Ден на вятъра: Защо явлението е жизненоважно за планетата Земя и нейните обитатели?
Едва ли някой от вас може да каже, че обича вятъра. Но макар и да се сблъскваме с известна досада с него всеки ден, не си даваме сметка колко важен е всъщност той за облика на света, в който живеем. Затова вчера отбелязахме Световния ден на вятъра с факти за положителните страни на явлението, които не трябва да забравяме. Нека "вятърът на промяната" във вашето мнение за него задуха сега!
Макар и да не виждаме физически въздуха, той е навсякъде около нас. Заслушайте се, чувате ли шумоленето на листата на дърветата, виждате ли преместващите се облаци в небето, усещате ли студенина по тялото си, когато сте навън? Виновникът за всички тези явления е вятърът. Той е важен аспект на времето, който подпомага за създаването на дъжд, температурни промени и влияе върху целия живот на планетата Земя.
Кратък наръчник за вятъра: Кой създава вятъра и как
Замисляли ли сте се как се получава метеорологичното явление в природата? Главният "виновник" за ветровитите дни е слънцето. Когато огненото кълбо загрява повърхността на Земята, Екваторът получава повече слънчева светлина (лъчиста енергия) от Северния към Южния полюс. Така нашата планета не се нагрява равномерно, а тъмните части на сушата, като например горите, поглъщат огромно количество слънчева енергия. Водни области, пустинният пясък, снегът и ледът отразяват слънчевата светлина. Докато повърхността на Земята поглъща слънчевата енергия, тя обръща светлината в топлина. По този начин топлината на земната повърхност затопля въздуха над нея.
Въздухът над Екватора е по-топъл от въздуха над полюсите, а въздухът над сушата е по-топъл от този над водата. С нагряването му той се разширява, горещият въздух се издига, а по-хладният се втурва да заеме своето място. Именно този движещ се въздух наричаме вятър. Той се създава благодарение на неравномерното нагряване на земната повърхност.
Ефектите на вятъра
Вятърът има както положителни, така и негативни ефекти върху природата, растенията и човека. Той е главният виновник за вълните във водоемите, оформя пустинния пясък в дюни и създава пясъчни бури. Разпространител е на слънчевата топлина в цялата атмосфера, благодарение на което поддържа планетата ни достатъчно топла за всички живи същества, за да оцелеят. Вятърът разсейва още замърсяването на въздуха от мястото, където е направено, и понякога създава силни бури в океана и на земната повърхност.
Взаимовръзката на вятъра с растенията и животните
Някои малки семена на растенията са много леки, което позволява на вятъра да ги носи на различни точки сред природата. Благодарение на т.нар. процес на "разпръскването" флората се разпространява навсякъде по земята. Други растения използват вятъра, за да създадат самите семена. Много дървета, особено борови и дъбови разпръскват прашеца с надеждата, че той ще пътува до жизнеспособна яйцеклетка, където при подходящите условия ще се развие семе.
Животът на растенията, развили се на нови места, им позволява да растат, без да се състезават с други растителни видове за хранителни вещества, вода и слънчева светлина. Много растителни семена, спори и плодове използват вятъра, за да оцелеят, а някои видове животни зависят пряко от него. Пример за това е миризмата, която се носи с него на дълги разстояния и може да предупреди за наближаваща опасност. Голяма част от животинския свят успява да стои далеч от хищниците благодарение на него, а другата улавят плячката си с негова помощ. Птиците се реят в небето и мигрират подкрепени от въздушните пориви, а някои малки животински представители зависят от явлението, за да ги пренесе от едно местообитание на друго.
Хората и вятъра
Хората намират непрекъснато приложение на вятъра във всекидневието си. Отличен пример за това са моряците, които успяват да придвижват плавателните си съдове с неизменната помощ на бушуващия въздух. Хвърчилата на децата се реят из въздуха благодарение на вятъра. В някои страни живеещите в отдалечени местности зависят от него за оцеляването си. Вятърните мелници се грижат за подсигуряването на питейна вода за хора и животни чрез изпомпване.
Създадените от човечеството инструменти за изследване на метеорологичните показания на явлението като анемометър и ветропоказател помагат на метеоролози да предскажат времето навън. Те оказват и благоприятно влияние при намирането на добри места за поставяне на вятърни турбини, които могат да бъдат използвани за производство на електричество.