкусят розово сладко, гюловица и ликьор от рози. Избира се най-сръчната розоберачка, която получава награда за своята усърдност от самите стопани. Пресъздадени от професионални и самодейни фолклорни състави са ритуалите „Розобер“ и „Розоварене“. Розовото масло се вари в гюлпаната, а стопаните подаряват на гостите от току-що произведената розова вода.

Красивите и весели редици се предвождат от Царица Роза, нейните подгласнички и свитата на малките Принцеси на розата. Кукери гонят злото, а конниците пазят пъстрите редици на карнавалното шествие. В пъстри нанизи от шевици и гиздави носии, с песни и танци огласят града представители на различни фолклорни формации. Събитието има хиляди гости от България и чужбина.

ВИЖТЕ ОЩЕ: РОЗОВАТА ПРИКАЗКА НА КАЗАНЛЪК

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара