Детската книжарница "Ние, децата": Прочетеното сега остава завинаги
"Ние, децата" е първата книжарница в България, която предлага детски книги от най-различни родни и чуждестранни издателства. Нейните създатели вярват, че книгите развиват човека в детето, култивират у него ценности и му помагат да си проправи път в предизвикателствата на живота. Отношението към литературата и четенето пък се развива от най-ранна детска възраст, затова е важно децата и техните родители да имат достъп до възможно най-качественото съдържание. В следващите редове, с помощта на един от основателите на "Ние, децата" - Николай Кънчовски, ти разказваме повече за вдъхновяващата книжна инициатива.
Детските книги правят човека в детето.
С това красиво послание завършва видеото със заглавие "Прочетеното сега остава завинаги". В него три пораснали деца ни споделят преживяванията си, свързани с любимите детски четива. 72-годишният Николай разказва за любовта си към книгите на Джек Лондон - "Белият зъб" и "Майкъл, братът на Джери", за които дълго е чакал да се дореди в местната библиотека. 74-годишната Виктория също прелиства "Ян Бибиян" и с усмивка си спомня за приключенията, преживени между страниците. Любими на 71-годишния Димитър пък са историите за Хитър Петър и приказката за тримата братя и златната ябълка.
Емоционалното видео поставя началото на първата онлайн детска книжарница в България - "Ние, децата". Нейната цел е безпристрастното съчетаване на детски книги от различни български и световни издателства, за да предложи на най-малките читатели възможно най-качественото литературно съдържание.
Идеята за създаването на "Ние, децата" се появява преди около година. Зад нея стоят Николай Кънчовски и Радостина Николова, които се запознават покрай издателството за детски книги "Мармот".
"Тогава седнахме и започнахме да мислим въобще за възможността да създадем книжарница, която не просто да обхваща книгите на едно или няколко издателства, а да представя всички хубави детски книги в България. Интересът и желанието да комуникираме и да говорим за ценността на книгите ни обедини и ни помогна да си представми проекта", разказва Николай пред Uspelite.bg.
Впоследствие към инициативата се присъединява и Пирина Воденичарова, администратор на най-голямата група за детска литература в България - "Нито ден без книжки". След месеци на усилена работа по дизайна, логото и партньорствата на бъдещата книжарница, "Ние, децата" най-после се появява пред родната публика.
Книжарницата предлага детски книги от повечето издателства в страната, които преминават през внимателен подбор и разпределение в отделни категории. Така малките читатели и техните родители имат възможността да изберат четиво според възрастта на детето (от 0 до 2, от 3 до 5 години и т.н.), според темата (доброта, смелост, страх, любов) или пък според типа на книгата - приказки, романи, енциклопедии...
Стремим се наистина да предлагаме книги, които смятаме, че си заслужават да бъдат на пазара и да достигат до децата. В най-добрия случай търсим оптимално съотношение между качеството както на текста, така и на полиграфическото изпълнение, защото за нас е важно да се обогатява културата на децата и чрез визуалния аспект.
Освен да предлагат стойностна детска литература на българския книжен пазар, създателите на "Ние, децата" се стремят и да развиват позитивно уважение към четенето - както у малките, така и у порасналите деца. Екипът на книжарницата неотлъчно следва тази своя цел на базата на ценностите, от които никога не отстъпва в работата си - общество, култура, възпитание, отношение, семейство и мечти.
Тази дълбока ценностна основа, върху която е изградено пространството на "Ние, децата", се отразява още във видеото "Прочетеното сега остава завинаги", с което книжарницата за пръв път е представена пред българската публика.
Ние просто поканихме хора, с които да си поговорим за книги. Те нямаха предварително написани сценарии, а от самите тях много интересно и ключово - това, че децата като малки са като бели листа, върху които обкръжаващата среда започва да пише. Ние вярваме точно в това, че с каквото храним съзнанието на децата днес, това ще остане и занапред като тяхно бъдеще и тяхно съзнание. Средата не е просто физическият аспект, не е само това, в кой град и държава живеем. Всъщност средата е онова, с което обкръжаваме децата като съзнание, мисли и ценности.
