Информацията съобщи заместник-кметът по финанси в черноморския град Красимир Стойчев. По думите му,
влакът трябва да се движи два пъти седмично, което би било напълно достатъчно.
Припомняме, че точно на националния празник 3-ти март в град Ханджоу беше подписан договор за пускането на контейнерен влак, който ще пътува по линията Китай - Казахстан - Азeрбайджан - град Поти /Грузия/, а оттам товарите ще стигат с ферибот до Бургас. От нашето пристанище стоките ще бъдат препращани до различни европейски страни. Влакът от Китай до Бургас има шанс да се превърне в ключов логистичен център за доставка на контейнерните товари от Азия към Европа.
Договорът беше подписан между китайската държавна компания Zhengzhou International Hub Development and Construction Co (ZIH) и българската "Деспред" АД.
Докато се стигне до пълно натоварване на линията, се предвижда субсидиране на транспортните разходи и от страна на Китай. Но отношенията ни с тази държава не са свързани само с пускането на линията и създаването на хъб в Бургас, а също и с развитието на дейности в културната и образователната сфера. Това коментира заместник-кметът по финанси Красимир Стойчев.
Припомняме, че Бургас ще е вторият град в Европа, в който Китай ще има свой логистичен хъб след Хамбург. В първата фаза на проекта ще бъдат инвестирани над 20 млн. евро. Договорът за сътрудничество вече бе подписан на 29 април в Ханджоу.
Интересен факт е, че в тази връзка няколко бургаски училища започват изучаването на китайски език. Подобни курсове ще се провеждат и в колежа по туризъм, както и в Бургаския бизнес инкубатор. Занятията ще започнат от началото на новата учебна година, като Община Бургас се е ангажирала да поеме нощувките на преподавателите. Първите училища, които ще включат чуждоезиковото обучение, са Търговската гимназия, СОУ „Кирил и Методий“, Математическата и Френската гимназии.
ВИЖТЕ ОЩЕ: ОФИЦИАЛНО: ОТКРИВАТ ЛОГИСТИЧЕН ХЪБ ЗА 20 МЛН. ЕВРО В БУРГАС