Деца изкарват лятото си под открито небе в Родопите, за да изследват звездите
Десетки деца прекарват две седмици от лятото си под открито небе в Родопите, за да изследват небето.
Децата наблюдават звезди и обекти от дълбокия космос, след това ги изобразяват като ,,картинки‘‘.
Направените от тях, в лятната астрономическа школа, изображения са фотографии на звезди и галактики на милиони светлинни години от нас. Достойни за научни публикации.
В палатки, под открито небе, летата си прекарват и истински олимпийци.
Една от тях е Надежда Димитрова. Преди няколко дни се е завърнала от олимпиада по лингвистика в Индия с бронзов медал. Като преди това, се е справила с конкуренция от 170 човека от 44 държави. Надежда коментира за дейността в лятната астрономическа школа:
Не само помагаме на научните среди, без да сме професионални астрономи, но и получаваме някакви знания, които ни дават перспектива за света около нас.
Друга ученичка също споделя за преживяването си там:
Дава ни невероятна възможност. Никъде другаде не могат ученици да правят реални научни наблюдения с толкова качествена професионална техника, да ги обработват и след това да ги публикуват. Също така да се правят открития, да се изследват.
В лятната школа е важна приемствеността.
Поради тази причина там по-големите преподават на по-малките. Това прави и Александър Куртенко, един от най-младите изследователи у нас, който споделя:
Много от децата, които идват тук, после ще поемат по различен път в живота, но астрономията ти дава набор от умения, които са страшно ценни – като чувство на ориентация, познанието за физиката на обектите.
Всички участници са категорични, че ще останат у нас, защото ако открият нещо значимо, искат да е тук в България.
Адаптиран материал по интервю на Bulgaria On Air.