Успелите

"Четири лапи" разчупи стереотипа. 15 общини отмениха своята заря в Новогодишната нощ

Коледа и новогодишната нощ на прага на новата – 2022 г. – са вече история. Всеки е взел своето от коледните празници и от посрещането. Но този път беше различно. И може би – за добро. 

И тази година в дните между Коледа и Нова година големите градове заприличаха повече на размирни райони заради гърмежите от пиратки, от всякакви самоделни устройства, на газови и бойни оръжия и гръмки илюминации с фойерверки. А нощта преди настъпването на новата година може да се сравни с истински военен конфликт. 

Този шумен фойерверк, какъвто представлява целият месец декември в България, стресира бебета и малки деца, хора с различни проблеми и разбира се, животните – домашни, бездомни и диви. Експертите обясняват реакцията на животните просто – за тях шумните гърмежи и припламващата внезапно светлина от фойерверките представляват заплаха с неясен характер.

Техният слух е многократно по-добър от този на хората и това е една от причините те да изпадат в паника в опитите си да установят откъде точно идва тази неясна, но ужасна опасност, за да потърсят спасение, бягайки напосоки, и да се скрият. Резултатът са тежки поражения върху нервната им система. Не са редки случаите, когато в паниката си животните предприемат действия, които реално застрашават живота им. А има и случаи, в които те умират. Буквално от страх и ужас.

Организацията за защита на животните ЧЕТИРИ ЛАПИ изпрати годината, която приключи, със социалната и медийна кампания #SoundOff. Няма как да не сте чули или разбрали за нея. ЧЕТИРИ ЛАПИ фокусира вниманието на десетки хиляди в подкрепа на каузата си за по-отговорно празнуване на Нова година в кампанията „Красивото за нас е ужасяващо за тях“, която бе подкрепена от хиляди само за дни, промени разбирането на местните власти в някои от най-големите градове в България и не на последно място – ангажира медии и популярни личности, и всички имахме един по-различен празничен декември.

Дори и само поради факта, че много общини в страната отмениха празничните фойерверки в новогодишната нощ, за да подкрепят кампанията на ЧЕТИРИ ЛАПИ. Сред тях са София, Пловдив, Стара Загора, Кюстендил, Велико Търново, общо 15 на брой!

ЧЕТИРИ ЛАПИ е международна организация за защита на животните, която помага на изложени на прякото човешко влияние животни, разкрива случаи на насилие, спасява животни в нужда и ги защитава. Основана през 1988 г. във Виена от Хелмут Дунглер и приятели, организацията се бори за свят, в който хората се отнасят към животните с уважение, съчувствие и разбиране.

Кампаниите и проектите на ЧЕТИРИ ЛАПИ са насочени към животни компаньони, в това число бездомни кучета и котки, към селскостопански и към диви животни, като мечки, големи котки и орангутани, които се отглеждат при неподходящи условия, както и в зони на бедствия и конфликти. С представителства в Австралия, Австрия, Белгия, България, Великобритания, Виетнам, Германия, Косово, Нидерландия, САЩ, Тайланд, Украйна, Швейцария и Южна Африка, както и спасителни центрове в единадесет страни, ЧЕТИРИ ЛАПИ осигурява неотложна помощ и дългосрочни решения.

В първите дни на 2022 година разговаряме с Деница Славова, ръководител отдел „Комуникации“ на фондация ЧЕТИРИ ЛАПИ, и д-р Надежда Мечева, ръководител на клиниката за бездомни животни към фондацията, за това дали настъпи промяна в мисленето на хората и как организацията ще продължи да работи в този контекст.

Здравейте и поздравления за успешната инициативата. Казваме успешна, защото резултатите говорят сами за себе си. Успех е дори и дебатът „за“ и „против“ зарята и пиратките, която кампанията предизвика. 

Деница Славова: Да, определено мисля, че успяхме да постигнем изключително добри резултати. За мен успех щеше да бъде дори и един човек да промени мисленето си в посока на емпатия към животните. Но не крия, че сме изключително приятно изненадани от резултатите и това не е просто клише от реакцията на кметовете и общинарите в онези градове, които подкрепиха кампанията.

Истината е, че това е един дълъг път, който ние, от ЧЕТИРИ ЛАПИ, вървим от години. Ще продължаваме да стоим в центъра на обществения дебат по всяка важна за защита на животните тема и се радваме, че те заемат все по-важно място в дневния ред на българите. 

И именно този път, с тази кампания, имаме сериозен пробив. Причината е, че всички ключови фактори се обединиха – имахме силата на хората, обединени от призива ни за отговорно празнуване, силата на медиите, подкрепили кампанията, влиянието на обществени фигури, които застанаха зад #SoundOff, силата на институциите в лицето на местните власти, които дадоха пример и отмениха фойерверките в новогодишната нощ. 

Кой град пръв подкрепи апела на кампанията и как го приехте с колегите си?

Деница Славова: Стара Загора бяха първите, които се отказаха от пиротехниката за Нова година, и помня, че си казах „Наистина! Това е един голям успех!“. Но обединените ни усилията доведоха до това, че и Столична община реши да има само светлинно шоу вместо новогодишна заря и тогава коментирахме във фондацията: „Това вече е революция!“. И наистина беше така, защото след тях реагираха и властите в още градове на страната.

„Красивото за нас е ужасяващо за тях.“ Да, слоганът на кампанията го казва достатъчно ясно и всички сме съгласни, че животните изпитват страх от пиротехниката. Но реално каква е вредата и има ли реални научни доказателства за това твърдение, или така смятат организации като вашата на базата само на наблюдения и предположения? 

