Деца "закърмени" със спорт!
"Да тренирам ли по време на бременност? До кой месец мога да спортувам? И какви упражнения да осъществявам?"
Въпроси, чиито отговор търсят много от дамите обичащи да са в хармония със своето тяло.
Съществуват твърде много митове и заблуди противопоставящи физическата активност и бременността. Това до голяма степен е свързано с наложената във времето идея, че бременността е периодът, в който жената трябва само да си почива и да се храни "за двама". Твърдения, които в днешно време са доста изтъркани и все повече губят своята достоверност, а дамите трябва да се вслушат какво им казва тялото.
Ще ви представим една жена, отдала целия си живот на спорта, а времето се оказва прекалено забързано за всички дейности, с които се занимава. Преминала от всички страни на спортната дейност, днес тя е преподавател с дългогодишен опит в катедрата по „Гимнастика“ в НСА „В. Левски“.
Доц. Ирина Нешева организира и подготвя мажоретния състав на академията, треньор е по хата – йога, инструктор по аеробика, автор на редица научно-методически публикации. А извън множеството дейности, които изпълват ежедневието ѝ, тя полага основите на нова ера в мисленето и начина на живот на съвременната българка, създавайки програма "Гимнастика за бременни".
Жизнеспособното поколение - приоритет на всяка нация
Доц. Ирина Нешева споделя, че през 19-ти и 20-ти век здравето на народа в България е важна задача за страната ни, а семействата имат поне две деца. За съжаление, демографският срив, икономическата криза и генномодифицираните храни в страната ни през 21-ви век стават причина за глобални изменения. Според статистическите данни в днешно време се достига връх на процентно затлъстяване на населението. Установява се ниска раждаемост и се увеличава диабетът при бременните жени. Налага се моделът едно дете в семейство.
Раждането на идеята за програмата „Гимнастика за бременни“
Идеята произлиза от наложителната нужда на бременните за физическо и психическо здраве. Именно заради това през 2010 година е създадена специализирана програма „Гимнастика с психопрофилактика и функционален контрол за жени с нормална бременност“, единствената за България Програма, която е научно защитена и със социална значимост. В периода 2010-2017 година през програмата са минали над 200 здрави бъдещи майки.
Дебютното посещение на бъдещите майки
Бременните жени посещават заниманията по гимнастика с изключително удоволствие и желание за двигателна активност. Идвайки за пръв път те получават кратки указания от водещия специализиран инструктор за организацията, структурата, съдържанието и методиката на моделът на Програмата.
Комфортът, който е създаден от екипа ги кара да се чувстват ценени, уважавани и значими.
Плавният характер на Програмата по първи модул „Гимнастика“ има за цел постепенно увеличаване на натоварването за подобряване на физическите и функционални показатели. А втория модул „Психопрофилактика“ допринася за добра адаптация към физиологичните промени, води до премахване на стреса и напрежението от ежедневието.
Мисия „спортуваща майка“
Спортуващата жена понася по-леко стреса от промените вследствие на бременността, което води до намаляване на възможността от психически и физически дисбаланс. Настроението ѝ е по-добро. Според индивидуалността, физическите показатели при физически активните бременни жени са различни, но общото е, че те се чувстват физически по-издръжливи и по-силни. Освен удоволствието от разнообразието в ежедневието, чрез спорта бъдещата майка поддържа елегантен външен вид.
Благодарение на физическата активност в периода на бременността, жената преживява по-леко и безболезнено раждане.
Спортуването е полезно, не само за майката, но и за бебето. Целесъобразното телесно натоварване на бъдещата майка е определящ фактор за навременното развитие на плода, а неговото възпитание е от първостепенна задача на всеки родител за бъдещото качествено поколение на България.
Спортът, като социален ефект
Преди и след заниманията бременните разговарят по въпроси, които ги вълнуват. Споделят опит, интереси и мнение по различни теми. Създават се приятелства и трайни контакти, които се отразяват върху социални живот на майките. Програмата има своя традиция - всяка година на годишнината си (8 март) да организира приятелска среща с вече преминалите майки и техните дечица.
90-минутен позитивен заряд
Доц. Нешева не може да отрече липсата на свободно време, но със сигурност емоциите, които ѝ носят момичетата са много по-голяма награда за нея.
Възможно е да имам часове със студентите от сутринта до вечерта и да съм леко уморена. Но това определено не може да попречи на ентусиазма и енергията, която имам, когато вляза при момичетата.
Зареждам позитивно тези прекрасни жени, прекрасни българки, които разтоварват след работния ден. Заниманията се провеждат минимум 2 пъти, а за оптимален ефект 3 пъти седмично, а след 90-минутната програма, аз се чувствам удовлетворена от извършената работа, а момичетата тонизирани и отморени.
Тренираща майка = способно дете
Божествената сила на природата ни прави родители, но развитието и формирането на здравето и личността на детето зависят от познанията и компетентността на самите родители. Най-ценното е че, двигателната активност по време на бременност води да кодиране на плода към желание за спорт на детето от ранна детска възраст. Децата на трениралите жени стават изключително подвижни, спортни, координирани, с добра физика и с големи двигателни способности., споделя още доц. Нешева.