"Да направим първата стъпка": Как младежка група създава модел за достъпна градска среда
Разнебитени тротоари, занемарени подлези, липса на инфраструктура за достъп на хора в неравностойно положение. За съжаление, нерядко срещаме подобни картини, когато се разхождаме из софийските квартали. Една неформална група от млади хора обаче е решена да промени това. Нейната цел е създаването на модел за достъпна градска среда в район "Триадица", която да позволи на хората с увреждания, майките с колички и всички останали граждани, които имат нужда от допълнителни съоръжения за мобилност, да се възползват пълноценно от всички предимства на улиците и емблематичните места в София.
Едва преди половин година петима младежи, обединени в неформална група, кандидатстват и печелят финансиране за проект по програмата на Европейски корпус за солидарност. Днес първото голямо събитие на "Достъпна градска среда район "Триадица" вече е факт - на 17 октомври екипът на групата в партньорство с различни организации проведе спортната инициатива "Спорт за всички". Със събитието младежите зад проекта целят да насочат общественото внимание към проблемите на градската среда и нуждата от предоставянето на равни възможности за мобилност в нейните рамки.
Как започва всичко?
"Нашата идея е да постигнем повече достъпност на градската среда, а именно да направим определени ключови локации в София достъпни за хора с увреждания, майки с колички, въобще за всеки, който не е в достатъчна степен мобилен", разказва пред Uspelite.bg Емил Марков, част от екипа на "Достъпна градска среда район "Триадица".
С тази своя идея петимата младежи печелят проект по Европейски корпус за солидарност и започват да работят по различни идеи за подобряването на градската среда в София. Плановете им обхващат ключови места в столицата, сред които един от входовете на Южния парк, читалищата в район "Триадица", моста "Чавдар".
Част от идеята ни включва и създаването на карти за достъпност, тъй като има много места в София, които са недостъпни, но никой не предприема някакви действия. Това не се дължи на основната класическа причина, че няма средства, а на това, че по една или друг причина това не е първата задача на администрацията, тя не я чувства като първостепенен проблем. И може би е нужно гражданското общество и младите хора да направят първата стъпка.
В допълнение към това "Достъпна градска среда район "Триадица" обръща внимание и на спорта като възможност за развитие на всеки човек без значение от мобилността му. За тази цел младежката група организира събитието "Спорт за всички" в партньорство със Столична община - район "Триадица", българските параолимпийци и Агенцията за хора с увреждания.
На спортното събитие, провело се на 17 октомври, екипът на инициативата споделя какво е постигнал до този момент за облагородяването на публичната среда и разказва за бъдещите си планове в тази насока. С това "Спорт за всички" успява да събере около 50 посетители и да се превърне в истински спортен празник, който обаче не загърбва първоначалната си кауза - да информира гражданите по темата за достъпността на градската среда и да ги вдъхнови да работят за разрешаването на нейните проблеми.
Пътят към решенията
Проблемите с достъпността на градската среда са лесно откриваеми по улиците на София. Какви обаче са различните възможности за тяхното ефективно разрешаване?
Емил Марков добре познава опитите тези проблеми да се разрешат на институционално и административно ниво. Самият той е работил в Столична община, където се е запознал с приетата още през 2017 г. "Стратегия за достъпна градска среда". По думите му обаче предвидените в документа мерки и промени остават единствено на хартия.
Емил Марков от "Достъпна градска среда район "Триадица"
Затова инициативата преминава в ръцете на активните граждани, които искат да видят реалното осъществяване на тези промени в обществото и заобикалящата ги среда. Най-голямо вдъхновение и опит за подобряване на възможностите за мобилност в столицата "Достъпна градска среда район "Триадица" черпи именно от срещите си със самите граждани. Чрез онлайн анкета за район "Триадица" младежката група събира впечатленията на повече от 400 души за съществуващите проблеми и недостатъци на градската среда.
Освен от гражданите идеите за възможни решения на проблемите идват и от общината и заинтересованите организации. Дори частни компании проявяват интерес към инициативата и изразяват желанието си да допринесат към бъдещите проекти на младежката група по линия на своята корпоративна социална отговорност.
Разбира се, обърнахме се и към хора с увреждания, които най-добре знаят от какво имат нужда и как трябва да изглежда тази среда. Те имат и много международни контакти в социалните мрежи, които им помагат да видят как стоят нещата на запад - дори в една Хърватия, в Сплит или Загреб, и колко са далеч от това, което се случва в София.
