Успелите

Д-р Константин Киритсис: Младите могат да допринесат за света, в който живеят

Доктор Константин Киритсис (Дино) е предприемач, консултант и мотивационен говорител, работещ главно в сферата на образованието. Той е един от най-уважаваните, вдъхновяващи, разностранно развити академични и професионални обучители в Европа, застъпващ теми като предприемачество, корпоративна и бизнес стратегия, човешки ресурси, главен мениджмънт и управление на корпорации. Освен това предлага и 6 различни професионални квалификационни курса за ACCA, CIMA и CIA. Той има зад гърба си повече от 10 000 професионални обучителни часа в повече от 30 страни по света за последните 20 години.

Дино е основател на StudySmart в Гърция и към момента е експерт по развитието на международни обучителни програми към PwC Academy за Централна и Източна Европа, както и консултант за PwC в Близкия изток. Неговите вдъхновяващи думи и съвети ще станат част от програмата на Innovation Explorer на 23 февруари 2017 година. Преди това, бихме искали да ви запознаем с неговата гледна точка за промяната и техниките за справяне с динамиката на бързо развиващия се глобален свят, който ни заобикаля.

Екипът на StudySmart

Какви промени би следвало да направи България, за да създаде добра среда за иновации?

На първо място, мисля, че всяка една страна трябва да осъзнае, че иновациите са условието за растеж. Доколкото съм запознат, това е единственият начин за една организация или държава да остане конкурентоспособна. Те просто трябва да поемат рискове, да пробват нови неща и да създават идеи, които си струва да бъдат реализирани. Затова е необходимо да се създаде инфраструктура, която да възпитава иновативността, вплитайки я като начин на мислене още в училище, а оттам и в колежите, университетите и компаниите.

Тази нагласа трябва да бъде вградена в цялата система и да поставя началото си в ранна детска възраст, когато учениците имат потребността да вярват в себе си. Един от начините да се култивира тази вяра, този начин на мислене или тази култура, е да се подкрепят техните идеи, така че да не се страхуват да се пробват и да се провалят. Начинът на мислене е решаващ. Той стои на първо място - още дори преди развитието на самата системата.

Животът става все по-забързан и все по-бързо се променя. Какъв е най-добрият начин да сме „в час“ с него?

Всички ние живеем в ерата на твърде многото информация и всички ние имаме твърде много неща, които ни губят времето, така че вече е твърде лесно да се отплеснем. Хората не осъзнават колко много време поглъщат дейности като например прекарване на по-голямата част от деня в „скролване“ на фейсбук, снапчат или друга подобна платформа, или дори просто прегледът на имейли или воденето на разговори, които нямат никаква стойност за нас. Имаме повече от дузина различни канала за комуникация и поддържането на всеки един от тях ни раздалечава все повече, вместо да ни сближава. Затова, стойте „в час“ със себе си – управлявайте разумно времето си, знанията, които получавате, източниците, които използвате за информация, новини и учене. 

Най-добрият начин да сме в час с живота най-вероятно е да се избягва губенето на време и да се знае кои източници за информация, знание и обучение да се използват.

Избирането на правилните източници изисква също така много усилия и систематизирано проучване, така че да знаете къде да намерите източниците на информация, които се вписват по най-добрия начин във вашата експертиза и ви помагат да бъдете в крак със случващото се. Ние трябва да имаме собствена цел, а не да сме част от целите на другите хора. Ако оползотворяваме максимално времето си, винаги можем да бъдем два хода напред в играта. Една антична гръцка поговорка гласи: „Всичко с мярка“. Именно с тази нагласа трябва да се отнасяме към телефоните си, към приложенията или която и да е друга джаджа, имайки предвид драматичния ръст на комуникационните и информационните източници в ерата на big data (големите данни).

Какъв е Вашият съвет към младите хора в България?

Преди всичко да вярват в себе си. Когато родители и преподаватели говорят на младежите, те винаги ги поставят в позицията да работят и да правят неща за другите. Те заявяват: „Учи здраво, за да си намериш работа...“ или „За да станеш добър ръководител, трябва да направиш това…“, или „За да си добър служител, трябва да направиш това…“ Не много родители и преподаватели съветват младите хора с: „Опитай се да създадеш собствена компания!“ или „Поеми риска и повярвай в своята идея!“, или „Бъди иновативен!“. Именно затова те трябва да вярват в себе си и да вярват в това, че могат да допринесат за света, в който живеят. Втората част на съвета ми е да разберат, че са част не само от българския пазар, но и от големия международен пазар, особено в днешния глобализиран и взаимозависим свят.

Английската версия на интервюто можете да намерите на втората страница.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Даниела Колева

Студентка по Реторика и сертифициран консултант по хранене от The Institute for Integrative Nutrition, NY. Обичам писането, психологията, йога и народните танци. Силно вярвам в добротата на всяка една човешка душа и че България си струва.

Оставете коментар

0 коментара