Успелите

Дарените храни без ДДС от догодина

Това реши Парламентът на първо четене, но за да се реализира тази идея, е необходимо да бъде открит правилен механизъм за борба срещу злоупотребите.

Депутатите единодушно гласуваха на първо четене промени в Закона за ДДС. Очаква се данъкът върху дарените храни да отпадне от следващата година, но само за храните, дарени до 30 дни преди срокът им на годност да изтече и само ако стойността на даренията на година не надхвърлят 0.5% от общия годишен оборот на дарителя. Обаче за да влезе в сила това решение, е нужно да се намери работещ механизъм за защита на фиска от злоупотреби. Ето какво заяви финансовият министър Владислав Горанов:

 Най-важното е така да се направи дизайнът на схемата за дарение и така да се конкретизират бенефициентите, че да няма възможност процентът, който се разреши да бъде освободен от ДДС при дарение, да се превръща в скрита търговска дейност за производителите и търговците на храни.

За премахването на този данък се настоява от години. Понастоящем производители и търговци са изгубили стимул да даряват хранителни продукти на нуждаещите се, тъй като трябва да заплатят ДДС върху тях. Именно промените в закона имат за цел да мотивират големите хранителни вериги да даряват храна, вместо да я изхвърлят, тъй като в страната близо 1,5 млн. души живеят в бедност.

670 хил. тона храни се унищожават всяка година в България, а по данни на ЕС 45,9% от населението на България живее в тежки материални лишения. Най-засегнатите са пенсионерите и децата. Тези 670 хиляди тона, които ежегодно се изхвърлят, по данни от публичния сектор, ако се направи една проста сметка, ще видите, че те ще бъдат достатъчни за близо милион и половина души да бъдат нахранени всеки ден с по три яденета на ден, т.е. да живеят един нормален живот. Това е годна храна, която в последните 30 дни от срока й на годност ще бъде предоставяна на тези хора и те ще могат да я консумират по един нормален начин. И за бюджета редица ползи ще възникнат, тъй като няма да има необходимост с бюджетни средства да се купуват средства за много социални институции, към които тези организации и хранителни банки могат да насочват тази храна така, че ползата е и за държавния бюджет, и за фиска.

Петър Славов - един от вносителите на предложението

Според председателя на бюджетната комисия на Парламента Менда Стоянова от ГЕРБ предложението е добро на първо четене, но на второ се очаква да се внесат редица промени. Необходимо е провеждането на задълбочен анализ и прилагането на определени текстове и механизми, които да доведат до минимум финансови злоупотреби. За Стоянова обаче по-важен е въпросът как ще бъдат регламентирани и контролирани хранителните банки, както и на кого ще бъдат дарявани храните.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Татяна Стоянова

Аз съм едно морско момиче, което (по ирония на съдбата) не може да плува много добре в открито море, но със сигурност не се страхува да се нагълта със солена вода, докато се надпреварва с вълните на живота. Пиша поезия, свиря любителски на китара, обичам да се сливам с природата, както и с всяка форма на изкуството.

Оставете коментар

0 коментара