Успелите

Даде се началото на проект за възстановяване на брадатия лешояд в България и на Балканите!

Международен проект за възстановяване на брадатия лешояд – символа на българската природозащита в България и на Балканския полуостров стартира от вчера, 1-ви август. Това стана ясно от официалния сайт на Природен парк "Сините камъни" в Сливен.

„Живот за брадатия лешояд“ обединява усилията на 8 партньора от 3 европейски страни. Координиращата организация си партнира с Фонд за дивата флора и фаунаФондация ЕкоОбщностEVN – Електроразпределение Юг ЕАД,  Северозападно държавно предприятие – ВрацаДирекция Природен Парк „Сините камъни“ от БългарияФондация за опазване на лешоядите (VCF) от Нидерландия и Milvus group от Румъния.

Продължителността на проекта е седем години – от август 2023 до юли 2030 година.  Стойността е над 5 милиона евро, от които Европейският съюз осигурява съфинансиране от 3 880 000 евро.

Крайната цел на проекта е да възстанови от списъка на изчезналите видове брадатите лешояди в България и на Балканите и да завърши реинтродукцията на черения лешояд в България като гнездящ вид. А в Румъния ще постави началото на програмата за възстановяване на лешоядите там.

"Благодарни сме на правителствата на Естремадура и Андалусия, Испания, които ще предоставят като непарична помощ черния лешояд за освобождаване в България! Брадатите лешояди за освобождаване в България ще бъдат осигурени от VCF, които координират EEP  (Европейска програма за защитени видове)  за брадати лешояди.“, написаха още организаторите в своя сайт.

За възстановяването на брадатия лешояд и подсилване на популацията на черния лешояд в България ще се работи и в много други ключови направления, както следва:

Дейности за подобряване на условията за гнездене са свързани с поставяне на изкуствени платформи за загнездене на черен лешояд, както и създаване на гнездови местообитания в дългосрочен план. Подобряване на хранителната база е другата цел, чрез подпомагане на местните животновъди, реинтродукция на дивата коза в ПП „Сините камъни“, подсилване популациите на планински кеклик, лалугер и сухоземните костенурки в ключовите зони на проекта.

Заплахите на черния лешояд ще бъдат намалени с помощта на обезопасяването на опасни електрически стълбове, залагане на отровни примамки, бракониерски отстрел и повишаване на отговорните национални институции. Проследяване резултата от реинтродукциите ще се извърши чрез маркиране и проследяване със сателитни предаватели, както и ще бъдат създадена ефективна мрежа от местни подръжници за спасяване на бедстващи лешояди в България и съседните държави.

Още при създаването си, една от целите, които Зелени Балкани си поставя е реинтродукцията на брадатия лешояд в България. Със съвместните усилия на всички участващи партньори тази мечта е на път да се сбъдне. Повече за проекта четете ТУК, а ако искате да си припомните или разберете за предишния проект, който възстанови белоглавия лешояд като размножаващ се вид в България натиснете ТУК.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара