"ДА" на природата, "НЕ" на пластмасата! Детски градини у нас спират еднократните чаши
Само в границите на Европейския Съюз се изхвърлят 26 милиона тона пластмасови отпадъци, като не повече от 30% от тях се рециклират, сочат данни на ЕК. Пластмасата е в океаните ни, храната ни и телата ни, но българските детски градини правят стъпка напред в опазването на нашата планета.
През май 2017 г., детска градина "Мечо Пух" в град Варна размени пластмасовите чаши, с които децата пият вода, с метални. Промяната идва благодарение на една майка, която успява да убеди останалите родители. По този начин помагат на околната среда и спестяват 2000 лв. месечно.
Снимка: Сабина Максимова
През 2019 г. някои детски градини в България решават да последват примера на Община Варна и загърбват еднократните пластмасови чашки за метални. А те ще бъдат изрисувани с различни животинки, за да познава всяко дете своята лична чаша.
Почистването и дезинфектирането на металната посуда е лесно и не изисква големи ресурси. Съдомиялните машини са икономични откъм ток, препарати и усилия и няма по никакъв начин да забавят работния процес на служителите в детските градини.
Родители из цялата страна сами поемат инициатива, като събират пари и купуват метални чаши за малчуганите. Това не само спестява пари дългосрочно, но и е доста по-хигиенично, защото всяко дете пие от своята чаша.
Засега 19 детски градини в страната са заменили еднократните чаши за метални. Амбицията е този брой да нарасне значително до края на 2019 г. Благодарение на множество кампании и движения като Zero waste movement все повече българи се информират за вредите от използването на пластмаса. А прекрасни проекти като този, учат децата от ранна възраст да се грижат за планетата, околната среда и тях самите.