Диригентът Йордан Камджалов: Ние всички сме едно цяло!
Критиците го определят като една от най-ярките звезди на нашето време. Фактите го потвърждават. Той дирижира водещите световни оркестри. Съосновател и член на Съюза на Генералните музикални директори и Главни диригенти на Германия и академик на Българската академия на науките и изкуствата. Посланик на българската култура по света – Superbrands International. Създател на Нов концептуален Културен Проект в лицето на GENESIS ORCHESTRA и Музикална лаборатория за човека.
NASA и Международният център по астрономия (IAU) дават неговото име на астероид през 2014 година. Избран от Лондонска Филхармония за един от тримата най-добри диригенти на своята генерация. От Deutschland Radio го избират за един от тримата най-добри диригенти на Германия за 2011 г. Българското национално радио го провъзгласява за музикант на годината.
Авторитетното издателство Kubon & Sagner отпечатва книгата „Звукови светове. Диригентът Йордан Камджалов” на немски език с резюме на 7 езика, представяща уникалните му търсения на единение между музика, философия и наука. Когато е на 29 години, създава фондация за подпомагане на млади български творци, която носи неговото име.
Всъщност да ви го представям е излишно. Нека говори Йордан Камджалов...
Израснали сте в семейство, което Ви е възпитало в любов към знанието и нестихващ интерес към света и живота. Как успяха да го постигнат?
Сигурно с примера си. В нашето семейство, винаги са се давали повече пари за книги, отколкото за хляб. Колкото повече минава времето, толкова повече оценявам какъв голям шанс съм имал с моите родители. Смятам, че стремежът към знание и развитие е едно от най-високите блага за всяка формираща се личност.
Вярвахте ли в успеха си?
Да.
Кое Ви мотивира сутрин да станете и да си кажете: "Продължавам! Всичко си заслужава..."?
Страданието на хората и любовта към Великото. Тоест отношението към малкия Човек и към големия Създател. И двете са толкова вдъхновяващи и толкова задължаващи. Тук се появи един неочакван паралел с емблематичното изказване на Кант по отношение на “моралния закон вътре в мен” и “звездното небе над мен”…
Малко хора знаят, че първите си заделени пари не харчите за лични цели и вещи, а дарявате на хора, които се нуждаят от тях. Защо поставяте другите преди себе си?
Никога не съм смятал, че ги поставям преди себе си. Те са част от мен. Ние всички сме едно цяло и никога не съм си представял нещата по друг начин. За мен няма нещо по-естествено. Винаги съм смятал, че всички така правят.
Днес фондацията Ви се развива и продължава да подкрепя талантите на страната ни. Успявате ли лично да се срещнете с тези хора и какво е усещането след като се разделите?
Да. Това е една от запазените марки на нашата работа. Подходът е абсолютно личен и индивидуален. Всеки един е важен. Всеки един има уникална съдба и живот и може поне в едно отношение да ми бъде учител.Аз вярвам във всеки един. Затова и не вярвам вече в понятието талант.
Това е дума, която отдавна съм детронирал и извадил от моя речник. Човешкото същество и човешкият потенциал представляват нещо много повече, отколкото можем да си представим. Усещането ми след всички тези срещи, след ежегодния конкурс на фондацията, чието VIII издание ще бъде през пролетта на новия сезон, е едно усещане за благодарност, респект и нестихващо уважение към този, бих казал, бедстващ, боледуващ и страдащ български народ, който не спира да ражда и да дарява на света толкова много сила и вдъхновение чрез своите дарования.
Желаещите да кандидатстват могат да го направят на contact@kamdzhalov-foundation.org. Крайният срок е 03.03.2018 година.
Ако е вярно, че красотата ще спаси света, то в какво според Вас се крие тази красота?
В общуването между човешките души. Тоест, красивите отношения между хората могат и ще бъдат единственото спасение за тази залязваща култура.
Представете си, че имате вълшебна пръчка. Тя Ви дава право на три желания. Кои ще са те?
- Да стана по-добър човек.
- Да стана по-разумен човек.
- Да стана по-полезен човек.
