Успелите

Четвъртите по международно право от СУ: Бъдете смели!

Краят на месец юни донесе голям успех за Юридическия факултет на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Неговият отбор стана четвърти в генералното класиране на състезанието по международно публично право "Телдърс" и отбеляза най-доброто представяне на България във формата досега. Как се проведе тазгодишното издание на "Телдърс" и какво ни разказа за преживяното една от участничките в българския отбор? Ще научиш в следващите редове.

Още от първата си година като студентка в Юридическия факултет на СУ Велислава Русева следи с интерес международните състезания по право. Затова не е изненадващо, че когато в края на лятната сесия през 2020 г. излиза обява за селекция на новия отбор, който да представи страната ни в едно от най-престижните подобни състезания, Велислава решава да се пробва. Тя и състудентката й Гергана Урумова се мотивират взаимно да се включат в селекцията, а участието им се оказва успешно. Заедно с Надя Денкова и Йоан Улузов - също студенти в Юридическия факултет - двете момичета формират българския отбор за състезанието по международно публично право "Телдърс" и започват подготовката си с помощта на треньорите Николай Младенски и Евгений Минчев.

"Много се зарадвах от това, защото с останалите от отбора доста си допаднахме като хора. Комуникацията ни вървеше много добре и работата в екип беше перфектна, което според мен е много важно в подобни състезания - национални и отборни, защото прави работата доста по-лека и приятна. Това беше допълнителен плюс към цялото изживяване, че бях точно с тези хора в един отбор", разказва Велислава пред Uspelite.bg.

Какво обаче е предизвикателството, което стои пред новосформирания отбор? Международното състезание "Телдърс" се нарежда сред най-престижните подобни формати в света. То преминава в два етапа - писмен и устен, като четиримата участници в отбора се разделят на двама ищци и двама ответници по конкретен казус от сферата на международното публично право. 

В първия етап всяка от страните разполага с няколко месеца, за да подготви своя писмена защита по случая. След това в рамките на седмица се провеждат устни рундове, в които ищците и ответниците се изправят срещу отбори от други държави и университети. В тазгодишното издание на състезанието са участвали общо 34 отбора на юридически факултети от цяла Европа.

Нашата подготовка за самото състезание започна още през август месец, като включваше ежеседмични тренировки на различни теми от международното публично право. През ноември излезе и самият казус на състезанието, по който пишем писмените защити в първия етап.

За самите устни рундове пък трябваше да подготвим речи в рамките на 20 минути. Като ответници по казуса аз и Надя трябваше да се опитаме да опровергаем аргументите на ищците, срещу които бяхме в рунда. Всъщност ние в крачка трябваше да се нагодим по тях и да успеем по най-добрия начин да оборим аргументите им и делата, които цитират.

А какво представлява конкретният казус, който участниците в различните отбори са разисквали помежду си? Става въпрос за спор между две въображаеми държави - Фория и Костат. Като по-развита страна Фория обещава финансова помощ за Костат, за да може последната да осъществи плановете си за инфраструктурни проекти. Впоследствие обаче Фория оттегеля подкрепата си и завежда дело срещу Костат. Причината? Като част от проектите за електрифицирането си Костат изсича вековна гора, значима за природата в целия регион.

На мен лично много ми допаднаха темите, които бяха включени в тазгодишния казус. Той беше доста актуален и предполагаше ситуация, която се случва постоянно на международната сцена. Аз бях в ролята на ответник и представлявах Костат, т.е. трябваше да намеря границата между защитата на икономическите интереси, и въобще интересите на гражданите на държавата, и това дали тя не нарушава норми, свързани с екологичното право и опазването на околната среда.

Казусът засяга и други теми, свързани с поемането на задължения и с имунитетите в международното публично право, както и с въпросите на корупцията. Случаят е много сложен и изисква продължителна и комплексна подготовка както на ищците, така и на ответниците в българския отбор. Велислава, Надя, Гергана и Йоан обаче се справят блестящо.

В генералното комбинирано класиране, което съчетава финалните оценки от писмените защити и устните пледоарии на ищците и ответниците, отборът на СУ заема четвъртото място. Това е най-доброто представяне на страната ни в историята на "Телдърс" до този момент. Какво е усещането да победиш толкова много чуждестранни отбори от престижните университети на Стария континент?

В състезанието има различни класации, но аз лично много се зарадвах, че именно в цялостното класиране сме на четвърто място от всички тези отбори. Мисля, че и другите също много се зарадваха, защото след едногодишната ни подготовка и след толкова много ежеседмични тренировки, след голямата подкрепа на нашите треньори, ние видяхме, че тези усилия и това време, което сме вложили и инвестирали, всъщност се е отплатило.

И макар тази година "Телдърс" да се провежда в онлайн формат вместо на място в Международния съд в Хага, участниците остават доволни от преживяното и постигнатото.

Цялостното преживяване ме обогати изключително много - самите тренировки, всички хора, които ни помогнаха и се включиха в тях, цялото това знание, до което успяхме да се докоснем от международното публично право. Всичко това беше допълнителен плюс към ползите, които според мен всеки един от нас получи от цялото изживяване.

Сред мечтите на Велислава Русева е да продължи развитието си в областта на международното право и след като завърши университет. За момента тя е решила да си даде почивка от състезанията, но не изключва да се включи още веднъж в подобен формат. Освен по международно публично право има състезания и по право на Европейския съюз, както и такива, свързани със защитата на човешките права. Това предоставя редица опции за изява и участие, от които студентите по право и международни отношения могат да избират.

Вече опознала този състезателен път, Велислава насърчава колегите си да се осмелят да тръгнат по него и да посрещат с ентусиазъм възможностите, които висшето образование им предлага извън учебните зали.

Нека никога да не спират да се развиват и най-вече да бъдат много смели да опитват подобни неща. Да са смели да преследват това, което най-силно ги интересува и с което най-много искат да се занимават. И, разбира се, да преследват своя личен път.

Представянето на четиримата студенти в "Телдърс" е пореден успех за Юридическия факултет на СУ. Миналата седмица друг негов отбор заслужи две награди от престижното състезание по международно наказателно право ICCMCC.

Снимка: Йоан Улузов, Надя Денкова, Гергана Урумова, Николай Младенски, Велислава Русева и Евгений Минчев

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара