Успелите

Силвия Янкуловска: първият учен от Източна Европа с награда за клинична етика

Силвия Янкуловска, декан на факултет Обществено здраве в Медицинския университет в Плевен, получи престижното отличие за клинична етика по време на Международна конференция във Вашингтон, САЩ. Това отличие е единствено по рода си и тя е първият учен от Източна Европа, която получава наградата, съобщава БНР.

Церемонията се състоя при официалното откриване на 12-та Международна конференция по клинична етика и консултация във Вашингтон, САЩ. Професор Янкуловска има дълъг и безпрецедентен опит в областта на клиничната етика. Тя е пионер в разработването на методология за клинично етично консултиране у нас. Нейна е и първата монография за клинична етична консултация, излязла от печат през 2015 г.

За първи път учен от Източна Европа получава наградата за клинична етика във Вашингтон и това е българка.

Наградата носи името на германския специалист по биоетика и клинична етика Ханс Йоаким Швагер. Наградата е посветена именно на него, заради приносът му в поставяне на основите на клиничното етично консултиране в Германия и Европа. Името на проф. Швагер се свързва и със стартирането на аргументирани дискусии и морално разсъждаване по клинични проблеми в Билефелд. Призът е учреден най-вече за насърчаване и подкрепа на клиничното етично консултиране особено при налични затруднения в конкретните условия. Поради тази причина той поставя началото и е негова първата идея за научен форум от този аспект. За първи път наградата е връчена на колектив от Австралия.

Бих искала да споделя, че за мен това е изключително професионално удовлетворение - да бъде така високо оценен труда ми, защото това, което съм постигнала сама, се съпоставя с постиженията на цели колективи и то от високо ниво.“, изтъква тя.
Преди време тя взе и бляскаво участие и в международен форум, който се проведе в Индия, с доклад, свързан с биоетиката на тема „Съобщаване на истината на терминално болните в хосписите в България“. Докладът бе базиран на нейни лични проучвания върху хосписите в България. Тя споделя, че в азиатските култури се гледа по-сериозно на този проблем и автономията на пациента не е основното движещо направление, а по-скоро решението на семейството, което е в разрез със западните традиции. Поради тази причина докладът предизвика много дискусии.

Международното признание, което получи проф. Янкуловска я мотивира още повече за развитието на клиничното консултиране у нас. Тя смята, че вече има известни последователи в тези среди и по този начин вече е поставена основата. Тя е оптимист, като споделя, че има принципно добра нагласа и условия за успешно разгръщане на тази дейност в по-голям мащаб в страната ни, независимо от условията, които винаги могат да бъдат подобрени.

ВИЖТЕ ОЩЕ: УНИКАЛНА ЗА ЕВРОПА КЛИНИКА ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА ГРЪБНАЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ОТВАРЯ В СОФИЯ

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара