Да излъжеш от името на еврокомисар - докъде стигат фалшивите новини?
В последните няколко дни ми направи впечатление, че една „новина“ бива споделяна в социалните мрежи. Заглавието, разбира се може да бъде повод да се загледате, да кликнете и да прочетете материала - „България стремително се обезлюдява“. Интересното в случая е, че е цитиран измислен доклад на Йоханес Хан - комисар по въпросите на Европейската политика за съседство и преговори за разширяване на Европейския съюз. Ето какво можем да прочетем в изпратена информация от представителството на Европейската комисия в България след като са попаднали на неверните негативни изявления:
София, 15 февруари 2017 г.
Комисар Йоханес Хан: Не съм правил негативни изявления по адрес на България
Във връзка със скорошни публикации със заблуждаващо съдържание в български уеб сайтове, Представителството на Европейската комисия в България е упълномощено да заяви:
Йоханес Хан, комисар по въпросите на Европейската политика за съседство и преговори за разширяване, никога не е правил изявления с негативен характер относно България. Дори напротив, следва да се отбележи, че в рамките на мандата си като комисар по регионалната политика на ЕС от 2010 г. до 2014 г. той допринесе за реформите в страната с цел устойчивата й модернизация. Цитатите с антибългарска насоченост, които му се приписват, не отговарят на истината и имат за цел да дезинформират и създават антиевропейски настроения в обществото.
Въпросният материал, за който е написано опровержението започва разпространението си в онлайн пространството на 11.02 в някои „новинарски“ сайтове, а първоизточникът му датира от 2013 година в сайта Бъзикийлис, където ясно е посочено, че публикуваните материали са неверни. (Слоганът на сайта е „Истината такава, каквото можеше да бъде“). Опровержението излезе четири дни по-късно, като е нормално да има такова забавяне.
За жалост съществуват два неоспорими факта - опровержението няма да достигне хилядите четения, споделяния и коментари като фалшивата новина и няма да е достатъчно да убеди всеки човек, който е прочел фалшивия текст. Със сигурност намеренията на първоизточника, който е публикувал хипотетичния доклад през 2013 година не са били лоши, но три години по-късно някой решава да възкреси техния труд по един недостоен начин.
Можем да приемем, че отговорността за разпространяването и проверката на информацията пада върху всеки автор и че в някои случаи споделената невярна информация не е проверена, а просто е копирана и разпространена. И така става ефектът на горския пожар. Невинаги обаче хората, които пишат и поддържат различни онлайн информационни източници имат възможността и капацитета да го правят. За жалост, ние нямаме възможността да посочим кой и с каква цел го е направил, а и не искаме да бъдем коректив на нашите читатели. Няма и да го правим.
Апелираме обаче за едно нещо - когато прочетете нещо, независимо дали е в национална медия, или онлайн портал, на който попадате за първи път, преди да натиснете бутона „сподели“ в социалните мрежи и да напишете нещо, проверете дали прочетеното от вас е вярно. Понякога едно просто търсене в Google помага. Защото докато ние самите не станем по-критично мислещи като читатели и зрители, нещата няма да се подобрят на никое равнище от живота ни. Сигнализирайте, когато видите нередност в медийното пространство и винаги имайте едно наум.
ivo_isa
2018-07-08 11:22:10 ReplyА фактът, че Бъзикилийкс изказва една истина под формата на шега, не ви ли прави впечатление?
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/oon-otchete-bylgarite-veche-sa-pod-7-miliona-2108025