България се сдоби с домейн на кирилица след 7 години работа по проекта
Пуснаха дългоочаквания европейски домейн от най-високо ниво .еu на кирилица, съобщи БТА. Първият български домейн на кирилица стартира официално днес, на 1 юни, а вчера той бе официално представен. Върху .ею се работеше в последните 7 години, като внедряването му е огромна стъпка - това коментират представители на EURid - European Registry of Internet Domain Names.
Освен за страната ни, проектът е важен и за Европа, защото помага за запазване на националната идентичност. Огнян Златев, ръковидител на представителството на Европейската комисия в България, коментира, че това е от особено значение, тъй като по света има над 300 млн. души, които ползват кирилица и в този смисъл можем да разглеждаме това като възможност не само за гражданите на ЕС, не само за българите, но за гражданите на други страни, които са извън ЕС като например Македония, Сърбия, Руската федерация, както и Монголия, където повсеместно също се използва кирилицата.
EURid е организацията с нестопанска цел, която управлява домейна от най-високо ниво .eю, след провеждане на тръжна процедура и назначаване от Европейската Комисия. Регистърът EURid работи с над 700 акредитирани регистратори и предлага обслужване на 24-те официални езици на ЕС. Като част от непрекъснатата всеотдайност към защита на данните, EURid е сертифициран според стандарта за сигурност ISO27001 от 2013 г. насам. EURid също така е регистриран по Схемата на ЕС по управление на околната среда и одитиране (EMAS), с което регистърът изразява своята загриженост към околната среда. Седалището на EURid е в Брюксел, Белгия, а регионалните офиси се намират в Пиза, Прага и Стокхолм.
Българското разширение на интернет сайтовете е един от трите уникални домейна на различни азбуки в Европейския съюз.
За нас е важно, че стартирането на домейна с разширение .еu на кирилица ще предостави възможност все повече хора да могат свободно да се възползват от възможностите, които предлага виртуалното пространство – било като възможност за комуникация, за обмен, за бизнес, а и не на последно място - за запазване на културната ни идентичност. Това е абсолютно в унисон с девиза на ЕС, който е: единни в многообразието.”, добави Огнян Златев.Огнян Златев - ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
Всички имена на домейни, регистрирани на кирилица, които използват разширението .eю ще преминат през процес на унифициране, за да приемат разширението .еu. Така българските страници ще имат характерен и отличаващ се профил в интернет пространството на Европа.
Определено домейните на кирилица ще дадат много предимства на своите собственици, поради простата причина, че за хората това е по-лесният достъп до интернет на родния им език, тъй като не е нужно да разпознават определен начин на изписване с латински букви на някои специфични букви като Ъ, Щ, Я, Ю, които, както знаем, имат неудобна вариация на латиница. И не на последно място - за бизнеса е важно, че домейните много по-точно се индексират от интернет търсачките.
Мениджър външни връзки в EURid Джовани Сепия споделя, че е изключително важно и радостно да бъде свидетел на резултатите от работата си, която стартира преди 7 години. Изключителна радост е, че той и целият екип успяват да направят този подарък на България днес. Той добавя още, че с европейския домейн на кирилица правят голяма стъпка към единния дигитален пазар на Европа, като това е възможност на всички българи да ползват интернет на родния си език - .еu има важна роля за многоезичието в ЕС и чрез него България вече има уникално присъствие в интернет.
Кадър от представянето на домейна на 31.05.2016г.
Има няколко причини, поради които този домейн е от голямо значение - за това говори Регина Фуксова от EURid. Първата причина е, че е изцяло запазен за граждани на ЕС, тоест българи из цяла Европа ще могат да регистрират домейна. Друг фактор е, че е тази реализация е много специална за българите, които ще могат да се изразят на своя собствен език, за да поддържаме многоезичието онлайн и с което ще могат да установят силно онлайн присъствие.
Действително от скорошна статистика стана ясно, че близо 15 млн. души по света говорят български език - това показа карта, която бе изработена от учени от Института за български език при БАН. Тя е изработена през последната година и за нея са използвани данни от Агенцията за българите в чужбина. Това е още едно предимство за българите по света, които ще се радват на новия домейн на кирилица.