Денят на Земята: 3 удивителни природни феномена в България
Днес, след като имахме неочаквана пожарна профилактика в общежитието, се оказах навън с трима съквартиранти и малко свободно време.
В един момент се сетих и им казах: “Честит ден на Земята!”
Последваха недоумяващи погледи и въпрос: “Какво е това?”
Още преди да мога да обясня, един от съквартирантите ми каза: “Онзи ден, в който изключваш осветлението за един час. Не виждам много смисъл…”
Тъкмо тръгвах да казвам: “Как може да не знаете…”, но фокусът бе изместен от тази тема.
Жалко. Защото Земята е наш дом и това не е начинът, по който трябва да се отнасяме с нея. Но тези хора могат и иначе, защото за апартамента, в който живеем, много пъти сме имали срещи да изясняваме кой кога ще изхвърля боклука, кой какво ще почиства и до колко часа може да се слуша силна музика.
Земята обаче явно е някакво отвлечено понятие или по-скоро даденост - тук си е била много преди ние да се родим, а навън на пръв поглед не се виждат наближаващи катаклизми. Затова някои хора си мислят, че не е късно да се погрижим за опазването на планетата, но пък най-вероятно “има други хора, които да го правят това.”
Нещата стоят другояче. Ние сме част от цялото. Ако някъде по света се случва катаклизъм, той рано или късно ще засегне и нас! Затова, помислете за следното - планетата ще продължи да съществува независимо от нас; въпросът е дали ние като вид ще се задържим, за да бъдем част от нейното бъдеще или ще бъдем пречка, която природата и еволюцията да премахнат?
В тази статия искам да ви предложа 3 удивителни природни феномена на територията на България, които си заслужава да се постараем да запазим.
РАЙСКОТО ПРЪСКАЛО
Снимка: Райското пръскало
Това е най-високият водопад на Балканския полуостров - 124,5 метра. Разположен е в Стара Планина, под връх Ботев. Намира се в Национален парк „Централен Балкан“, в природния резерват Джендема.
РЕЗЕРВАТЪТ СРЕБЪРНА
Снимка: Wikimedia
Този поддържан биосферен резерват е обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Отличава се с изключително богатото си биоразнообразие. Най-скорошните новини оттам са, че малките пеликанчета, родени през март, вече са започнали да се учат да плуват!
ЧУДНИТЕ МОСТОВЕ
Снимка: Al DI Photo Gallery
В същността си, това е скален феномен, разположен в карстовата долина на река Еркюприя в Западните Родопи на 1450 метра надморска височина. Местността около двата моста е заета от вековни иглолистни гори, съставени предимно от смърчови дървета. И двата моста са обезопасени и пригодени за туристически цели.