Успелите

Честита Коледа! Вижте откъде идва образът на Дядо Коледа и как го наричат по света

Както и да го наричаме, каквито и традиции да имаме, най-разпространената легендата е тази - белобрадият старец всяка Коледа обикаля света с шейната си, теглена от 9-те елена, и радва послушните деца с подаръци, измайсторени от елфите и джуджетата в Лапландия.

Откъде идва образът на Дядо Коледа?

Всъщност първообразът на Дядо Коледа е Свети Николай, който бива запомнен в историята, освен като много религиозен и посветен на църквата човек, и като щедър и благороден, дарил цялото си богатство на бедните и онеправданите. 

По време на Средновековието подаръци на децата се подарявали на 6 декември, когато почитаме Свети Николай. По-късно обичаят за поднасяне на подаръци се измества на 24 и 25 декември, пропагандирано от Мартин Лутер, който искал да насочи вниманието на децата към Христос, вместо към почитане на светците. 

Сегашният образ Дядо Коледа, на позакръгленичък, белобрад старец, облечен с червен кожух с бях пух и черен колан, носещ на гърба си голям чувал, пълен с подаръци, става популярен в САЩ и Канада от поемата "Посещение от Свети Николай", написана през 1823 година. Авторът й е Клемент Кларк Муур, който я написал, за да зарадва своите деца и да им я подари в навечерието на Коледа. Нюйоркчанинът, професор по ориенталска и древногръцка литература, добре познавал скандинавската и холандската митологии.

В поемата Свети Николай е представен като закръглен и дребничък като елф старец, който пристига от Севера с шейна, теглена от малко еленче. Той броди по покривите на заспалите къщи и тихичко влиза през комините, за да остави подаръци на послушните деца. Пъха даровете в чорапи, които малчуганите закачат над камината. 

За тази история авторът използвал мотиви от холандската легенда за Sinterklaas (съкратено от Sint Nicolaas). Година по-късно поемата му била публикувана в местен вестник под заглавието „Нощта преди Коледа“ и бързо се превърнала в една от най-популярните и обичани коледни истории.

Работата на карикатуриста Томас Наст също допинесъл за постепенното утвърждаване на този вид на Дядо Коледа, който започва да се поддържа от радио, телевизия, преса, книги и други.

Илюстрация Merry Old Santa на Томас Наст за списание Harper’s Weekly през 1881 година 

Художникът Хадон Съндблом, изобразил Дядо Коледа като позакръгленичък белобрад старец с червен кожух, допринася за формирането на сегашния му образ. Работата на художника е създадена за марката безалкохолна напитка Coca-Cola през 1930 година. 

Илюстрация на Хадон Съндблом за Coca-Cola

Как го наричат по света?

Дядо Коледа има много различни имена по целия свят, но едно е безспорно - той олицетворява коледния дух, веселието, щастието. Той носи енергията на светлите празници и зарежда с положителни емоции.

За съжаление, имената на белобрадия старец са толкова много, че не бихме могли да представим всички - затова Ви показваме карта, изработена от блогъра Джейкъб Мариан, показваща някои разновидности, главно от Европа.

Credit @JakubMarian

Ето и най-известните от тях:

Белобрадият старец става популярен в Англия по време на управлението на Хенри VIII. След като по тези земи празникът на Свети Николай вече не се отбелязва, подаръците биват подарявани на 25 декември за Коледа. В днешно време външният вид на техния Father Christmas ("Татко Коледа") във Великобритания става известен от илюстрацията на Джон Лийч за "Призракът на коледния подарък" в класиката на Чарлз Дикенс "Коледна песен" от 1843 година. Там той е изобразен като весел старец, облечен в зелен кожух, който развежда Скрудж по оживените лондонски улици, пълни с щастливи граждани. 

Илюстрация на Джон Лийч за "Призракът на коледния подарък" 

По-интересно е положението в Холандия (Нидерландия), където подаръците на Коледа биват носени от Kerstman ("Коледния човек"). Sinterklaas, смятан за прародител на Дядо Коледа, пък раздава лакомства на 6 декември с помощниците си Zwarte Pieten (Черни Петъровци). 

Sinterklaas, обикалящ града на бял кон

В Белгия добрият старец е наричан Kerstman ("Коледния човек") на нидерландски и Père Noël ("Татко Коледа") на френски. В деня на Sinterklaas белгийците подаряват подаръци само на децата, а на Коледа - радват всички възрасти с такива. 

В Швейцария Pères Fouettard придружава като помощник Père Noël ("Татко Коледа") във френскоговорeщия регион, а зловещият Schmutzli придружава Samichlaus, който обикновено носи метла и пляска непослушните деца, в немския регион.

Във Франция той се нарича Pere Noel и е изобразен като миловиден старец с бяла брада и сладка усмивка. В ръката си обикновено държи дълъг бастун с кристал на върха.

Преди Германия да стане християнска страна, се празнувал зимният празиник Yule (от староанглийски geola или giuli). През този период се смятало, че се увеличават свръхестествените и призрачните явления като например Дивия лов - призрачната процесия през небето. Лидерът на Дивия лов често е считан за бог Wodan (Norse Odin), носещ имената Jólnir, което означава "фигура на Yule", и Langbarðr, означаващо "дълга брада" в Стария скандинавски език.

Образът на Wodan в този период се приема за повлиян от този на Свети Николай. Фолклористът Маргарет Бейкър твърди, че появата на Дядо Коледа идва от Odin, който носи подаръци, има бяла брада и лети през небето на коня си Sleipnir. 

Избражение на Norse god Odin

Във Финландия подаръците носи летящият елен Joulupukki ("Коледна коза").

В Испания коледните подаръци са подарявани на децата от тримата царе от Изтока на 6 януари, когато празнуват los Reyes magas. Но традицията отчасти се заменя или допълва от Papá Noel (повлиян от Дядо Коледа), който носи подаръци на Бъдни вечер.

В Русия Дед Мороз (Дядо Мраз) подарява подаръци на децата на Нова година, а не на Коледа. Той е достолепен старец с дълга бяла брада, облечен в бели дрехи, украсени с ледени кристали и снежинки. Дрехите му са бели, защото се счита, че е господар на скрежа, снега, градушките, дъжда и лошото време. Въпреки че първоначално е бил езически образ, през 19 век той става коледна фигура, подобна на Дядо Коледа и други западноевропейски традиции. 

В Унгария Дядо Коледа се казва Jézuska и раздава подаръци често придружаван от ангел. Télapó пък е еквивалентен на Свети Николай, който носи подаръци на 6 декември.

В какъвто и вид да ви се яви, нека донесе и на вас здраве, щастие, радости и безброй желани подаръци! 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Реджина Асенова

Намирай красотата във всичко около теб. Цени я, създавай я и ѝ позволи да промени света ти.

Оставете коментар

0 коментара