Затова "Ние, децата" се стреми да предлага все повече добавена стойност на своите потребители и да насочва вниманието им не само към добрите детски книги, но и към ценностите, които стоят зад тях. Книжарницата развива свой блог за родители, в който екипът споделя съвети за насърчаване на четенето при децата и различните начини то да бъде по-интерактивно и интересно за тях. През месец март пък "Ние, децата" проведе кампания, свързана с женските въпроси и овластяването на младите момичета, а в момента тече играта "Ние, децата, сме герои за пример". Тя приканва родителите да споделят добри постъпки на своите деца, с които се гордеят.
Инициативата "Ние, децата, сме герои за пример" беше вдъхновена от това, че през лятото с толкова свободно време, прекарано в игри навън, самите деца стават героите, за които четат. Те откриват, те са в парковете, те са на игралните площадки, те могат да бъдат героите, които искат да бъдат. И за едно дете, което е на 6-7-годишна възраст, всеки ден е откриване на нещо ново, всеки ден е някакво приключение.
Посредством тези кампании "Ние, децата" се превръща в много повече от обикновена детска книжарница. Тя става средище за обмен на опит, идеи, емоции и позитивни послания между родители и деца, обединени от любовта и отношението към добрите книги.
За съжаление, често наблюдаваме издателства или книжарници, които комуникират книгите просто като продукт, който струва определена цена. А ние всъщност се опитваме да правим най-простото нещо - да комуникираме книгата като ценност, нищо по-различно.
Целта ни е да се приближим до хората с общуване, да разберем какво е ценно за тях, какво виждат, кои са нещата, които те научават от децата си. По този начин и самите ние учим.
Според Николай от "Ние, децата" книгите са естествен и лесен за прокарване мост между малките хора и големите теми - за смъртта, за страха, за любовта, за живота. С подходящите четива децата придобиват методите и инструментите, които да им помогнат спокойно и уверено да встъпят в света, да разберат, че са част от него и че този свят има какво да им предложи. И все пак няма еднозначен отговор на въпроса: Кои са книгите, които всяко дете трябва да прочете?
Въпросът е по-скоро какво трябва да е отношението ни към това, което децата четат. Има безброй книги, които са прекрасни и са повлияли лично на мен. Така че бих акцентирал върху това, какво внимание отделя родителят на детето, говорейки за книги, давайки му пример със самия себе си за това, че е четящ човек, и самото време, прекарано в четене между родители и деца.
А какво предстои оттук нататък в развитието на "Ние, децата"? В момента екипът разработва страница с образователни игри, които да предлагат на децата добавена стойност към самото четене. Голяма мечта на Николай, Радостина и Пирина е и създаването на подкаст, в който възрастните хора и децата да разговарят за детски книги и да споделят впечатленията си от тях. В по-дългосрочен план книжарницата иска да организира и детски литературен фестивал, в който малчуганите да могат да се срещнат с авторите на любимите си четива.
Най-важно за нас е да даваме поле и на самите деца да говорят за детските книги, защото вярвам, че наистина има много какво да научим от най-малките. Може би звучи доста клиширано, но всеки, който си е говорил с дете за баналните неща от живота, е успял да чуе някой бисер, урок или нещо, което да може да си вземе.
И наистина - от децата можем да получим много, а може би един от най-добрите подаръци, които можем да им дадем в замяна, е именно любовта към книгите. За да предадат нататък отношението към литературата и чувствителността към житейските ценности. За да си спомнят, щом прехвърлят 70-те, за своите "Ян Бибиян" и "Белият зъб". За да прелистват най-милите спомени от потапянето в любимите приказки и истории, с които цял живот ще обвързват детството.
Защото прочетеното сега наистина остава завинаги.