Успелите

Дизайнът на книгата е изкуство. Българската платформа ТИ-РЕ ни запознава с него

На снимката по-горе виждате Велиана, Виктория, Мила, Андреа. Тези четири дами стоят зад идеята на българската платформа "ТИ-РЕ", имаща за цел да изложи изкуството на независими творци от сферата на дизайна, оформлението и илюстрирането на книги. Идеята разпространява творческо вдъхновение, с което си признаваме, че успяха да заразят и нас!

Кой, кога и как сътворихте платформата "ТИ-РЕ"? Каква е идеята й и как тя получи своето наименование?

Обединени около общата си страст към книгата и изкуството на книгата като цяло, логично обстоятелствата и желанието ни за “пространство”, в което да споделяме разбиранията си, доведоха до създаването на ТИ-РЕ. ТИ-РЕ - връзката между нас, хората, които се занимават професионално с дизайн, оформление и илюстрация на книги, и хората, които имат интерес към тази форма на изкуството.

Искаме да създадем портал, където младите творци в тази сфера (а и самите ние) имат стимул и възможност да се изявят и развиват. Пространство, в което да създадем интерес към по-нетрадиционните аспекти на книгата обект. Ние сме Мила Янева-Табакова, Велиана Иванова, Виктория Стайкова и Андреа Попйорданова, основни елементи зад ТИ-РЕ : )

Какво е пленяващото в печатните издания, които популяризирате?

За момента не разпространяваме. Това, което правим, е да популяризираме, като излагаме. В последните три години организирахме няколко изложби, които интерпретират литературни текстове през призмата на художника, понякога дори извън контекста на оригиналната литературна творба. Това, което “разпространяваме”, е идеята за книгата като нещо повече от традиционната ни представа за нея. Търсим начини да отворим повече хоризонти, където публиката да я открие като такава.

Защо според вас си струва да се полагат усилия в името на подобни творчески идеи?

Творците често се отделят и всеки работи самостоятелно, малко потайно, а това, което бива сътворено, може и да си остане зад вратите на ателиетата. Едно такова разгръщане на творческите постижения е катализатор на все повече и повече вдъхновение и въвлича още хора, които да правят такова изкуство или просто да го ценят и да се интересуват. В България подобни събития са рядкост и решихме да ги инициираме самите ние.

Какви са изискванията към творците, които искат да получат вашата подкрепа?

Темата, която ни вълнува в последно време, е личният прочит на всеки художник върху дадена творба. Мироглед и възприятия се преплитат в представата ни за съответния наратив. Но изваден от този контекст, наративът бива изолиран, историята се променя. Поставихме си за цел да изследваме тази симбиоза от процеси. В последните ни две изложби - Из-ре-че-ние и ПАРАГРАФ - поставихме минимална рамка - избор на изречение или параграф от литературно произведение и формат на крайния обект. Оттам нататък творците бяха свободни да се включат в отворената покана и да правят това, което най-добре умеят или с което имат желание да експериментират. Целта ни беше точно това - вътрешната душевност на всеки да пречупи текста по свой начин.

Какво задължително трябва да има в библиотеката на съвременния човек?

Може би съвременният човек невинаги има библиотека в смисъла на лавица с книги - за нас важното е да сме възприемчиви и да имаме фантазия и търпение за онези издания, които ние се опитваме да представяме на българската публика. Например всяка една от нас колекционира лимитирани издания и зинове, с които най-често се сдобиваме по време на пътуванията си в чужбина.

Разкажете ни някоя вдъхновяваща история, която започна от ТИ-РЕ.

Целият процес покрай ТИ-РЕ е вдъхновяващ. Вдъхновяващ за нас - срещаме се с нови хора, сблъскваме се с нови ситуации. Изграждането на една идея често се случва под формата на игра с четирима участници, които подхвърлят всевъзможни хрумки, постепенно допълващи се една друга и оформящи съдържанието на следващия ни проект. Завършването ѝ е трудоемък процес, който вярваме, че си заслужава, заради позитивния отклик, който срещаме както у самите авторите, с които сме работили досега, така и в публиката.

Какви са бъдещите проекти, които планирате?

Едно от нещата, към които се стремим, е създаването на архив от изданията, с които работим, който да бъде на разположение на ТИ-РЕ по всяко време. Така бихме могли да създаваме и да се включваме в повече, по-спонтанни и по-неформални инициативи.

Междувременно планираме тазгодишната ни по-основна проява - и понеже ще е нещо различно от миналогодишните ни инициативи предполага повече подготовка. За момента няма да издаваме, за всичко предстоящо можете да следите на страницата ни.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вяра Стефчева

Разказвачка на истории от 1001 нощ. Нещо като Шехерезада, само че хваща тен по софийските улици.

Оставете коментар

0 коментара