Димитър Абрашев: Истината не струва пари!
Димитър Абрашев има дългогодишен опит като репортер и редактор в радио, телевизия, печатни медии, както и в Българската телеграфна агенция в продължение на повече от 12 години. В Bulgaria ON AIR е познат като автор на съдебното предаване „Темида“ още от създаването на телевизията. От 13 юни 2016 г. е водещ на всекидневното актуално токшоу "Директно", което се излъчва от понеделник до петък от 17:50 по Bulgaria ON AIR.
Димитър Абрашев е носител на десетки награди за журналистическата си работа, сред които „Българската Европа“, „Валя Крушкина“, годишната награда на Съюза на юристите, наградата на Върховния касационен съд, МВР и други. Отразявал е събития на горещи точки в България и чужбина, включително бедствия и извънредни ситуации. Има опит и като преподавател в Националния институт на правосъдието и Военната академия "Г. С. Раковски".
Здравей, ти си журналист, който е отразил много събития, има голям опит и е спечелил много награди. Кога реши, че ще се занимаваш с това и как избра тази професия?
Бях на 16, когато започнах да водя рубрика в регионално радио. Когато станах на 18, вече знаех със сигурност, че това ще бъде моята професия.
В началото си мислех, че радиото е най-великата медия на света, защото всичко можеше да се каже веднага, независимо в коя част на света се намираш. Поради същата причина започнах и работа в БТА.
За тези 20 години през мен са минали хиляди събития и човешки съдби. Попаднах на различни места, професията ме срещна със световни лидери, с невиждани катаклизми, и ме изпрати на места, които са запечатани с лицето на човешката трагедия.
Всъщност, така е и днес, макар нещата да се променят. Откривам очарование в това човек да работи и в телевизия. Bulgaria ON AIR ми дава възможност с предаването „Директно“ да повдигам въпроси за проблемите тук и сега.
Всеки делник на живо в 17:50 часа обсъждаме важните теми за обществото и даваме трибуна на хората да изразят мнение на живо. От 10 юли „Директно“ дава гласност и на проблемите в страната - насочваме вниманието си отвъд София.
Започваме да отразяваме регионални истории от цяла България, за да може зрителите да погледнат на проблемите и през очите на хората извън столицата. Една от темите, на които обръщаме сериозно внимание, са проблемите в образованието и по-конкретно защо децата отпадат от гледна точка на Стара Загора и Видин, следват темите за консуматорското общество, чуждите инвестиции.
С какви трудности си се сблъсквал в работата и имало ли е момент, в който си искал да се откажеш? Кое те е накарало да продължиш напред?
Работата на журналистите понякога е постоянен сблъсък с трудности. Невероятно е колко много хора не искат истината да излезе наяве. Хора, които не искат да ти дадат информация, събеседници, които ти отказват интервю.
Особено трудно е, когато трябва да съобщиш лично на някого лоша новина, която променя живота му. Случвало ми се е няколко пъти. Сега журналистиката е изправена пред друга трудност - троловете, пропагандата и фалшивите новини. Това е огромна отговорност на всеки един от нас и зов за завръщане към един от основните принципи на нашата професия:
Проверявай информацията си минимум от два независими източника!
Никога, дори и сега, пред мен не е стоял въпросът дали да продължа. Знам, че хората, които четат, слушат или гледат новините, които им разказваме, искат да знаят истината.
Коя е новината, която си отразил с най-голямо желание и си бил нетърпелив да разкажеш на зрителите?
Репортерът никога не бива да гледа на събитията като на нещо, което няма търпение да съобщи. Понякога си първи, понякога те изпреварват. В днешно време рядко можеш да имаш новина, която да съобщиш първи, защото вече всеки човек със смартфон сам по себе си представлява медия. И всеки, който не се занимава с нашата професия, но попадне на точното място в точното време, може да съобщи новината първи.
Все пак, ако мога да дам пример за новина, която нямах търпение да съобщя, това е една история на десетина година. Върховният съд окончателно реши, че тогава онкоболната Теодора Захариева не е получила от МЗ животоспасяващи лекарства.
Тя просто спечели битката с държавата. Обадих се на Теодора, която беше на поредния протест в защита на правата на онкоболните, и ѝ казах, че е успяла. Че е спечелила битката. Тя не можа да повярва и дори се разплака от щастие. За съжаление обаче, няколко години по-късно загуби войната с рака.
Кои са най-важните качества за един журналист, за да върши работата си добре?
Да бъде обективен, да не се поддава на изкушенията и да знае, че журналистиката не е място за прокарване на различни идеи и платформи срещу заплащане под масата. Истината не струва пари.
Какъв съвет би дал на обществото, за да се научи да отсява качествената от жълтата журналистика?
Всеки има право да слуша, чете и гледа каквото си поиска. Когато четеш нещо без фотофакт - това е на принципа: “Една жена каза”. Хубавото е, че в сериозните медии подобни неща не се случват. Колкото по-абсурдно звучи едно заглавие, толкова по-абсурден е материалът под него. Изборът да бъдем информирани, преди всичко е личен.
Примерът винаги е бил важен – както за всеки човек, така и за всяко общество. Трябва ли положителните новини да имат по-голяма гласност и време в българския ефир?
Разбира се, но е важно и да се случват. В България рядко се случва хубавата новина. Но по всички закони на журналистиката, когато днес си изправен пред терористичен акт, в който са загинали поне 10 души, добрата новина отива назад.
Обществото има право да бъде информирано в такива моменти и тук идва безпристрастната роля на медиите. Но това не означава, че добрите новини трябва да бъдат спестявани. В Bulgaria ON AIR се стараем винаги да поднасяме новината с уважение към зрителя, без да залагаме на сензации и скандали.
Кой е Димитър Абрашев, когато не е на екрана?
Журналистите не спираме да сме журналисти извън работа. Нашите телефони звънят постоянно, ние звъним на кого ли не постоянно. Новините се случват сега и ти нямаш избор - трябва да си част от тях. Иначе изоставаш. В моментите извън всичко това - излизам с приятели, търся интересни места по света, на които още не съм бил, чета за новите технологии.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/ акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.