Часът на Земята: 187 страни се обединиха под мотото "Загаси светлините, отвори очи за планетата"
За поредна година се състоя инициативата Часът на Земята. Стотици държави по света се включиха, за да посветят един час на планетата ни.
Акцията се провежда за 11-ти път, а тазгодишното издание е под мотото "Загаси светлините, отвори очи за планетата". Призивът традиционно приканя всеки човек да се замисли как с начина си на живот и работата си може да помогне на природата и оцеляването на планетата ни като използва разумно техниката и електричеството всеки ден.
Тази година 187 страни и територии са взели участие по данни на Световния фонд за дивата природа. 6 държави повече в сравнение с миналата година са изключили електричеството. Между 20:30 и 21:30 на 25-ти март милиони домакинства са угасили светлините в знак на съпричастност към Земята и решаването на екологичните проблеми. Операта в Сидни, Биг Бен и парламентът в Лондон, Токийската кула, Египетските пирамиди и Айфеловата кула са само малка част от 3100 сгради, които са потънали в мрак за Часът на Земята.
Инициативата поставя началото си през 2007 г. в Сидни, Австралия и оттогава се провежда през последната събота на първия пролетен месец. Акцията се разраства, за да се превърне в най-голямата природозащитна инициатива, която вече е ежегодна световна традиция.
Един час без електричество може и да не спести много енергия, нито да забави климатичните промени, но символичният жест има за цел да се замислим за бъдещето на Земята.
От екоорганизацията WWF (World Wildlife Fund) напомнят, че емблематични за българската природа места са застрашени от човешка намеса. Според учени климатичните промени засягат планинските екосистеми и това води до намаляване на броя дни със сняг и увеличаване на сухите дни. Това означава, че дори зимните спортове в планините са застрашени. В доклад на WWF се казва, че дори при масирано производство на изкуствен сняг, много ски курорти ще разчитат на по-малко от 100 дни с подходящи зимни условия годишно - а това е прагът на тяхната финансова жизнеспособност.