Успелите

Денят на редките болести бе посрещнат с множество различни инициативи

В Пловдив деня на редките болести (последният ден на февруари) бе отбелязан с множество интересни и полезни инициативи! 

 На церемония в Изложбена зала „2019“,  бяха наградени част от фотографите, взели участие във фотоконкурса ¨Редките нюанси в палитрата на живота". Участие в конкурса взеха медици, дентални лекари и рехабилитатори, безспорно станали свидетели на множество различни и редки болести. 

Освен това, на сградата на общинската администрация бе окачено "Знаме на подкрепата" - специално създадено за Световния ден на редките болести! 

По традиция на този ден участие взеха и най-младите граждани на Пловдив - учениците от Професионална гимназия по хранителни технологии и техника, както и от Професионална гимназия по битова техника пуснаха в небето множество разноцветни балони, символизиращи хилядите различни диагнози. 

А редките болести са изключително много! Медицинската наука е открила между 5 000 и 8 000 отделни редки заболявания, засягащи между 6% и 8% от населението, като 75% от пациентите с редки болести по света са деца. В България статистиката не е много по-различна от световната - редките болести засягат 5% от населението. 

„Заболяванията, които се считат като редки, повечето пъти са малко забелязвани, и обществото не познава този проблем. Когато човек се сблъска с този проблем, той се чувства изолиран, защото рядко намира съмишленици в болестта. Това е и нашата цел – да не оставаме хората сами, искаме те да знаят, че има организация, която е солидарна с тях и не ги оставя сами“, коментира Наталия Маева, заместник-председател на Националната пациентска организация.

Миастения Гравис е само една от тези редки болести. И макар да засяга малка част от населението (според сайта на фондация "Миастения Гравис", от болестта страдат около 4:1 000 000 души), у нас има организация, бореща се за правата на заболелите от болестта! 

Друга фондация, активно бореща се за правата на хората с редки болести е Националната пациентска организация. 

Разбира се, има още много болести. От изключителна важност е да подкрепяш хората около теб, които страдат от редки болести, както и да си солидарен с тях и да проявяваш разбиране, дори невинаги да си напълно сигурен през какво преминава другият човек. 

Снимка: Hera.bg

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мария Сомлева

Здрасти! В момента съм в гимназия. Обичам да пиша, да карам лонгборд, да чета и да плувам. Вярвам, че ако работим заедно, България има потенциала да стане едно чудесно място :)

Оставете коментар

0 коментара