Успелите

Българските програмисти са на 4-то място по заплащане в света

Според статистиката на компанията PayScale и Международния валутен фонд българските програмисти са на заветното четвърто място по заплащане в света. Статистиката е обработена от софтуерния инженер Рамиро Гомез и е по данни от периода месец май 2013 г. до май 2014 г. Това говори и за високото качество на българските кадри, които стават все по-търсени в този сектор.

В стастистиката на компания PayScale и Международния валутен фонд са включени данни за общо 50 държави. Целта на проучването включва анкетирани кадри в сектора, които са със стаж между 2-5 години, като именно техните заплати са осреднени. Накрая резултатите са сравнени със средната годишна заплата за съотвената страна. Издигането в класацията се получава така: колкото повече над средната заплата взимат програмистите в страната си, толкова по-високо са в общата класация. По този показател нашите програмисти се изкачват на високата позиция в статистиката.

Така те застават на 4-то място в света със средна годишна заплата 25 200 долара, което е 3.28 пъти над средното за страната. На първо място е Пакистан, като там програмистите получават само по 7200 долара средна годишна заплата, но това е 5.56 пъти над средната за страната.

Противно на икономиката в България нашите програмисти бият всички показатели по заплащане в страната ни. А и не на последно място - те получават едни от най-високите заплати в Европа спрямо средния доход. С подобно постижение могат да се сравнят с украинските софтуерни инженери.

По световна статистика българските програмисти се оказват на 4-то място по заплащане.

На второ място класацията е Индия, където програмистите получават 3.91 пъти над средното, или 6200 долара годишно. На трето място заема Южна Африка с 24 хил. долара годишно, което е 3.64 пъти над средното. Топ пет се затваря от Китай със средна заплата за програмистите от 23 100 долара на година, което е 3.15 пъти над средното.

В САЩ пък инженерите получават 1.38 пъти над средния доход. В сходни рамки са и заплатите на програмистите в почти цяла Западна Европа.

Да не забравяме, че програмистите в България имат по-висока покупателна способност от тези в САЩ. Този феномен се наблюдава напоследък чуждестранните ИТ фирми вече предпочитат страната ни заради качеството и компетенциите на кадрите в сектора, а не заради евтината работна ръка.

В България вече не идват чуждите компании, защото сме евтини. Те идват в България, защото сме качествени. Ние не струваме по-евтино.“, заявява преди два месеца Никола Вълчанов, преподавател към Факултета по математика и информатика в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Перспективите пред развитието на IT сектора в България са все по-обещаващи - София се обособи като гигант, а Пловдив държи 1/5 от IT бизнеса в България, което изключителен ръст за последните години в България в този сектор и изобщо за държава от Източна Европа.

ВИЖТЕ ОЩЕ: ПЪТЯТ НА РЕАЛИЗАЦИЯ НА ЕДИН МЛАД ПРОГРАМИСТ

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Силвия Дончева

От град Бургас съм, на 24 години, бакалавър със специалност "Българска филология". Обожавам да чета и анализирам „до кокал“ всичко изчетено, а когато не чета – пиша. Обичам разходките сред природата, източната култура, срещите с различни, интересни и мотивирани хора, и кучето си.

Оставете коментар

0 коментара