Да се върнем към глинените къщи от едно време...
„Еко“ спретната къщурка с две липи отпред...
Какво по-хубаво от това сами да си построим дом - райско кътче за нас, което е безвредно за природата?
Днес все повече се интересуваме от алтернативни източници на енергия и от различни начини да използваме „зелените технологии“. Търсим природни енергийни източници от т.нар. възобновяеми ресурси – слънчева светлина, вятър, дъжд и други. Иска ни се със собствени усилия да опазим колкото се може повече околната среда.
Техниката “а-ла дядо“
Факт е, че старият модел за конструкция на кирпичени сгради се завръща отново на мода. Тази техника е била използвана от нашите деди в продължение на векове. Днес не е учудващо, че особено сред младите хора в България глинените екокъщи набират популярност. У нас има вече над 50 биокъщи. Кирпичените конструкции са природосъобразни, лесни за строене, всеки би могъл да си построи. А и много важен фактор е, че бюджетът за тях би бил много по-малък, отколкото за установените днес. Архитектите твърдят, че са устойчиви при земетресение и много стабилни.
Как да си построим еко къща?
Използват се изцяло естествени материали- камък, кал, глина, пясък, слама и дърво. Камъкът служи за основите, за стените са нужни глинени тухли, а дървото - за покрива. Конструкцията му играе важна роля в устойчивостта на къщата през годините. "Приятел в нужда се познава"- за помощ при стоенето, винаги може да съберете бойна дружинка от приятели и приятели на приятелите, които да... „мажат“ с вас - полезно и забавно е!А защо глина?
Защото този материал поддържа най-добрата влажност за човешкия организъм. Използваме земята, а тя ни награждава- глината благоприятства за по-малко простудни заболявания и алергии. Можем да кажем, че точно глината е един вечен дар, който ни се предоставя безвъзмездно.
Защо да живеем в биокъща?
Първо защото пестим до 80% от ресурсите на Земята и така намаляваме неефективното пилеене на тези природни запаси. Второ - и ние спестяваме от собствените си финансови средства, и трето - можем да се „развихрим“ в дизайна.Вдъхновението от красотата на природата и интересните идеи могат да дадат като плод „къщичка на дните златни“, един „ кът свиден и мил“, където да живеем дълго и щастливо в хармония с природата.