Убеден съм, че човек може да променя и да изисква само от себе си. А и, разбира се, вярвам в думите на Ганди: “Бъди промяната, която искаш да видиш в света”.
Имате деца. Къде е границата между това да им давате насоки и съвети и да ги оставите сами да избират пътя си?
Мисля, че това е един творчески процес. Едно общуване между душите, в което по същество няма по-малки и по-големи, но може би единият има в някои отношения по-голям опит.
Тази граница, ако изобщо я има, е нещо доста мобилно и може да варира в екстремни амплитуди в различни ситуации. Но в крайна сметка не съм убеден, че децата учат повече от своите родители, отколкото ние от тях.
Да, гледам на моите деца, и не само на моите, като на мои учители и не смятам, че по какъвто и да било начин съм повече от тях.
Един съвет към хората, които тепърва правят първите крачки, избрали музиката за свое поприще?
Съветът ми би бил не само към тях, а и към мен и към всички останали хора, които биха искали да правят нещо максимално смислено за себе си и за другите: неотклонност; последователност; никакво раздвояване; ежедневна работа по изграждане и съхранение на висок идеал, който да генерира волята за едно огромно, целоживотно усилие; любов към хората; към всичко живо; към цялата вселена; самокритичност; интерес към детайла и цялото едновременно; копнеж за споделяне; вяра във Великото, което е създало и движи целия свят; смелост; дързост в преодоляване на т.нар. трудни условия; смирение; неподценяване; ненадценяване; ежедневно подклаждане на копнежа да споделиш нещо максимално високо, дълбоко и мощно с другите.
Кажете ни повече за Вашия иновативен Концептуален Културен Проект, определен като “нова страница в културната ни история”.
Той се нарича Концептуален, понеже в него всичко е концептуално. Всичко е носител на конкретна мисъл, идея, чувство: изпълнителите, програмите, циклите, цялостната комуникация.
Той представлява едно все по-разклоняващо се дърво, образуващо една все по-красива и добре оформена корона, под чиято сянка могат да бъда приютени идеите, страстта, алтруизма, професионализма и сърцата на много хора – международния български GENESIS ORCHESTRA, хора на Музикална лаборатория за Човека, ансамбъла на Музикална лаборатория за Човека, Музикална лаборатория за всички – България ПЕЕ, майсторски класове, многобройната публика, която имаме в София, цялата страна и чужбина…
Всичко това е заедно, един взаимообогатяващ се макрокултурен организъм.
Как може човек да стане част от тези ваши “културни инструменти”?
На 09 - 10 септември, 2017 г. в София ще има прослушвания, на които GENESIS ORCHESTRA ще отвори врати за нови, способни да горят на сцената професионални инструменталисти, както и за вдъхновени и влюбени в музиката певци, за съставите на Музикална лаборатория за Човека (и за хора, и за ансамбъла). Всеки който желае, може да се запише на muzikalnalaboratoria@gmail.com и orchestra.genesis@gmail.com
А къде и кога можем да се насладим и да чуем всичко това?
Радвам се да поканя всички на 21.10.2017 г., в зала България, където откриваме сезона както на GENESIS ORCHESTRA, така и на Музикална лаборатория за Човека - хор, с концерт, посветен на може би най-голямото ми личностно вдъхновение в музикалния ми път, а именно Ференц Лист, в навечерието на неговото рождение.
Ще изпълним симфония “Фауст”, вдъхновена от един друг супер гений – Гьоте. От финала на тази, смея да твърдя, дълбоко недоразбрана дори във високите литературни среди трагедия, е инспирирано и мотото на целия сезон – идеята за “Неописуемото”.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.bg. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.
Petar
2017-09-08 17:33:27 ReplyАз пък не съм критик, но тази година поредно се качих на Рила и какво зварих на Рацете, Данчо Камджалов, но не с мъжете. smile emoticon:) И женски хор с Данчо Камджалов, пееше Бог е Любов. Понечих да направя снимка, две и жриците изпъдиха ме от воле. Нахвърлиха се с Божията благост, очите ми не извадиха за радост smile emoticon:) И така с тази "Божия Любов" провъзгласиха за Бог - Данчо Камджалов.