Да запазим Корал – изложба с кауза за българските плажове
За тринадесета година НБУ организира изложба, с която подкрепя един от последните диви плажове на българското Черноморие – плаж Корал. Изложбата в пространството Art Gallery 158 включва арт инсталации на студенти и преподаватели от НБУ, като тази година са се включили представители от Академия за приложни изкуства и дизайн „М. Бойчук“ базирана в Киев, както и от университета „Париж VII” в Сен Дени. Изложбата може да бъде видяна до 5-ти юли включително.
Темата на тазгодишното издание е вакуум, като творците сами тълкуват и преценяват как да интегрират темата в произведението си. На фона на политическите сътресения, които са актуални в момента, много от авторите влагат политически послания, докато други се абстрахират и акцентират на екологични мотиви в работите си.
Една от творбите, която набляга на екологията е „Пясъчни лилии“, дело на Диляна Атанасова и Дона Георгиева. Диляна е последна година студент от бакалавърската специалност в НБУ “Интериорен дизайн”. Определя се като креативен и талантлив човек, изпълнен с амбиции и желание за всякакъв вид творчество. Обича да обръща внимание на детайлите, да се вглежда и открива красота и смисъл в най-незначителните аспекти. В момента основният ѝ фокус е върху това да преоткрива себе си и интересите си, като фотографията засега е водеща.
Дона от своя страна е завършила НХА със специалност "Изкуствознание". В момента учи магистратура в специалност „Пространствен и продуктов дизайн за интериор“ в НБУ. Креативността и творчеството под всякакви форми винаги са били част от ежедневието ѝ. Захващала се е с множество хобита в областта на художествената дейност и продължава да търся нови хоризонти и полета за развитие в областта на изкуството. Тя би се определила като свободолюбив човек, който обича да експериментира и да предизвиква себе си, без страх от новото и непознатото.
Снимка на арт инсталацията с Диляна Атанасова и Дона Георгиева на Савина Топурска
Ето какво споделиха двете студентки за каузата на проекта си:
От какво е необходимо да спасим плаж Корал?
Дона: Не трябва да бъде спасен и защитен само плаж Корал, но и всички плажове по българското Черноморие, които все още не са застроени и няма човешка намеса по какъвто и да е начин. Основно се борим срещу поставянето на гротески бетонени постройки в близост или на самия плаж. В морето, на брега, дюните и зад тях, в гората, където се намира и резерват има уникална екосистема и застрашени от изчезване растителни и животински видове, които взаимодействат и съществуват едни с други и поддържат органичния живот в хармония и баланс. Ако допуснем застрояването на плажа или околността под каквато и да е форма тази система ще бъде тежко засегната и нарушена. Това би довело до заличаването на еко живота и застрашените редки видове, създавайки дисбаланс, който ще афектира и местния хабитат, поради човешка намеса в нечовешка среда.
Диляна: Хубавите диви места в България, и не само, изчезват малко по малко, а не е ли редно да предотвратим подобен тип екзистенциален проблем? Освен застрояването има огромно влияние и замърсяването. Нека доколкото можем да се грижим и ние за нашата природа. Отиваме на хубаво, диво място, което е все още непокътнато. Защо трябва да оставяме боклуците си след нас? За да се разбере, че е имало човешко присъствие? Не, трябва взаимно да се грижим за заобикалящата ни среда. Ако желаем да ни е хубаво и чисто, то тогава да се постараем да бъде така. Нищо не ни коства да съберем отпадъците си в торбичка, чашка, кофичка, каквото и да е, и след напускането на плажа да бъдат захвърлени в обозначените им места. Хората ходим недоволни и оплакващи се от това колко е мръсно, замърсено и неприятно, но не си даваме сметка, че голяма част от това се дължи на нас, а в същото време не полагаме почти никакви усилия, за да го предотвратим.
Как чрез създаването на изкуство помагаме на каузата?
Дона: Изкуството повишава вниманието и предизвиква емоции, което го прави много силен инструмент за осведомяване относно проблемите на околната среда. Художествените инсталации и скулптури фокусирани върху опазването на плажовете наблягат върху значението на защитата на тези естествени местообитания и да подтикне хората да предприемат действия.
Изкуството е и прекрасно средство за използване в образователните кампании, за да научи общностите, студентите и най-вече децата, за важността на плажовете и морските екосистеми. Учебните заведения и организации могат да включат художествени проекти, които да бъдат фокусирани върху теми като замърсяване на морето, опазване на дивата природа и антропогенното въздействие върху плажовете.
