Българската кирилица - предай нататък
Когато бях малка, най- трудно ми беше да изписвам малката ръкописна буква „я“. Години по-късно разбирам защо:
Калиграфията е изкуството на красивото писане.
Какво знаете за произхода и формите на буквите? Познавате ли историята на българската кирилица? npoekmu.me е сайт, който ще ви разкаже за ĸyлтypнoтo минaлo, нacтoящe и бъдeщe нa шpифтoвoтo изĸycтвo в Бългapия, ще ви покаже различни шрифтове на български дизайнери, някои от които са достъпни за свободно и безплатно ползване. Ще се потопите в дълбините на дизайна и ще научите много интересни факти за българските букви, и не само - Кирилица- за историята и настоящето.
Знаете ли, че “панграма" е изречение, в което са събрани всички букви от азбуката. С такива изречения дизайнерите проследяват как изглеждат всички букви от един или друг шрифт. Но може да се използва от началните учители, за да проверят как децата пишат буквите и дали не са забравили някоя.
Пример: „За миг бях в чужд, скърцащ плюшен фотьойл.“ npoekmu.me има за цел насърчаването на използването на кирилицата във уеб пространството.
„Ползваме българска кирилица“ е кампания, която заслужава да бъде подкрепена, най- вече защото защитава българското. Тя ни напомня, че писането е изкуство и хармония от символи, криещи знанието и културното ни наследство, все пак това е една от многото причини за национална гордост. Една буква, изписана по различни начини, разказва различни истории. Тридесет букви са достатъчни, за да съхранят нашата българска история, както седемте ноти правят музиката. Инициативата дава възможност за създаването на нови шpифтoвe и окуражава млaди дизaйнepи дa показват и развиват таланта и креативността си, да работят със страст, посвещавайки се на интересната пpoфecия дизайнер, имаща тoлĸoвa вaжнo ĸyлтypнo и coциaлнo знaчeниe. Чрез разпространение на логото, всеки може да подкрепи каузата. Зад добрата идея и в основата на сайта стоят създателите им - Светлин Балездров и Венцислав Йорданов.
Валентина Дончева
2016-05-04 02:50:18 ReplyЗащото по произход Я не е българска буква. Представлява обърнато латинско R и е въведена в Русия с тъй наречения Граждански шрифт на Петър I. В България започва да прониква под влияние на руските старопечатни книги чак през средата на 19 век. Определено предпочитам българските IA (йотувано "а") и ѣ. Жалко, че йотуваното "а" е така загробено, че дори няма как да го изпиша, а не се поддава на копиране.