Четири български училища получиха Европейската награда за иновативно обучение
Четири учебни заведения станаха първите лауреати от българска страна на Европейската награда за иновативно обучение. С новото отличие на Европейската комисия се отбелязват успехите на училищата в Русе, Казанлък, Враца и Бургас в областта на модерните преподавателски практики и образователните проекти за европейско сътрудничество.
Европейската награда за иновативно обучение е нова инициатива на Европейската комисия във връзка с дългосрочната цел за изграждане на Европейско пространство за образование до 2025 г. Идеята е да се отличат успешните практики на преподаване в рамките на програмата "Еразъм+" и да се посочи добрият пример на учителите и техните училища.
Темата в първото издание на конкурса е свързана с дистанционното и смесеното обучение. Критериите за оценка на участващите проекти включват ролята на учениците, сътрудничеството между учителите, иновативните методи на преподаване и въздействието на проекта върху развитието на училищната общност.
Първо частно училище "Леонардо да Винчи" в Русе е наградено в категория "Образование и грижи в ранна детска възраст" с проекта си "Speech and Language Pathology Interactive Tools for Teachers at Initial Education", който разработва редица практически материали в помощ на деца с речеви затруднения в начален етап от образованието.
В категория "Начално образование" е отличено СУ "Екзарх Антим I" в Казанлък с проект, озаглавен "Enhancing student and teacher success through STEM education", който насърчава развитието на STEM обучението в рамките на учебното заведение.
Профилирана езикова гимназия "Йоан Екзарх" във Враца печели наградата в категория "Средно образование" с проекта "Да бъдеш учител през 21. век". Училището лауреат е успяло да разработи собствени облачни технологии, които използва в условията на дистанционното обучение и коронавирусната пандемия.
Четвъртото отличено учебно заведение от българска страна е Професионалната гимназия по електротехника и електроника "К. Фотинов" в Бургас. Гимназията е лауреат в категория "Професионално образование и обучение" с проекта си "Ела с нас в Робоклас". Той въвежда ново професионално направление по роботика в образователния план на училището, което се оказва изключително интересно за учениците.
Училищата лауреати бяха отличени на специална церемония в Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР). Европейската церемония по награждаване пък ще се проведе на 20 октомври и ще бъде последвана от Сесия на лауреатите за изграждане на мрежа за сътрудничество.
Снимки: ЦРЧР