Успелите

Деян Благоев: Обяснете на детето, че сте загрижени за него!

Деян е родител. Също така е управител на софтуерната програма "Булбера"Наясно е с рисковете, които крие пространството в интернет. Желанието му да осигури безопасност за децата на страната ни, както и знанията, които има в областта на програмирането му помагат да създаде първото българско приложение за родителски контрол на таблети и смартфони - Protect Your Kid.

То е на български език, безплатно и полезно за всеки родител. А едно от най-големите признания за неговата ефективност е номинацията за награда, под егидата на ООН. Може да го изпробвате веднага!

А сега нека дадем думата на Деян...

Здравей, разкажи ни как и защо се роди идеята за приложение, което предпазва децата в онлайн пространството?

Целият екип на Булбера е съставен от млади хора с деца. И всеки от нас има сходно предизвикателство пред себе си – как да опази детето си от онлайн пристрастяването, заплахите в интернет и изолацията. Всички искаме децата ни да израснат със семействата си и да присъстват във физическия свят. Впрочем това е световен проблем, не е само в България.

И понеже сме ИТ компания решихме да направим Protect Your Kid като наш социален проект за родителите в България. Създадохме приложението и то е напълно безплатно за ползване. Така родителите имат средство за справяне със заплахата. Остава им само желанието.

Не смятам, че съвременните технологии са опасни сами по себе си. Но е важно как се използват и на какво учим децата си. Един прост пример – обяснявате на детето си какво е нож, колко е опасен, НО и как да го използва правилно без да се пореже.

Колко време ти отне да го разработиш?

Отне ни една година да го разработим и още една година да го тестваме подробно. В приложението присъстват доста значими опции и настройки, които изискваха прецизност от наша страна и затова предпочетохме да тестваме повече време, но продуктът да е наистина на световно ниво. Сега е моментът да се похваля, че преди два дена ни номинираха в състезание за иновации под егидата на ООН.

Получава ли се конфликт между деца и родители относно налагането на контрол?

Този конфликт винаги е съществувал и ще съществува между деца и родители. На теб ще ти бъде ли приятно някой да ти казва какво и колко да правиш? Надали…

Важно е преди да настроите Protect Your Kid да седнете и да поговорите с детето си. Все пак това не е шпионски софтуер или метод за наказания. Обяснете му защо го правите. Обяснете му какви са заплахите за него онлайн. Обяснете му, че е вредно за очите му да гледа в екран повече от 2 часа на ден. Точно тук е ролята на родителя да седне и да поговори с детето си и да му обясни, колко е загрижен за него.

А къде е границата между доверието към детето и уважение на личното му пространство и задължението ни да се погрижим за неговата сигурност?

Това е много тънък лед. Всеки индивид се учи от грешките си. Така съзряваме. Според мен ролята на родителите е по-скоро да предотвратяват големите грешки, а не абсолютно всички. Иначе навлизат в пространството на детето и го „задушават“. Лично аз не одобрявам ежедневно да се четат мейлите и смс-ите на децата. Или да се подслушват разговорите им. Това вече клони към обсесивно разстройство от страна на родителя. Все пак трябва да зачитаме правата на децата и желанието им да са индивиди. Точно затова и в нашето приложение няма елементи, които да позволяват на родителя да се рови из кореспонденцията на детето си.

Факт е, че докато децата са малки, имаме склонност да ги предпазваме от всичко – физическо и виртуално. Но така не им позволяваме да се развият и когато влезнат в пубертета става страшно. И това донякъде обяснява проблемите на някои родители с тийнейджърите им.

Мислиш ли, че всеки един родител наистина знае какво прави детето му в мрежата?

(Смее се)

Ако го мислех нямаше да съществува Protect Your Kid. За съжаление 95% от родителите не знаят какво правят децата им онлайн. А по-страшното е, че на повечето даже не им пука. В момента в България мнозинството родители купуват таблети и смартфони на децата си, за да могат децата да играят на тях. Не за да се учат. И съответно децата са оставени безпризорни в този необятен свят, където се смята, че са в безопасност. Но не са….

Каква е твоята визия за прекрасно детство?

Много приятели, луди моменти, ожулени колена и пакости, които не са разказани на родителите.

 


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.bg. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Гергана Ватова

Вярвам, че светът принадлежи на добрите хора. Търся чудеса. Спохождат ме вълшебства! Умело забърквам всякакви каши... Не познавам думата "скука".

Оставете коментар

0 коментара