Успелите

Десетокласници от Ямбол разработиха биоразградима маска от оризова хартия

"Плашещо и пагубно е за природата случващото се около нас - огромни сметища от неразградими маски и латексови ръкавици. Следващият ни проект ще е алтернатива на ръкавиците" - младият изобретател Александър Кабрански пред Даниела Костова от БНР. 

Стефания Лазарова и Александър Кабрански от паралелката по биология към Природо-математическата гимназия "Атанас Радев" в Ямбол създадоха биоразградима предпазна маска за лице за еднократна употреба, изработена от оризова хартия. Заради своя иновативен подход двамата десетокласници получиха специални отличия от Ученическия институт на Българската академия на науките. Техен научен ръководител е преподавателят им по биология Даниела Паликова. 

Източник: БНР

Преди няколко месеца преподавателката по биология и научен ръководител на учениците - Даниела Паликова, споделила с младите изобретатели за организиран ученически конкурс с иновативен характер от Българската академия на науките. 

Идеята за научната разработка е била вдъхновена от пандемичната обстановка. Учениците споделят за своето безпокойство от глобалното замърсяване с тонове еднократни маски от полиестер. Еднократната предпазна маска би се разградила в природата едва след 400-480 години по данни на неправителствени организации. 

„Имаше снимки, които буквално ни оставиха без думи. Цели места, площи огромни, натрупани с боклуци и то само такива маски и ръкавици. Това е пагубно.” - споделят учениците. 

Иновативната маска е изработена от оризова хартия с конопени връзки, като и двата материала се разграждат в природата. Въпреки многото трудности, като собственоръчно изработване на оризовата хартия и няколкото разработени модела, учениците успяват да създадат окончателния продукт. 

"Маската издържа около час и половина на влагата от издишания въздух, т.е. колкото и стандартните еднократни маски" - обясни Стефания Лазарова.

Десетокласниците не успяват да спечелят някои от почетните първи места на конкурса със своя проект, но заради иновативния характер на работата им от Българската академия на науките ще им бъде оказана подкрепа при следващи разработки.

Следващият проект на младежите е в процес на разработка, но засега включва планове за разрешаване на проблема с ръкавиците за еднократна употреба.

Източник на корица: RECSTOCKFOOTAGE

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Дара Сапунджиева

Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара