Делян Момчилов: България е нашият дом, безкраен източник на вдъхновение и мъдрост
Винаги е хубаво когато човек чуе за големите дела на неговите сънародници. Винаги е хубаво, когато се срещне с великите непознати оставили своя следа в историята на народа ни. Това кара едни млади хора да създадат проект, в който да ни разкажат за български постижения, за които не сме чували. Или сме забравили. Тяхната идея се превръща в една наистина ценна съвременна книга.
Днес се срещаме с Делян Момчилов - автор и творчески ръководител на проекта "Българите!Забравените постижения".
Здравейте, какво Ви мотивира да създадете „Българите! Забравените постижения”?
Още от детските години датира интересът ми към приключенските разкази и филми. От юношеските ми години - любознателността към историята и по-скоро към откривателите. С времето започнах да си задавам въпроса, къде са българските постижения, къде са новаторите, пътешествениците, къде са онези хора, чиито вдъхновяващи филми започват с „базиран на реалната история на..“. Оказа сe, че винаги са били тук.
Недостигът на качествено научнопопулярно съдържание в България е другата основна причина. Ежедневно сме заливани с негативна, необогатяваща, лишена от добавена стойност информация, а реално в България живеят и работят невероятни творци, предприемачи, хора на науката, които заслужават повече внимание. Странно е, че държава на 1 300 години, няма програми като National Geographic или Discovery.
Създаването на книгата ви отнема около 2 години. Пред какви препятствия бяхте изправени и как ги преодоляхте?
Процесът до финализирането на книгата (от идейна концепция до илюстрирано издание с 50 вдъхновяващи истории) ни отне около 29 месеца. Започнах с проучванията и оформянето на концепцията преди наистина много време. Събирането на информация бе повече от трудоемко.
Да не говорим, че със Стен Дамянов (илюстратор) изграждахме визуалните образи на личностите, често само по една черно бяла снимка. Едно от големите достойнства на проекта са самите страници, всяка една от тях е уникална, а заедно с Ники Манчев (графичен дизайнер) прекарахме доста денонощия в подредба на сложния пъзел от текст, образователни елементи и илюстрации.
Трудно беше и да отсеем легендите от реалните факти, тъй като за много от личностите информацията бе оскъдна, а източниците - дефицит. Резултатът от съвместната ни работа с Проф. Павлов (исторически редактор) е максимално достоверното и обективно съдържание, без да претендираме за академичен труд.
Как се приема от читателите? Заслужаваше ли си труда, който положихте?
Получаваме положителни отзиви за книгата от сериозни капацитети в сферата на литературата, журналистиката и науката. Ежедневно ни пишат и щастливи читатели, които са прочели книгата. Това за нас е най-важното.
Постиженията, за които говорите, липсват в учебната програма. Възможно ли е тази книга да се превърне в учебник по вдъхновение и родолюбие?
Образователната система у нас, рано или късно, ще претърпи своята еволюция. Ние не сме хора, които да решават, какво да има и какво да няма в учебниците, можем само да дадем добрия пример. Няма нужда да се открива топлата вода. Трябва просто да се локализират успешните образователни модели от държави като Финландия например.
Кое ще е постижението, което би ви направило главни герои в енциклопедия?
Важно е да кажем, че „Българите! Забравените постижения“ не е енциклопедия, ние разказваме за 50 интересни и бележити личности от българската история. Страхотно е да се отчете, че има още много българи и българки от сферата на наука, изкуството, пътешествията, а и от много други сфери, които си заслужава да знаем.
Да се върна на въпроса. Всеки един човек е главен герой в собствената си книга, в собствения си филм. Дните са нашите страници и епизоди, важно е всеки да ги използва максимално в името на своето личностно развитие и това на заобикалящата го среда. Това е геройството.
Какво означава за Вас България?
България е нашият дом, един безкраен източник на вдъхновение и мъдрост.
Можем ли да очакваме продължение на книгата, в което да ни напомните за други постижения на наши сънародници?
Работим по два нови творчески проекта. В началото на годината ще решим с кой да продължим. Ще се завърнем през 2018-та с още вдъхновяващи истории, но още е рано да разкриваме какво ще се случи.