Успелите

Димитър Желев: Знанието е възможността да разсъждаваш и да допринасяш за обществото

Те са Димитър и Евгения и обичат науката. Срещат се в университета и заедно сбъдват мечтата си - да създадат платформа, която да мотивира младите хора и да ги „запали“ по магията, наречена знание.  Димитър е доктор по физическа география и ландшафтна екология. Обича да пътува по света, но пък кой географ не обича. Любовта към науката и децата довежда младите ентусиасти до Промяната - инициатива на Нова телевизия. И заедно печелят. За географията на любовта и любовта към географията ни разказва Димитър. 

Разкажи ни за идеята на вашия проект. Какво представлява и как се появи идеята?

Географ БГ създадохме с моята добра приятелка и колега от следването - Евгения Сарафова, през 2014 г. Това е една реализирана студентска мечта, която вече носи много смисъл и усмивки на деца, студенти, учители, почитатели на науките за Земята. Ние още я осъществяваме и ни предстои много, много работа. Всичко се постига с много труд и амбиция. Започнахме с интернет сайт, а от 2015 г. имаме свой учебен център.

В своя Център за знания използвате нестандратни методи, за да запалите децата по науката. Би ли издал някои тайни от кухнята?

Центърът за знания на Географ БГ се появи през есента на 2015 г. и бе логичното продължение на нашата образователна дейност, която започнахме със сайта. В него провеждаме различни научни работилници и презентации за деца. Част от дейността на учебния ни център е в различни училища или населени места, където често биваме канени. Имаме своя оригинална методика на представяне на чудесата на науката пред деца от 6 до 12-годишна възраст.

Лего моделиране: част от дейностите в центъра

Какво липсва в българското образование и как може да се подобри то?

В българското образование липсва визия за бъдещето и поглед към настоящето. Хората, от които зависи развитието на образованието на институционално ниво, са много далеч от идеята за това какво точно да се промени и как да се случи, за да се подобри образователния процес. Единственият начин на този етап е чрез развитието на различните средства за неформално образование, какъвто е и случаят с Географ БГ.

Организатори сте на така наречените Географски фестивали. Каква е целта на тези събития?

Българският географски фестивал е мащабно образователно събитие, което се организира в различен град на България. През 2015 г. домакин бе град Ямбол, през 2016 г. - Казанлък, а през 2017 г. домакинството ще бъде на град Пазарджик. По време на географския фестивал се организират научно-популярни географски презентации, състезания за ученици, семинари за учители и студенти. Идеята на фестивала е да представи географската наука по атрактивен начин, който да „запали“ децата да я изучават с голям интерес.

Каква е магията на знанието?

Знанието е приятел, знанието е оръжие, знанието е път... Когато човек знае много неща, трудно може да бъде лъган и манипулиран. Знанието е възможността да разсъждаваш и да допринасяш за обществото съзнателно. Като показваме магията на знанието и науките на децата, ние ги стимулираме да виждат света около нас не просто като заобикаляща ни среда, но като низ от процеси и явления, които могат да бъдат управлявани.

В какво се състои Промяната?

Промяната за децата на България се състои във възможността да знаят. Всички настоящи изследвания показват, че близо половината от българските ученици са функционално неграмотни. Това е огромен проблем за обществото, който тепърва ще се проявява пагубно върху него.

Науката в три думи?

Науката е слънце.

Разликата между география на любовта и любов към географията?

Любовта е по цялото земно кълбо, както и омразата за съжаление. А любовта към географията е персонален избор на тези, които са имали щастието да попаднат на добри учители, които са им показали чудния свят на познанието за Земята.

Съвети и препоръки към читателите ни?

За интересни географски новини, пътешествия по света и много други приятни емоции – посещавайте Geograf.bg. Иначе – пътувайте по света и го опознавайте. Инвестирайте време и средства в образованието си. Човек се учи, докато е жив.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Джесика Вълчева

Студент по журналистика, ходещ облак позитивизъм, самоук китарист, любител готвач. Трите думи, които ме описват: мечтател, нестандартно, душа. Слушам много музика, пея под душа, въпреки че не мога, усмихвам се на непознати понякога.

Оставете коментар

0 коментара