Десислава Станкова: Чрез музиката децата успяват да изразят онова, което чувстват!
Десислава Станкова е вокален педагог и преподавател по музика и солфеж. От три години е управител на Сдружение „Нови гласове“ в гр. Търговище. От музикалната школа New voices са тръгнали редица популярни изпълнители от телевизионни формати, като Крисия, Невена Пейкова от „X Factor“, Кристина Иванова от "Гласът на България"… В работата си г-жа Станкова открива едновременно предизвикателство, отговорност и вдъхновение. Всяка среща с нов талант за нея е специална и е начало на път, в който младият човек търси да открие своята индивидуалност.
Кога разбрахте, че музиката е вашето призвание?
Отрано разбрах, че това ще бъде моята професия. Изкуството е нещото, което ме определя изцяло; в него се чувствам сигурна, там откривам себе си... Като се замисля, още от дете преследвам музиката и тя преследва мен... Първите ми подаръци в детската градина бяха: пиано, акордеон, роял, хармоника. Още от малка мечтаех да бъда „Госпожа“. Мечтата се сбъдна - от 17 години съм вокален педагог и преподавател по музика и солфеж.
В какво се изразява работата на вокалния педагог?
Работата на всеки педагог, занимаващ се с вокалната техника, е в общи линии една и съща: изграждане на дихателна култура, развиване на вокалната техника, чистото интониране, работа с регистри и гласов диапазон, чувство за ритъм, сценично поведение. Важно място заема и микрофонната техника, индивидуалната практика и изборът на подходящ репертоар.
За мен по-важни обаче са принципите, които изграждаме в хода на работния процес, а именно: изграждане на контакт с родители и ученици, дисциплина и отговорност в работата, постоянно подтикване към любознателност, създаване на критично мислене, възпитание в издръжливост, уважение към другите и към техните различия.
Откога съществува музикалната школа "Нови гласове" и каква е основната й задача?
Като частна Музикална школа New voices съществува от четири години, но преди това работех същата дейност в държавно учреждение под друго име. От три години съм управител и на Сдружение „ Нови гласове“.
Не бих казала, че си поставям задачи, а по-скоро индивидуални цели с всеки мой ученик в екип с неговите родители. Всеки е уникален сам по себе си и трябва да открие онова, което го отличава от другите. Въпреки че активно участваме и в групови проекти, в музикалната школа развивам преди всичко индивидуалните качества на възпитаниците си.
От школата са тръгнали редица талантливи деца, които днес се радват на голяма популярност, като Крисия, Невена Пейкова, Кристина Иванова… Кое е най-трудното при работата с деца и как се създават звезди?
Трудности срещам не толкова в работата си с децата, а в липсата на координираност и често в проявата на незаинтересованост от страна на държавните институции. Не се предлага достатъчно поле за изява и развитие на подрастващите. Няма закон за меценатството в България! Много са проблемите...
За мен е чест обаче, че във времето се докоснах до силни, артистични, упорити, взискателни и талантливи деца! Това е така и до днес. От 17 години насам се докосвам до чудесни талантливи камъчета, които пред очите ми се превръщат в диаманти, в прекрасни личности.
С какви очаквания идват при вас младите таланти и техните родители?
Не знам какви са техните очаквания, но истината е, че музиката може да бъде верен приятел на всеки родител в отглеждането и възпитанието на неговото дете, както и да помогне на младия човек да открие себе си. Нагласата не трябва да бъде, че ще ги направя звезди, а работещи певци и хора. Всяка среща с нов талант за мен е специална. По някакъв странен начин пътят, който трябва да извървим заедно с моите ученици, е предначертан.
Вашият син Захари също е много талантливо дете и печели награди в редица изкуства, най-вече в литературата. Проявява ли влечение и към вашата любов – музиката?
Страшно много обича музиката и се гордея, че е взискателен към това, което слуша! Има красив глас, работим заедно, но проявява повече интерес в областта на биологията и химията. Ще се радвам качествата, които придобива по време на музикалното си обучение, както и търсенията му в литературата, да му помогнат занапред.
Защо е важно пеенето и как се отразява музиката върху развитието на децата?
Има редица сфери на човешкото развитие, които могат да се повлияят благотворно от слушането на качествена музика - влияние върху различните центрове на мозъка, влияние върху изграждането на личния стил, креативността, възпитанието. Във време на заобикаляща ни емоционална сдържаност и студенина, децата усвояват умението да изразят онова, което чувстват!
Вие сте мениджър, педагог, режисьор, а също така психолог и приятел на децата, с които работите. Остава ли ви време и вдъхновение за ваше лично творчество?
Вокалният педагог е всички неща, които изброихте, и още много други, но той е преди всичко личност за пример! Предизвикателство и отговорност за мен би било да изработя авторска песен, която да се запее от младите таланти на България! Преди 10 години намирах повече време да творя авторска музика, но днес предпочитам да съм в ръцете на професионалисти и доказани творци – музиканти, текстописци и аранжьори! Вдъхновението идва от успехите на децата и всичко положително, което ни заобикаля!