Успелите

Да имаш ток и в палатката, и по чукарите, и на дивия плаж

За тези от нас, които предпочитат удобството на собствената палатка и изгубването сред природата, или тези, които са къмпинг фенове, независимо дали на някой див плаж, или някъде сред горите и поляните на родината, вече има отлични екорешения за консумация на ток. Няма как да сме на диво, а да нямаме никакъв заряд, било за батериите, устройството или други необходими уреди, нуждаещи се от енергия. Доскоро решавахме проблемите с акумулаторни батерии, соларни, колата дори (колкото и да не е еко такова решение).

Появиха се и решения, като портативни електроцентрали, което само по себе си е по-мощна външна батерия тип акумулатор. Е, науката напредна, джаджите се развиват и някой е обмислил как да ни улесни с решения и по време на хобитата ни, екскурзията, почивката, или просто бягството от големия град. 

На пазара вече има „портативни електроцентрали“, които не са огромни сандъци или тежки и обемисти батерии, а доста по-съвременни и леки устройства, с много портове и различни възможности, като шоко гнезда и други. В момента най-често избирани са продуктите на Ecoflow, а защо това е така, ще ни обяснят специалистите от dice.bg.

Момчета, първо какво е портативна електроцентрала, нека обясним за тези, които не знаят?

Портативна електроцентрала най-грубо казано е една много голяма батерия с много функции и защити, която за разлика от другите батерии задържа заряд изключително дълго време. Преносимите електростанции EcoFlow са едни от най-добрите на пазара и могат да поддържат оборудването ви заредено и готово, където и да се намирате. Също така могат да бъдат зареждани от елмрежа, от соларни панели, от бензинови генератори и др.

Сега няколко думи за компанията Ecoflow и нейните продукти. С какво те са по-добри от останалите?

С две думи – качество и достъпност. Не случайно Ecoflow държат 70% от пазара в Европа. Гаранцията за техните продукти е от 3 до 5 години, като дефектирал продукт се заменя. Това са и най-използваните станции в Украйна, където успяха да предоставят електричество на доста откъснати от елмрежа райони. 

Как да си изберем „електроцентрала“, ако сме примерно любители къмпингари с неголеми потребности и изисквания за нашата почивка? А ако сме сериозни къмпингуващи?

Преносимите електроцентрали на Ecoflow можем да разделим на два типа – преносими, и да кажем стационарни (с леко уточнение, че и те са преносими, но доста тежки). Преносимите са от серията river – те са малки, компактни с много изчистен и функционален дизайн, перфектни за диви плажове, къмпинг, каравани и кемпери. 

Серията delta са вече тежката артилерия, като ще дам един пример – при липсва на електрозахранване (да речем, че спре токът) с модела delta pro може да използвате вашите електроуреди в дома ви за доста време. Все пак DELTA Pro е с капацитет 3.6 kWh, който може да бъде увеличен до 25 kWh, което е напълно достатъчно за едно домакинство за дни, дори седмици. Дори може да я интегрирате директно към домашното си енергоподаване. С няколко соларни панела и генератора на Ecoflow ставате абсолютно независими. 

Delta е идеална за резервно захранване на дома. Също така е и най-бързо зареждащата се преносима електростанция в света, като може да се зарежда по 6 различни начина. Може да бъде заредена за под 2 часа. Тя е първата, която може да се зарежда от станция за електрически превозни средства (EV) и дори може да се зарежда комбинирано, с няколко различни метода на зареждане, за постигане на бързо зареждане с мощност 6500W. 

Това е златният стандарт в индустрията. Дори можете да използвате слънчева енергия, за да заредите DELTA Pro само за 3 – 6 часа. Другите модели от Delta серията са delta 2 и delta Max, като имат подобни функции, но са с по-малък капацитет. Разбира се, тези продукти също са идеални за къмпинг и особено за по-големи каравани и кемпери. Любопитно е че с delta моделите може дори да се зарежда електрически автомобил, ние си направихме експеримент със служебната кола и дори средният модел Delta Max ни даде около 40 допълнителни километра, а с delta pro бихме имали около 80, така че това също е една много добра опция за елавтомобили. 

Друг много интересен продукт е хибридният, интелигентен генератор EcoFlow, който работи с бензин и газ и служи като опция за спешни случаи, която може дори да се интегрира с вашата DELTA серия. Или може просто да бъде използван като генератор. В сравнение с традиционния газов генератор интелигентният генератор EcoFlow осигурява по-малки загуби на енергия, по-бързо зареждане и по-висока ефективност. 

Ecoflow предлагат и всякакъв вид соларни панели, които имат пълна интеграция с преносимите зарядни станции. Разбира се, има приложение за управление на продуктите на Ecoflow с десетки функции.

Ако трябва да опишем за какво биха стигнали зарядите на тези мощни станции, как бихме го обяснили? С колко ток разполагаме и за колко време?

Много зависи от модела и това какво ще свържете към него, тъй като всеки електроуред има различна консумация, но да речем, че имате два броя delta pro и спре токът, това ви дава 7.2 кв.часа, като може да свържете компютър, телевизор, аудио система, климатик, готварска печка и котлон и да ги използвате за няколко часа заедно. Дори и да го претоварите, има всички необходими интелигентни защити и няма да има проблем.

Бързо ли се зареждат тези станции, имат ли соларни панели?

Изключително бързо, дори са едни от най-бързо зареждащите се на пазара. Благодарение на иновативните технологии на Ecoflow може да зареждате най-мощната станция за под 2 часа, за сравнение за това време се зареждат нормалните смартфони. Ecoflow предлагат голямо разнообразие от соларни панели – сгъваеми, гъвкави, твърди – всички с пълна интеграция със зарядните им станции, което означава, че със соларен панел и зарядна станция ще имате електричество почти непрекъснато

Какви други приложения имат този вид станции, надали са удобни само къмпингуващи. Не може ли да ги ползваме като UPS, или резерви батерии на село, тип генератор?

Могат да бъдат използвани навсякъде. Поредният пример, в един от нашите магазини имаше планирано спиране на тока за 4 часа и ние, естествено, се подготвихме с един от delta моделите. Вързахме касовия апарат, принтера и всички компютри и имахме доста свободни портове и дори свободен контакт. Много често се купуват от наши клиенти, живеещи и работещи в отдалечени места, където често има проблем с елмрежата, и тогава един такъв продукт е незаменим.

За какво трябва да следим при покупката и как да си направим правилно сметката с тока?

Най-важно е да прецените какъв модел е най-подходящ за вас. Примерно, ако желаете резервна електроцентрала за вкъщи, то вас са модели от Delta серията, ако желаете за къмпинг, препоръчваме river серията, макар за по-големите каравани и кемпери, нашите клиенти също избират delta, тъй като може да се постави в самия кемпер или каравана. Ако например си вземете river 2, това е изключително компактна зарядна станция и може да бъде с вас навсякъде, тъй като е с тегло от само 3.5 кг. 

Ако се спрете на delta pro имайте предвид, че тя е над 40 кг, но пък има много удобна дръжка и колела, така че също може лесно да бъде местена.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара