Честит февруари! Или кои празници този месец достойно конкурират Свети Валентин
Много обичам всичко свързано с празнуване - признати празници (Коледа, Великден) и измислени празници (Международен ден на фалафела, Световен ден на Междузвездни войни, Ден на числото ПИ), родни празници (Сирни Заговезни, Никулден) и западни празници (Хелоуин, Денят на Свети Патрик). Само от споменаването на думата „празник” ми става весело. Но един от малкото празници, които не разбирам, е Свети Валентин. И това е доста странно като се има предвид колко обичам сърца – да ги рисувам, да пека сладки в тяхната форма, да ги слушам как бият...
В опита си да заобиколя Свети Валентин потърсих други интересни дати, на които да обърна подобаващо внимание през февруари. (Като най-важна дата мога да изтъкна рождения си ден, но едва ли някой иска да слуша за това как на 07.02.1989 година Вселената най-после е намерила новата си господарка му-ха-ха). След известно лутане (из сайтове и по улиците) искам да те запозная с:
06 февруари – Международен ден на бармана
Славна професия! Барманите винаги са имали специално място в живота ни, а професията, макар и трудна, е примамваща за много млади хора. Барманите са дали много на света и тук не говоря само за разбъркване на алкохолни и безалкохолни напитки, а за ценни съвети, шамари зад врата, приятелско потупване по рамото, стоене до малките часове само заради теб. От забъркването на любимия ти коктейл до постоянното ти присъствие в обично заведение, барманите са били до теб (в доста голяма част от съзнателния ти живот, по-често дори от майка ти). Затова нека почетем техния принос към обществото и към изграждането ти като личност – три пъти ура и да живеят барманите!Съвети за празнуване: Сега е моментът да направиш нещо специално за любимия си барман – почерпи го, дай му по-щедър бакшиш от обикновено или просто му помогни да смени кега с бира.
10 февруари – Ден на пчеларите
Свети Харалампий е покровител на пчеларите, а датата 10 февруари е известна още като Чумин ден. Според вярванията светията бил властелин на всички болести и оковал чумата на синджира си. За да се спасят от напастта, хората отредили специален ден в традиционния календар. От него започва захранването на пчелите семейства. Сигурно знаеш колко важни са пчелите, но дали осъзнаваш, че 1/3 от храната, която консумираме има нужда от опрашване? За това се грижат пчелите. Без тях цветята и билките ще загубят свойствата си. Някои тревопасни животни също ще изчезнат. Редица лекарства няма да могат да бъдат произвеждани. Качеството на живот ще се влоши. Без пчели нашата планета ще бъде тъжно място за живеене. Затова пчеларите не просто затварят мед в буркани, те също помагат за опазването на пчелите. Помогни и ти.Съвети за празнуване: Хапни мед. Много. Разкажи на приятели за пчелите. Научи повече за опазването на пчелите от сайта "На пчелите с любов".
12 февруари – Ден на Чарлз Дарвин
Еволюция, произход на видовете, естествен подбор – едва ли има някой, който да не е чувал за Чарлз Дарвин. Не знам дали мога да ти кажа нещо за него, което да не ти е известно – може би това, че е опитвал различни видове странна храна – като месо от гигантска костенурка и игуана. Питам се защо на този ден не се продават балони с маймуни навсякъде?Съвети за празнуване: прочети повече за неговата теория или устрой тематична вечер вкъщи – знам, че звучи нетипично, но може да се окаже забавно.
13 февруари – Световен ден на радиото
Като бях малка имахме радио точка и всеки ден в 12 на обяд слушахме местните новини и поздравленията за рождени дни. Радиото за мен винаги е било вид магия. То и до ден днешен има място в живота на всички ни – дали ще го слушаме онлайн, в офиса или в колата, много от нас имат любима радиостанция или радиопредаване. На Световния ден на радиото се споделят идеи и възгледи за развитие на медията.Съвети за празнуване: Пусни си любима радиостанция, поздрави приятели или пей с пълно гърло на избрана от теб песен!
17 февруари – Ден на спонтанните актове на доброта
Някой беше казал, че добротата не е акт, а начин на живот. Аз го вярвам с цялото си сърце и душа. Всеки ден е повод да бъдем по-добри, по-позитивни, по-усмихнати, по-смели, по-раздаващи се, да правим повече комлименти, да се прегръщаме по-дълго, да обичаме повече. Всеки ден трябва да е 17 февруари. Колкото и банално да звучи, един дребен и незначителен жест, една усмивка и добра дума, могат да променят напълно нечий ден, а понякога и цял един живот. Не го отлагай, не го мисли – действай. И не забравяй, че доброто ражда добро, дори понякога да не изглежда така на пръв поглед. Съвети за празнуване: Бъди добър. Направи добро. Предай нататък.21 февруари – Международен ден на родния език
Съвети за празнуване: Пиши на кирилица. Припомни си това стихотворение. Рецитирах го в края на учебната година в прогимназията. Част от него завинаги остана запечатана в мен.Българският език Иван Вазов
Език свещен на моите деди език на мъки, стонове вековни, език на тая, дето ни роди за радост не — за ядове отровни.
Език прекрасен, кой те не руга и кой те пощади от хули гадки? Вслушал ли се е някой досега в мелодьята на твойте звуци сладки?
Разбра ли някой колко хубост, мощ се крий в речта ти гъвкава, звънлива — от руйни тонове какъв разкош, какъв размах и изразитост жива?
Не, ти падна под общия позор, охулен, опетнен със думи кални: и чуждите, и нашите, във хор, отрекоха те, о, език страдални!
Не си можал да въплътиш във теб съзнаньята на творческата мисъл! И не за песен геният ти слеп — за груб брътвеж те само бил орисал!
Тъй слушам си, откак съм на света! Си туй ругателство ужасно, модно, си тоя отзив, низка клевета, що слетя всичко мило нам и родно.
Ох, аз ще взема черния ти срам и той ще стане мойто вдъхновенье, и в светли звукове ще те предам на бъдещото бодро поколенье;
ох, аз ще те обриша от калта и в твоя чистий бляск ще те покажа, и с удара на твойта красота аз хулниците твои ще накажа.
Нарочно не съм споменала 29-ти февруари - повече за него като му дойде времето. А сега върви да празнуваш!