Успелите

Да спазим обичая: Бабинден е!

Раждането на нов живот е най-святото и значимо житейско събитие, което е част от историята на една жена. Точно този важен дар от съдбата е искрицата в огнището на празника, който отбелязваме днес (по стар стил) или на 8-ми януари (по нов стил)!

Честит празник на „бабите“ – оказали и оказващи родилна помощ, честити да бъдат и младите булки, които вече са раждали!

Неизбежно е да не се подведем по името на този любим женски празник и да не поздравим така любимите си, незаменими, грижовни баби! В действителност обаче, празникът е за „бабите“ – жените, които преди години помагали на родилките с раждането (днес ги познаваме като акушерки). Поради тази причина от 1951 година до днес празникът е осъвременен и отбелязва труда на акушерките и гинеколозите по израждането на нов живот.

Днес поздравяваме всички всеотдайни, любвеобилни и грижовни медицински служители – акушери и гинеколози, които приемат всяко новородено като свое, които в очите на пациентите си виждат собствените си вълнения!

Обичаите съпътстващи празника Бабинден са цветен наниз от обреди, чрез които се отдава заслужена почит към жените, които „бабуват“ над родилките. Знам, вероятно ти, приятелю, не познаваш своята акушерка, за да я поздравиш, затова в образа на „бабата“ поздрави своята майка, баба или познат акушер/гинеколог. Можем да спазим обичая, нашенско е! 

Рано сутрин майките с децата си пълнят прясна вода, а в нея топват босилек или здравец. С водата, сапун и кърпа се честити днешния празник. „Бабата“ – помощничката при раждането, се навестява, а ръцете й се измиват от младата майка със същата тази вода. Майката дарява „пешкир“ (кърпа за ръце) на „бабата“ и по обичай тя подсушава ръцете си в полите на младата майка, за да ражда тя все така здрави и читави деца. Всеки един дар за акушерката се поставя на дясното й рамо, а от своя страна благата жена дарява родилките си със здравец, червен и бял конец.

По обед булките и невестите се събират на гощавка и тогава започва истинското, женско веселие. Подхвърлят се шеги, танцуват се хора и се хапват обредни хлябове, баница, печена или варена кокошка.

През целия ден на женския празник, ако жените срещнат мъж (дори случайно) му искат откуп затова,че се е появил на обществено място и е станал част от празника. Бабинден завършва с голямо хоро пред дома на „бабата“. Целува ѝ се ръка и се дават дарове. Така се изразява благодарност и обич към тази жена, помагаща на новия живот да се появи.

С всичката сила на този езически празник мечтая в България се раждат повече българчета, с помощта на съвестни „баби“ и в топлата прегръдка на Родината.

Честит Бабинден!

Снимки: Дарик-Хасково

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Ралица Цингова

Като автор на рубриката „Великите непознати“, смятам че всеки българин е велик по своему! Носим величието в кръвта си, важното е да имаме очи за него! Обичам малките моменти на големите пътувания, неповторимите човешки истории и вдъхновението от простите неща.

Оставете коментар

0 коментара