Успелите

Диана Найденова: Можем да изградим една България, в която нашите деца да учат и да се развиват

Казвам се Диана Найденова, на 26 години, финансист, любител на сладкарството и бойните спортове, председател на "Обединени Идеи за България", организация за подпомагане на предприемачеството и граждански проекти. Заминах в Лондон през 2013-та година за магистратура Finance & Private Equity в London School of Economics and Political Science. Магистърската програма продължи близо една година.

Магистратурата е насочена към развиване на аналитична интелигентност, основно чрез математически модели за финансови анализи, транзакции на финансовите пазари, структуриране на сделки за покупка на дялове, анализ на бизнес модели и др. Силна страна на програмата е фокусът върху работа с казуси – конкретни примери за осъществени транзакции в различни индустрии, географски райони и структури. Считам, че тази магистратура беше от голямо значение за усъвършенстване на академичната ми подготовка в сферата на финансите и рисковите инвестиции. Интересното е обаче, че не специализацията в тази сфера беше основното, което научих и развих за тази една година.

12443797_10153346822607113_713836990_o

Това, в което се убедих е, че трудността не е при създаването на финансовия модел, оценката на компанията, риска или пазара. Истинското предизвикателство идва при комуникирането на тези изводи и достигането до общ извод с другите заинтересовани страни. Е, за това е необходима не аналитична, а емоциална интелигентност.

Лондон е един от най-космополитните градове в света, дом на стотици националности, всяка от които е оставила своя отпечатък върху града и историята му. От своя страна LSE е университет, който е известен с широка гама от националности сред студентите. В моята специалност имаше представители на 33 държави. Това културно многообразие позволява на човек да разшири кръгозора си в много насоки и да се научи да общува и да разбира хора с различни ценности, вярвания и опит.  За себе си мога да кажа, че това оценявам като най-ценно и обогатяващо от опита ми в чужбина.

Освен с магистратурата в Лондон се занимавах с няколко студентски общества, Българското общество, Сладкарското общество, Обществото за развитие на бойни спортове и други. За съжаление студентските общества все още не са въведени като практика в България. Според мен  това е една инициатива, която определено има бъдеще тук. Студентските общества позволяват на хора от различни специалности, с различни интереси да се запознаят и да обменят опит. Считам, че истинско постижение от опит в чужбина е човек да усвои не това, което е задължително, а това, което е възможно.

12607357_10153346822467113_1879655673_n

Избрах да се върна в България още преди да замина. Вярвам, че тук имам възможност да допринеса повече, както за себе си, така и за страната. В учебниците по икономика, факторите, които играят роля за развитието на една държава са следните: политическа обстановка, съдебна система, правна рамка, данъчни ставки, финансови пазари, здравеопазване, образователна система. Аз поставям тежест върху човешкия капитал. Хората са тези, които създават или рушат, които променят или се примиряват, които виждат или отвръщат поглед.

Развитието на една икономика върви в пряка корелация с човешкия й капитал и тук връзката не е причинно-следствена, двете могат и вървят паралелно. Въпросът, който всеки си задава е къде са тези хора? Скептиците биха казали, че България е типичен пример за държава, която страда от „източване на мозъци” (brain-drain). Може и да са прави, но по отношение на миналото. В днешно време технологиите позволяват на всички да бъдат тук, онлайн или офлайн (на място). И те са. Млади, амбициозни, инициативни хора с грижа за обществото, висше образование,  езици, специализирани в различни сфери. Звучи като мечта, но не е.  Организации като Обединени Идеи за България (ОИБ), ABLE, Български Кариерен Форум (BG Careers Fair), и други дават пример за това.

12633134_10153346822472113_400956612_o

Към момента само ОИБ има мрежа от над 2000 души, участници във форума Идеите-това сме ние, участници в Извън Рамките и в други наши проекти, организатори, ментори, членове.  Общата мрежа на всички достига много по-висока бройка. Това са хората, които създават, които променят, които виждат. Те са много и са в контакт, офлайн или онлайн. Това е човешкият капитал, който е в състояние да направи промяната, и е въпрос на време.   Аз вярвам, че това ще стане и чувствам удовлетворение от факта, че мога да допринеса на място за засилването на скоростта на този процес. Вярвам, че сме в състояние да изградим една България, в която нашите деца да искат да останат и да се развиват. Дължим им поне да опитаме.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара