Димитър Милчев за Мет Гала, идолите в модния дизайн и куража да сбъдваш мечтите си
Едва ли има по-дълго обсъждани тоалети в света на модата и шоубизнеса от тези, които виждаме на червения килим на Мет Гала. Ежегодният благотворителен бал в подкрепа на Института за костюми към музей "Метрополитън" се е утвърдил като арена на изразяване на послания и позиции посредством дрехите, а световноизвестни дизайнери използват възможността, за да споделят творенията си с широката публика.
Но на фона на екстравагантни образи като този на обвитата в черен плат Ким Кардашиян, два тоалета изпъкнаха със своята ефирност и креативна естетичност. Актрисата Хейли Стайнфелд и моделът Уини Харлоу се отличиха с облекла на нидерландската модна дизайнерка Айрис ван Херпен. И двата тоалета обаче са изпълнени и ушити изцяло на ръка не от другиго, а от 23-годишния дизайнер Димитър Милчев. С него разговаряме за процеса на изработка на облеклата, чувството да работиш съвместно с дългогодишния си идол и куража да поемаш рискове, за да сбъдваш мечтите си.
640 часа усилена работа на ръка. Толкова отнема изработката на ефирната рокля "Магнитосфера", с която Хейли Стайнфелд се появи на тазгодишната Мет Гала. От предложението на идеята за изпълнение на дизайна, през фабричната манипулация и обработката на парчетата плат, до ръчното пришиване и сглобяване на всеки отделен компонент в напомнящия бронхите в човешкото тяло краен тоалет - целият този процес е дело на младия български дизайнер Димитър Милчев.
Хейли Стайнфед с роклята "Магнитосфера" на Мет Гала
Той е едва на 23, а две прекрасни рокли, излезли изпод неговите ръце, вече са носени на едно от най-престижните модни събития в цял свят - нюйоркската Мет Гала. Как се стига до подобен голям успех в света на модата на толкова крехка възраст?
Израснал в семейството на стоматолог в Благоевград, Димитър винаги е имал естествен афинитет към науката. Затова очаквано избира профил "Биология и химия" в гимназиалното си образование. Още на 11 години обаче Димитър открива друга голяма страст - модата, в която припознава и нова възможност за по-нататъшното си развитие.
"Причината да се захвана с моден дизайн е Айрис ван Херпен - любимата ми дизайнерка, откакто бях на 11", споделя той пред Uspelite.bg. "Тя ми показа, че науката може да се комбинира с модата и изкуството. Просто инкорпорира науката в изкуството по начин, който мисля, че говори достатъчно сам по себе си. И ефектът е ясен."
Но решението на Димитър да се отдаде изцяло на модния дизайн не идва толкова лесно. Заниманията му с наука пораждат у него дълбок вътрешен конфликт: по кой път да тръгне, какво да направи? Дали да заложи на сигурното, като продължи с биологията и химията, или да рискува, като се посвети на модния дизайн?
Работният процес
Тогава реших да рискувам. В 12 клас кандидатствах в реномирани университети за дизайн. Приеха ме в 4-5 и от тях избрах университета в Брайтън, един от най-престижните в Англия и света. Така продължих да се занимавам активно с моден дизайн и оттогава не съм спирал. Концентрирам се единствено върху това.
Съвсем скоро рискованият избор на Димитър се отплаща. За щастие, неговата любима дизайнерка - Айрис ван Херпен - се оказва иновативен творец, открит към колаборативно мислене и работа с млади хора. Тя е сред малкото дизайнери на това ниво в света, които наемат стажанти - и то след тежък подбор на стотици кандидати. Тази година Димитър Милчев успява да се пребори за стажантската позиция.
Всяка година има отворен кастинг, който е ожесточен. Кандидатстват хора от цял свят. Поради пандемията тази година конкуренцията беше още по-сериозна. Кандидатстваха около 500 души, от които влязоха само 15. И аз съм един от тях.
Детайл от роклята "Магнитосфера"
Подборът взима предвид уменията на кандидата и доколко той си пасва стилово и дизайнерски като подход с Айрис ван Херпен. Опира до това, дали тя ще види нещо специално в теб.
По всичко личи, че нидерландската дизайнерка е открила нещо специално у Димитър Милчев. Като стажант той получава възможността да работи върху шест от 19-те рокли в последната колекция на Ван Херпен - Earthrise. Три от тоалетите са изработени изцяло от Димитър, а останалите са плод на съвместната му работа с останалите стажанти - най-добрите млади дизайнери в целия свят.
А освен че има щастието да работи заедно с дизайнерката, заради която е избрал да се отдаде на модата, Димитър може да се похвали и с изпълнението на две от облеклата, носени на тазгодишното издание на Мет Гала.
Изцяло негово дело е роклята, носена от Хейли Стайнфелд и създадена по дизайн на Айрис ван Херпен и художника Роган Браун, който се занимава с изделия от хартия. От първоначалния компютърен файл с произведенията на Браун до последното парче пришита биоразградима дантела - Димитър майсторски изработва единствената по рода си "Магнитосфера".
Уини Харлоу с роклята "Аерология" на Мет Гала
Всичко изисква голяма прецизност, внимание към детайла, критично мислене. Всяко малко нещо може да промени изцяло визията. За да е такава, каквото е, роклята изисква критичния поглед, който ние сме развили за това време, за да можем да го изпълним.
Същото се отнася и за другия тоалет на Мет Гала, изпълнен от Димитър Милчев. Това е роклята гащеризон на име "Аерология", носена от Уини Харлоу. Облеклото се състои от биоразградима органза, в която са пришити специално изляти детайли от пигментиран силикон.
Процесите зад направата на тази рокля са още по-всеобхватни. Всеки детайл, всяка една форма, която се вижда върху тоалета, е пришита ръчно. Това изисква много време, много труд и усилия.
В крайна сметка обаче всички усилия си струват. За Димитър фактът, че тоалети, изработени от него, са представени пред света от червения килим на Мет Гала, е огромна гордост и радост. Но това постижение допълва едно още по-ценно преживяване в живота на младия дизайнер - възможността да работи заедно с най-големия си идол.
Работата с Айрис ван Херпен беше една голяма награда, защото получих едно признание от нея самата. Аз имам шанса да се уча от идола си и да работя редом с него, което мисля, че не се случва на много хора. И поради факта, че се случи на мен, се считам за голям късметлия. Но това е и нещо, за което съм работил и което знам, че заслужавам.
Чувството да постигнеш подобен успех едва на 23-годишна възраст Димитър определя като сюрреалистично. Същевременно обаче това е признание, за което младежът се е борил дълго време, положил е изключително много труд и сега бере неговите плодове.
Очаквал съм нещо подобно да се случи, защото знам колко работа и усилия съм вложил в тази своя мечта. И стъпка по стъпка нещата ми се случват и получават.
Оттук нататък младият дизайнер ще се посвети на финалната колекция от обучението си в университета, а след като завърши, ще открие собствен бранд с дизайните, по които е работил. За момента творбите на Димитър могат да се открият в профила му в Инстаграм, където той постепенно ще представи и останалите изработени от него тоалети от колекцията Earthrise на Айрис ван Херпен.
Какъв е съветът на Димитър към младите хора в България, които може би не си позволяват да мечтаят в толкова големи мащаби? Да не се страхуват да бъдат себе си и да не се чудят: "Какво, ако?". Защото ще дойде момент, в който, връщайки се назад във времето, ще се запитат "Какво, ако бях го направил?" и ще съжаляват, че не са действали в името на мечтите си.
Бих ги посъветвал да не си поставят сами граници и да не позволяват да ги спъват бариерите на обществото. Трябва най-вече самите те да повярват в себе си и да имат куража да изпълнят нещата, за които мечтаят. Да не се страхуват да предприемат тази крачка напред, която - между другото - изобщо не е лесна.
Напротив, страшна е и крие много опасности и рискове. Но в крайна сметка - за какво си струва да живееш, ако не предприемеш тези рискове, за да стигнеш стъпка по стъпка до това, за което си мечтал?