Успелите

ВЪЗМОЖНОСТИ: Целите за устойчиво развитие и междуполовото равенство

Преди няколко дни, докато преглеждах новините от изминалата седмица, видях заглавие, което твърдеше, че България е сред петте страни в света с най-добър баланс между половете в бизнеса.

Тъй като трудно се доверявам на такива подозрително отпимистични статистики и класации, прочетох малко повече по темата за привидното равенство и скритата полова дискриминация.

Дискриминационните нагласи, стереотипите и обществените очаквания спрямо жените в България осъзнах, когато се сблъсках с пълната им противоположност при първия ми по-дълъг престой в чужбина.  След около година във Финлнандия, където политиките поощряващи равенството са изключително стриктни, понякога имах чувството, че мъжете там са дискриминираните.

Но шегата настрана. Според Адела Качунова, юрист към Българския хелзинкски комитет: „Всяка четвърта жена у нас е била обект на домашно насилие, а около 29% от жените в детството си са претърпяли физическо, емоционално или сексуално насилие“.

Също така, според данни на НСИ разликата в заплащането между мъжете и жените в България е средно 20% и всеки ден жените работят в домакинството средно два часа повече от мъжете и имат един час по-малко свободно време.

Добрата новина тук е, че България е сред страните с най-бърз напредък в борбата с половите неравенства. България е не само част от местни и международни проекти и инициативи, свързани с равенството, но и работи върху въвеждането на нов Закон за равнопоставеност между жените и мъжете, който да гарантира равните възможности за развитие и на двата пола в обществения живот.

Равенството между половете е заложено в Цел 5: Равенство и овластяване на жените.

Цел 5: Равенство между половете Цел 5: Равенство между половете

Международни инициативи

Включете се в кампанията HeForShe за равенство между половете, инициирана от UNWomen. Целта е да се включат мъже и момчета като агенти на промяната за постигането на равенство между половете и правата на жените, като ги насърчава да предприемат действия срещу негативните неравенства, пред които са изправени жените и момичетата. Вижте повече ТУК.

Стажове

Ако искате да допринесете за постигането на  равнопоставеност на половете в България, а работите за изкореняване на стереотипите, основани на пола, и за елиминиране на насилието над жени и момичета, кандидатсвайте за стаж в Българския фонд за жените ТУК.

Можете да кандидатствате за практика в сферата на равенството между половете и социалното въздействие. Стажът в Devex ще запознае участниците със принципите на международното  развитие от гледна точка на интеграцията между половете и интеграцията. Прочетете повече ТУК.

Канидатствайте за стаж при Европейския институт за равенство между половете. За повече информация се обърнете към страницата на института ТУК.

Курсове и обучения

Добре дошли в платформата за електронно обучение на Програмата за Жените на ООН. Тя е отворена за всички заинтересовани в използването на обучение или обучението като средство, за да преминете на равенството между половете, овластяването на жените и правата на жените.  Повече ТУК.

Онлайн курс на тема равенството между половете в контекста на селското стопанство. Вижте повече за курса и мрежата на AgriProFocus ТУК.

Онлайн курсът на IASC на тема: „Различни нужди - равни възможности: повишаване на ефективността на хуманитарната дейност за жени, момичета, момчета и мъжеосигурява основните стъпки, които хуманитарните работници трябва да предприемат, за да се гарантира равенството между половете. Международната организация по миграция също участва в тази инициатива.

Курсовете на Масачузетския технологичен институт със свободен достъп предлагат и много материали, свързани с темата за равенството между половете. За повече информация ТУК.

Курс на тема „Да се изправим срещу половото насилие: Глобални уроци с казуси от Индия ще въведе участниците от сектора на здравеопазването към насилие, основано на пола. Повече информация може да откриете в платформата на Coursera ТУК.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ирина Илиева

Ирина определя себе си като млад активист и гражданин на света. Тя работи в международна организация за развитие във Виена, но е винаги с "единия крак в България". Темите, които я вълнуват най-много са устойчивото развитие, социалното предприемачество и младежката заетост. Обича да пътува, да танцува и да учи чужди езици.

Оставете коментар

0 коментара