Д-р Надежда Мечева: Домашните ни любимци са един от видовете с най-добър слух на земята. Хората имат обхват на чуваемост до 20 kHz, кучетата – до 40 kHz, а при котките тя достига до около 65 kHz. Специално котките могат да доловят и най-лекия шум, например напълно безшумната за нас походка на мишките.

Можете да си представите, че дори увеличеният говор на телевизора, който нас може само леко да ни дразни, е направо оглушителен за котката. Да не говорим за празничната пиротехника... Същото важи с още по-голяма степен за кучетата. И разбира се, проблемът е огромен за дивите животни.

В повечето случаи добрият слух на животните за тях е предимство, но пък той ги прави уязвими в света на хората. Всяко куче и котка могат да изпаднат в панически страх при гърмежите, съпътствали по традиция досега празнични дни. Признаците, по които можете да разпознаете тревожната реакция на животните, са учестеното дишане, загубата на ориентация и повишеното слюнкоотделяне, както и неудържимо треперене. 

При разходка в дните около Коледа и Нова година се препоръчва животните да се извеждат с поставен медальон с телефона на собственика поради риска от уплаха кучето да побегне панически нанякъде и да се загуби. Свидетели сме на десетки изгубени животни в тези „празнични“ дни.

Бездомните животни също са изложени на риск, могат да проявят нетипично за тях поведение и подплашени от силния пукот, да попаднат в опасност, като излязат на пътното платно, където да загубят живота си, или да станат предпоставка за произшествие. Стресът, който животните преживяват, може да отключи у тях и трайни психични проблеми.

Мисията на ЧЕТИРИ ЛАПИ е фокусирана върху животните, изложени на пряко въздействие от човека. У нас обаче е голям броят на уличните котки и кучета. Какво трябва да правят обикновените хора по градовете, които наблюдават около себе си тези животни? Да ги хранят и поят, да се обаждат на ЧЕТИРИ ЛАПИ или да не вземат отношение? Кое действие е хуманно и/или правилно в тези случаи?

Д-р Надежда Мечева: Да, нашата мисия е фокусирана към хуманно отношение към животните. Бездомните животни са естествени обитатели на по-големите градове, ние трябва да съжителстваме с тях по възможно най-добрия начин. Като част от усилията ни за по-добър свят, в който животните не са подложени на страдание и са отглеждани с уважение и разбиране, ние, от ЧЕТИРИ ЛАПИ, работим активно с деца и млади хора.

В рамките на проекта ни „Деца се учат да защитават животните“ децата се учат на съпричастност към проблемите, заедно търсим възможни решения за бездомните животни и домашните любимци и получават важни знания за хуманното отношение към селскостопанските животни и дивите животни в плен. 

По този начин ЧЕТИРИ ЛАПИ разпространява посланията за по-добър свят за животните към децата, като им дава ролята на посланици за хуманно отношение към животните в семействата и в средата, в която живеят. Проектът цели да подобри отношението към бездомните животни и смесените породи, да намали насилието над животни и да изгради у децата общи ценности за отговорност и етично поведение. 

Как да постъпваме, когато намерим или попаднем на животно в беда: ранено най-често, което е безпризорно. Къде да се обадим да потърсим за помощ?

Деница Славова: Свидетели сме и сме истински благодарни на това, че много хора поемат инициативата в свои ръце и търсят начин да помогнат и реално спасяват животни в беда. Това е също част от промяната на мисленето генерално, за която и Вие говорите. 

Д-р Надежда Мечева: Ако състоянието на животното е тежко, трябва да го заведем в най-близкия ветеринарен кабинет, защото при шокови състояния всяка минута е важна за спасяването на живот. Ние разполагаме с клиника за бездомни животни, където можем да окажем също спешна медицинска помощ.

За жалост, тя разполага с определен капацитет и специалисти и имаме възможност да помагаме само при определени случаи. Факт е, че нито ние, нито други подобни организации имаме физическите възможности да поемем и да отговорим на всеки сигнал. Чрез клиниката ни в Банкя откликваме и поемаме сигнали, но ясно си даваме сметка, че това е малка част от всички, които имат нужда от помощ. 

Случвало ми се е да намеря безпризорно коте, което мяучи в храстите от дни. Улових го и го занесох на ветеринар с цел да го предам за някаква грижа. Наложи се обаче да платя за неговия преглед и обезпаразитяване, след което ме посъветваха или да го осиновя, или да го върна обратно на същото място. Как е правилно да се постъпва в такива случаи?

Д-р Надежда Мечева: Ние предлагаме диагностика и бихме предписали лечение и терапия на намерено животинче на улицата, като в нашата клиника предоставените услуги ще са напълно безплатни, но няма как да осигурим приютяването му. На територията на България, за жалост, няма приют за котки, който да предложи продължителна грижа. Ситуацията с бездомните котета и кучета в България ще се промени, когато всички ние се променим в отношението си. 

А именно – да кастрираме домашните си любимци, да не ги размножаваме в неконтролирана среда, да не ги оставяме на улицата, когато сме им се наситили, ерго – не правим непоискани подаръци под формата на жива плюшена играчка със и без повод, която ще се озове на улицата. Това е дълъг път, който трябва да извървим заедно като общество.

Деница Славова: И точно по примера на успешната ни кампания „Красивото за нас е ужасяващо за тях“ решение ще има тогава, когато има обединени усилия на ключовите фактори в обществото – гражданите, институциите, медиите, природозащитниците и всеки отделен индивид, част от нашето общество. 

Според вас успехът на кампанията ще се пренесе ли и в следващи години? Нова година без заря и гърмежи ще стане ли новата норма?

Деница Славова: Нашите усилия продължават. Надяваме се, че ще има адекватна регулация и контрол върху използването на пиратки и самоделни устройства, защото това е от интерес не само на здравето на животните, но и на хората.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара