Дигитални информационни табели разказват за значението на мъртвата дървесина в гората
По случай 87-мия рожден ден на първия Природен парк на Балканите – „Витоша“, природозащитна организация WWF заедно с партньори поставиха табели, показващи огромното значение на мъртвата дървесина за живота в гората. Повече по темата вижте в следващите редове.
Табелите са изработени изцяло от дървен материал, а върху тях се намира голямо изображение на QR код. Всеки посетител на парка може да сканира кода, който ще го отведе до сайта на WWF, където ще може да чуе през телефона си любопитна информация за значението на мъртвата дървесина, дори докато се разхожда из планината.
Инициативата предвижда да бъдат поставени общо 82 табели на Витоша, като досега са монтирани три в района между местността „Златните мостове“ и хижа „Момина скала“. Очаква се QR кодовете да бъдат достъпни и в други планини около столицата, а 10 табели ще бъдат монтирани в Природен парк „Беласица“.
Защо мъртвата дъвесина е жизненоважна за горските обитатели?
Информацията от WWF разказва за смисъла от мъртвата дървесина, защо е важна за доброто екологично състояние на гората и как тя предоставя местообитание и служи като храна за много видове животни, гъби, растения. Около 1/3 от видовете в българските гори се хранят, крият или дори прекарват живота си в дървесината на мъртвите дървета. Това я прави жизнено необходима за кълвачи, синигери, сови и други птици, най-различни бозайници и голямо многообразие от насекоми, мъхове, гъби и лишеи.
„За съжаление, хората не са добре информирани и често се възмущават, когато видят паднали, сухи дървета в гората – смятат, че гората загива. А всъщност именно тези дървета са много важни за доброто състояние на една горска екосистема.
Доскоро практиката в горските стопанства в България беше сухата и паднала дървесна маса да бъде изнасяна. Това е много вредна практика. За щастие, вече започва да се обръща внимание на значението на мъртвата дървесина и на това, че тя не трябва да бъде изнасяна. Този процес обаче е бавен и труден“, споделя Нели Дончева, главен експерт „Гори“ във WWF.
Кой следи за опазването на мъртвата дървесина?
Благодаряние на FSC сертификацията, за която WWF полага усилия от години у нас, се следи и количеството мъртва дървесина в горите. Друг меганизъм за опазването ѝ е защитата на екологичната мрежа „Натура 2000“. В горите, попадащи в защитените зони от екомрежата, има изисквания за оставане на количества мъртва дървесина, за да може да се гарантира доброто протичане на естествените природни процеси. Проектът с информационните QR табели се осъществява от WWF със съдействието на фирма „Травентурия“ и Природен парк „Витоша“.
Снимки: BulFoto Agency