Диляна: Ние създаваме така наречените екологични арт инсталации, използвайки екологични материали или рециклирани отпадъци, в случая намерени на плаж Корал. Тези творби не само вдъхват живот и разкрасяват района, но също така служат за напомняне за проблема със замърсяването и значението на рециклирането и намаляването на отпадъците. Като интегрираме изкуството в усилията за защита на плажовете, можем да използваме креативността, за да вдъхновим, образоваме и мобилизираме хората към устойчиви практики и активно опазване.
"Ние сме мира" на Ния Георгиева в Art Gallery 158
Какъв е замисълът на „Пясъчни лилии“?
Дона: Нашата творба представлява лендарт инсталация, която се намира между дюните на плаж Корал. Процесът на създаване бе изпълнен със спонтанни и непредсказуеми решения. Идеята тръгна от засаждането на пет на брой пясъчни лилии, старателно пренесени и запазени от гръцкия остров Лемнос. В България, за разлика от Гърция, този вид пясъчна лилия е застрашен от изчезване и е защитен от Закона за биологичното разнообразие и с тяхното засаждане допринасяме за екосистемата на плаж Корал. Петте пясъчни лилии са сърцето на нашата творба. Те са утробата, центърът, в който се заражда животът, ядрото, което е вакуумирано от три концентрични кръга, които се редуват – природа, човешка намеса и отново природа. Тази подредба не е никак случайна. Кръгът е фигура без начало и край и това го прави символ на цялост и безкрайност, подсказва ни за цикличността на времето, олицетворение е на Земята и Слънцето.
Посланието на нашата творба се крие в идеята, че природата е единственото вечно нещо – съществува милиарди години преди появата на човека. Тя е изключително мъдра и търпелива, била е свидетел на възхода и падението на множество цивилизации. Едно от най-силните и качества е способността да се възстановява и регенерира, дори след разрушителната дейност на човека. Това именно е закодирано в нашата творба, в която средният концентричен кръг е „човешкият“ кръг, състоящ се от над 350 на брой пластмасови капачки, намерени на плаж Корал и подредени по цветове. Това е кръг, изработен от отпадъци – нещо, което по същество е продукт на човешката дейност и символ на нашата несъзнателна и безразсъдна консумация. Пластмасовите капачки, макар и малка, са значима част от пластмасовото замърсяване на нашето Черноморие.
"Пясъчни лилии", снимка на Диляна Атанасова
Диляна: На пръв поглед подредените по цветове капачки създават чувство за ред и хармония, но всъщност носят предупреждение за всички нас - те са отражение на нашето общество, което често подценява или игнорира проблема със замърсяването. Дълбокото и символично послание носи и най-външния концентричен кръг, който затваря инсталацията и визуално наподобява птиче гнездо. Поставянето на творбата ни в такъв „гнездов“ контекст подчертава идеята, че Земята е наш общ дом, който трябва да пазим и защитаваме, а замърсяването и отпадъците застрашават този дом и неговите обитатели. Гнездото е и мястото, където се заражда живот – това има отношение към сърцевината на нашата творба, именно петте пясъчни лилии в центъра. Природата ще продължи да съществува много след нас, макар „раните“, които ѝ нанасяме. Това е още едно послание закодирано в последния концентричен кръг, който „вакуумира“ цялостната инсталация. Можем да отбележим и комбинацията на пластмасови капачки с образа на гнездо, която подчертава конфликта и взаимодействието между природата и човечеството. На последно място, но не и по важност, ще споменем функцията на нашия „вожд“ и „пазител“ на творбата. Той, освен ключова фигура в нашата инсталация, е символ на защита, осъзнатост и носи надежда, вдъхновение и мъдрост. Неговата функция е апотропейна – той застава срещу разрушението и безотговорното отношение към околната среда и подчертава свещеността на природата, подтиквайки ни към нейното опазване.
"Пясъчни лилии", снимка на Диляна Атанасова
Чрез създаването на арт инсталацията от отпадъчния материал, намерен на плажа, Диляна и Дона се надяват да пробудят в хората чувство за вина и отговорност да бъде запазен плаж Корал и не само той. Тяхното послание включва молбата хората да почистват след себе си и да не оставят боклуци по плажните ивици в България, да бъдат осъзнати и целеустремени към хармонично съществуване в природата.
Посетете изложбата в Art Gallery до 5-ти юли включително, за да видите „Пясъчните лилии“, както и останалите инсталации с техните послания!