Успелите

Дарин Маджаров: Българското образование е реално отражение на обществото ни

И преди сме те срещали с Дарин Маджаров. Изключително харизматичен човек и един от основателите на Уча.се - най-големият образователен портал в България. Повод да говорим с Дарин е, че той е едно от лицата в книгата "Хората, които променят България. Вдъхновение в 30 истории" (AMG Publishing, 2019) на автора Даниел Пенев. В поредицата от интервюта, посветени на хората от книгата, вече ви запознахме с няколко човека. Очаквайте и другите вдъхновяващи истории! 

Измина дълъг път от създаването на "Уча.се". Какво научи през тези години?

Наскоро беше осмият рожден ден на платформата. Вече сме екип от над 150 души - толкова много неща се случиха! Във всяка една стъпка от развитието на такава голяма кауза (и голям бизнес) човек има нужда от много базови умения. В началото се чудиш как да намериш инвеститори. Ти естествено, нямаш тези умения и се учиш в движение. След това идва на дневен ред формирането на екип. Отново ти липсват такива знания - ти никога не си правил сериозен екип и се учиш как да направиш това нещо. След това се чудиш как да организираш бизнес процесите в тази организация с над 150 души така, че да работи оптимално. Не ги знаеш и тези неща и се учиш в процеса. Адски много неща научих през тези години.

Като се върна назад, в началото съм бил много неопитен, което е нормално, и сега се радвам, че като погледна назад, виждам как съм мислил в определени моменти и ми се иска след още осем години, като погледна назад, отново да видя колко много съм се развил. 

Много се говори за българското образование и предимно с лошо. Какъв е твоят поглед над ситуацията в родната просвета?

Първо, според мен, за да се направи някакъв смислен анализ, не трябва да се обобщава така. Обикновено хората казват "Образованието е лошо!", "Българите сме бедни, а чужденците са еди-си-какви....". Тези обобщения са доста недомислени, защото не показват нищо. Българското образование е реално отражение на обществото ни. Можем да започнем оттам.

Първото и най-важно нещо е децата как са възпитани. Възпитанието им също е отражение на обществото ни. След това децата отиват в училище и получават образование, отново според това на какво ниво е обществото ни. Много пъти сравняваме българското образование с това във Финландия и си казваме: "Брей, виж там какво правят в училищата!". Да, в училищата се прави едно, но на улиците хората като общество дали не са различни? Защо само гледаме образование срещу образование? Защо не гледаме финландското общество - ценностите, как се държат хората, културата им, и да го сравним с нашето? Има огромни проблеми.

До 10 години половината български учители ще са се пенсионирали и за да се поддържа системата, след едно десетилетие трябва да влязат 40 000 учители! По 4000 на година. В момента сме много далеч от това. Обикновено се запълва дупката от учители в пенсионна възраст. Отвъд тези привидни неща, които се виждат - резултати от PISA, матури...

Да, те са важни, но има една огромна бомба със закъснител в момента и тя е свързана именно с учителите в тази система в следващото десетилетие. Аз лично не виждам да се говори много за това и да се казва, че идва огромна криза с липсващите учители. С тези темпове, с които вървим, много трудно ще се опазим от тази огромна криза в следващите години. 

Вече сте постигнали много като екип, но какви са бъдещите ви цели и планове?

Нашата мисия е много дългосрочна. За нас това е начин на живот. Тези изминали осем години може да изглеждат много, но за нас са кратък период, защото смятаме да работим 50-60 години за българското образование. Следващите ни стъпки са насочени към правенето на повече активности на живо с учениците. Сега започваме с летни лагери, скоро ще направим и първото си училище гимназия, а след това - училище от 1-ви до 12-ти клас.

Кои са трите неща, които смяташ, че всеки млад човек, започващ бизнес, трябва да знае?

Те са много повече от три и е трудно да изброя само така основните фактори. Едно нещо, което виждам често, е, че има хора, които правят бизнес, и когато не им се получи, са сърдити на обществото и на клиентите. Например отваряш сладкарница, но не идват клиенти и ти си казваш: "Еее, виж каква сладкарница съм направил, а хората не идват!". Отговорът на клиентите е реален показател за качеството на бизнеса. Да правиш бизнес, не е за хора с болно его, а за такива, които са отворени да наблюдават света около тях и да си правят изводи. 

Има много хора, които се занимават със социални проекти (като Уча.се), и те смятат, че парите са лошо нещо и че ако направиш бизнес около кауза, си лош. На мен ми звучи абсурдно. Когато една кауза няма бизнес модел за основа, на която да се развива, самият създател на идеята подписва предсмъртния акт. Ако не бяхме успели при нас да направим бизнес модел и да градим бизнеса, то ние щяхме да останем един аматьорски проект, който вече да е забравен. 

Бизнесът много изстисква и е нужна много енергия. Виждам хора, които искат да имат бизнес, но нямат нужната енергия и губят много време в дребни решения. Просто няма живец в тях. Бизнесът не е за такъв тип ниво на енергия. Ежедневно те чакат много задачи, които изискват енергия, фокус и активност през целия ден. Не съм видял успешен бизнесмен, който да е бавен, муден и да взема решения по пет часа. 

А кои са трите неща, които всеки човек, бидейки лидер, трябва да знае?

Нещата за лидерите са много подобни като за мениджърите. Да обобщя - успешните лидери не са такива, които искат да се тупат в гърдите, да се показват колко са големи. Те са такива, защото нещо ги вдъхновява. И това е важното, защото вдъхновението заразява другите.

Успешните лидери са такива, които водят с пример. Не да дойдеш в офиса и да кажеш, че искаш всички да са там в 8, а ти самият да се появиш в 10:30. Успешният лидер до голяма степен е в окопите със своите хора и показва, че мисията е обща и че е готов да се раздаде за нея.

Успешният лидер е този, който успява да комуникира визията и целта. Нека си представим, че лидерът и екипът са хора на един кораб. Той трябва да комуникира много ясно тяхната визия и цел: "Ето това е нашата мечта - да стигнем до този остров! Заради това днес трябва да гребем усилено, да маневрираме днес наляво, а утре - надясно!" Ако един лидер не може да комуникира тези неща правилно, то в дългосрочен план корабът никога няма да стигне до този остров. 

Опиши ни България на своите мечти.

Аз седем години живях в чужбина и там постоянно си мечтаех да се завърна в България. Много често, като си идвах, си мечтаех за момента, в който ще се прибера. Тези осем години, в които вече правим Уча.се, са най-щастливите моменти от живота ми. България, когато е с хора, които имат топ образование, е България на мечтите на всеки един. Когато това се случи, те постигат своите успехи и живеят по-щастливо. Един образован човек много по-лесно и свободно взема решенията за своята съдба. Настроението на хората се променя, отношението един към друг, културата. Всичко друго се нарежда. Когато се сравняваме с други държави, които са по-добре, прави впечатление, че те са с по-добро образование. Хората са на съвсем осъзнато ниво и това ги движи напред.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара