(Да изхвърлиш) изкуството на боклука
Напоследък е модерно да рециклираме, да живеем природосъобразно, да почистваме общи терени. Тези, които обичат да обичат и обичат природата, смело се хвърлят напред във всяка достъпна еко кампания и се стараят да уважават цвета на контейнерите за разделно събиране на боклук.
Арт инсталация от рециклирани крушки, Кейтлинд Браун
Днес няма да поемаме по пътя на опаковката, нито да търсим Боклукозавъра от контейнерите, който съвсем нагло смесва всички видове отпадъци в една голяма нерециклируема "манджа с грозде". Днес ще ви разкажа за едно "миризливо" изкуство, както го наричат група артисти.
Траш арт-ът вече има и собствен подвид - Трашън (Trash + Fashion).
Като всички велики прозрения на човешкото "племе", Траш арт-ът (Trash art) се заражда официално съвсем случайно в края на миналия век. Попадала съм на различни версии за първоизточника на изкуството, но всички те са обединени от идеята за рециклирането - да пригодиш вече ненужна вещ към нова, която може да ти послужи за нещо. Траш арт-ът, известен още и като Джънк арт (Junk art), е подвид на фундаменталното изкуство. В същината си течението представлява изкуство, създадено от предмети, които сами по себе си имат функция, която не включва никакво изкуство.
В наши дни боклученото изкуство е набралo достатъчна популярност, за да провокира въображението и креативността на редица международни артисти. Все по-често се носят новини за изумителни арт инсталации, направени от изхвърлени материали. Дори в Гърция се провежда ежегоден фестивал на боклука. Как ти се струва да посетиш изложба на 12 тона смет в Националната галерия на голяма западна държава? Е, хиляди хора го правят.
Изложба от над 50 тона боклуци, събрани от пътя до вр. Еверест през последните 60 години, Катманду
Изкуството на боклука е своеобразен протест срещу ненужното. То носи в себе си социалния бунт срещу линейното консуматорско общество и изразява ответния удар на всички онези артисти, които посвещават частица от себе си и цялото си изкуство на убеждението, че Земята не е за еднократна употреба и всеки един от нас трябва да направи своя принос към опазването й.
"Рециклиран оркестър" на парагвайците Николас Гомес и Фавио Чавез
Надявам се да не оставя у вас впечатлението, че Траш арт-ът не може да бъде приютен и у вашия дом. Напротив! И го казвам като човек, който държи рекорда за непохватност в играта на несръчковците. Позволете на музата да ви нападне и превърнете някоя стара бутилка в саксия, касичка, моливник или каквото ви дойде наум. И помнете - за да живееш "зелено" се изискват мънички начални стъпки.