Да спазим обичая: Никулден е!
Открай време българите се славим като гостоприемни, благи и широкоскроени стопани! Това е и причината да спазим обичая – на имен ден се ходи неканен. След лудия работен ден, защо да не отправим своя поздрав до празнуващите, лично? Направете своя план за вечерта и...
Честит имен ден на близки и приятели, носещи някои от следните празнични имена:
Николай, Никол, Никола, Николина, Нейчо, Николета, Кольо, Нина и Ния!
А вие, именници спазете обичая и отворете сърцата си за поздравите от най-близките! По стара българска традиция трапезата ни се трупа с морски и речни специалитети като на почит е шаранът. Него, може да го напълним или изпържим, да го сервираме с лимонче или с лучник! Освен рибник и традиционните обредни хлябове, на трапезата е добре да присъстват постни ястия като лозови сарми, варена царевица, чушки и боб.
Защо ли точно шаранът е рибата на почит по Никулден, знаеш ли? Признавам си, и аз не се бях замисляла до днес, когато на рибната борса всички шарани бяха изкупени още по обед. Смята се, че веднъж, когато светецът плувал с лодката си в бурни води, силните вълни пропукали основата й, а за да спаси от удавяне своите пътници, Св. Никола хванал един шаран и с него запушил пукнатината. От този миг нататък, в чест на светеца, във всяко българско домакинство се приготвя шаран.
Празникът е всенароден – всички приготвяме рибен специалитет, за здраве и благополучие!
Баба разказва, че рибният светец е представян като белобрад старец със златни крила, който спасява бедстващите рибари и моряци. Според митовете при подялбата на света, на Св. Никола са се паднали моретата, поради тази причина празникът е специален за всички свързани с водата българи. Освен тях, празнуващи са сънародниците ни в областта на търговията и банкерството, т.к се смята че Св. Никола е дарител на бедните.
Нетърпелива съм да мръкне и да почетем традициите по този характерен, чуден български празник! Нека сме смирени и добронамерени, Никулден е!