Успелите

Деца подобряват своята киберхигиена благодарение на актуална система

Благодарение на инициативата „Няма да ме хакнат“ на Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ) повече от 8000 деца са получили основни дигитални умения от началото на годината. Именно заради тези образователни срещи децата повишават своята кибер хигиена и прекарват времето пред компютъра в една по-благоприятна и безопасна среда.

„Днес кибератаките са един от най-опасните рискове за сигурността в света: не само икономическото и финансовото въздействие е огромно, но и стабилността и качеството на живот на обществото са в опасност.  В същото време изследванията показват, че 80% от кибератаките могат да бъдат преодолени с елементарна киберхигиена.”

„Няма да ме хакнат” стартира в началото на 2018 г. и оттогава са проведени десетки срещи из цялата страна заедно с родители и преподаватели. Кампанията е проведена успешно според Атанас Темелков – председателя на ДАЕУ. Той смята, че

„усилията на повишаване на цифровата култура на гражданите трябва да продължат и това е предизвикателство пред всички институции.“

По случай края на учебната година бе проведен публичен урок „С голямата технология идва голямата отговорност“ пред преподаватели от столични училища. Събитието бе организирано от ДАЕУ и Министерството на образованието и науката (МОН). В него участие взе и европейският комисар по цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел, която е и патрон на кампанията „Няма да ме хакнат“.

Съдържанието на урока е одобрено от МОН, затова той може да бъде включен избирателно в учебната програма за следващата учебна година. Изработени са и Наръчник за преподавателите, практически съвети към родителите за повишаване на киберкултурата на подрастващите, както и тестове за проверка на навиците за киберхигиена на учениците.

До септември се очаква още български училища да имат достъп до Системата за сигурно електронно връчване (eDelivery), поддържана от ДАЕУ. Така чрез сигурна електронна поща ще може да се обменя цялото учебно съдържание, обяви Атанас Темелков.

Системата е цифров еквивалент на класическата препоръчана поща и позволява изцяло цифрово взаимодействие в институциите. Според Темелков по този начин потреблението на електронни услуги значително ще се повиши и младите ще се научат как се използват и защитават техните лични данни.

„Само всички заедно можем да направим цифровата трансформация носител на нещо положително за младите хора, за техните учители, и да им помогнем да формират цифровото си бъдеще.“

заявява европейският комисар за цифровата икономика и цифровото общество Мария Габриел. Тя открои значението на уменията за медийна грамотност и познанието за заплахите в цифровото пространство.

„Има случаи на напуснали български училища деца, резултат от език на омразата и на други уязвимости, нарушили неприкосновеността на личността.“

Комисар Габриел призова преподавателите да бъдат активни и да предават на младите хора умения за киберхигиена.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Иванела Щерева

Колекционер на моменти, дарител на усмивки, откривател на доброто. Да пътувам, снимам и споделям преживяванията си с останалите ме прави щастлива.

Оставете коментар

0 коментара