В тази непрекъсната комуникация с всички заинтересовани от каузата групи "Достъпна градска среда район "Триадица" не спира да развива и надгражда идеите си за постигането на по-широкообхватна мобилност в столицата.
Идеята беше да обединим различни организации и заинтересовани лица, за да покажем, че тази тема има значение за младите хора и гражданското общество в България. И че и в бъдеще би било много поощрително и хубаво да се създават все повече и повече инициативи, да се говори все повече по тази тема и да се зададат някакви стандарти, когато се изгражда публична инфраструктура – тротоари, улици, подлези.
Всички съоръжения да се правят достъпно и да бъдат гарантирани. Не просто да мине една строителна комисия и да се подпише, че всичко е наред, а да имаме такава инфраструктура, че утре, когато дойде някой човек в неравностойно положение от чужбина, да не се срамуваме от това, което му предоставяме. Като член на ЕС ние трябва да предоставяме еднакви възможности за всеки.
Какво предстои?
Ентусиазмът, готовността за действие и добрите идеи определено са на страната на неформалната младежка група "Достъпна градска среда район "Триадица" в опита ѝ да постигне по-добри възможности за мобилност за всеки гражданин. Какво обаче предстои оттук нататък пред екипа на групата и как той планира да продължи започнатото?
Идеята ни е с тези наши партньори - с общината, Агенцията за хора с увреждания и останалите организации - да работим във все по-тясно сътрудничество, т.е. нашата неформална младежка група да прерасне в сдружение и да започнем наистина да анализираме различните места в София, които са недостъпни. Вече имаме създадено партньорство и мислим, че можем да продължим да го развиваме и занапред, като постигаме все по-добри резултати по отношение на идеите, които вече сме събрали - карти за достъпност, подобряване на достъпа до ключови места в столицата и т.н.
Проектът на младежката група ще продължи до март 2022 г., след което екипът планира да основе сдружението. Засега програмата е насочена и одобрена единствено по отношение на София, но младежите се надяват да открият съмишленици и в други населени места. Това ще позволи на бъдещото сдружение все повече да разширява обсега на инициативите си и да отговори на очакванията на все повече хора.
Всеки изявява под някаква форма желанието си да сподели: "Аз виждам проблемите, но не знам откъде трябва да се започне". Ние отговаряме, че трябва да се започне именно от гражданските организации. Нямаме нито човешкия, нито финансовия ресурс да подобрим всичко, но със сигурност можем да дадем един добър пример и подобни инициативи да се започнат и в останалите градове.
Определено има какво да се подобрява и хората имат очаквания. Аз се надявам наистина в бъдеше с едно сдружение, с работа по проекти, с партньори, както местни органи, така и частни компании да успеем да повдигнем дебат, да започнем някакъв дебат в нашето общество по тази тема, тъй като на запад тя е някакъв стандарт, но в България някак си нещата се случват със закъснение и ние искаме да променим това.
Да направиш първата стъпка
Въпреки липсата на институционална воля за разрешаване на проблемите с градската среда в София, съществуват активни организации, неформални младежки групи и граждани, които са готови да работят на доброволни начала за реализирането на позитивна промяна. Някои от тях - подобно на Емил Марков - откриват мотивацията за тази активност в своя лична история, а други просто се припознават в каузата за предоставяне на еднакви възможности за всички.
Това, което мен много ме вдъхновява да работя за тази кауза, е една лична история. Преди няколко години мой приятел претърпя тежка катастрофа и стана човек в неравностойно положение. Той се отнасяше с пренебрежение към тези хора и проблеми, но когато му се наложи самият той да бъде поставен в техните обувки, отношението му много се промени. Покрай него и неговата промяна видях, че някак си в ежедневието си много бързаме и не се замисляме за тези, които нямат същите възможности като нас.
Оттам в последните 2-3 години развих все по-голям интерес към темата, особено около тази "Стратегия за достъпна градска среда". Очаквах с приемането ѝ да се случи нещо голямо, но очевидно има нужда от такива хора като нас, които да бъдат доброволци.
Но в това има смисъл, защото има потенциал за развитие. Могат да се намерят партньори, не е чак толкова трудно. Просто някой трябва да направи първата стъпка.