Великите непознати: Джентълменът от село Брестовица
„Той винаги се шегуваше през живота си, дори по време и на най-големите опасности. Шегуваше се до последния си миг. Предполагам, че ако природата можеше да комбинира между Индиана Джоунс и Томас Едисон, в резултат щеше да се получи Петър Петров...“
Ралф Петроф (син на Петър Петров)
С голямо сърце, топла душа и благ характер Петър Петров – българин по кръв, оставя своята трайна следа в развитието и просперитета на човечеството. Родом от село Брестовица, част от почтеното семейство на Димитър Петров и Василия – Петър изгражда своя непреклонен характер и висок интелект.
Още като юноша без капка колебания, сънародникът ни обикаля света по време на военни и политически размирици. Обявен за „враг на народна“ поради комунистически налози и осъден на смърт, Петров е принуден да напусне окончателно България и да се възползва от валящите шансове за надграждане на уменията и знанията си в чужбина.Тези обстоятелства го доближат най-много до мечтата му свързана с инжинерството – корабостроене, самолетостроене и други.
Трудът и усилията му биват възнаградени! Увеличаващите се предложеия за участие в различни проекти сбъдват мечтите му. Участва в десетки разработки към НАСА, от които са конструирането на ракетата „Сатурн“ от програма „Аполо“, метеорологичния сътник „Нимбус“, телекомуникационния спътник „Телестар“ и др. Истинския триумф настъпва през 1968, когато Петров основава собствената си фирма „Кеър Електрик“ в САЩ и на бял свят се появява първия в света безжичен сърдечен монитор.
Година по-късно се ражда и второто „дете“ на великия изобретател – първия в света електронен часовник, рекламиран от фирмата „Хамилтън уоч“ като „Пулсар“. (Както е известно, звездите-пулсари излъчват на равни интервали радиовълни с точно определена дължина). Вместо със стрелка, новият часовник показва времето, като се натиска бутонче и върху циферблата се изписват светещи в червено цифри. Звучи като куриоз – моделът се продава по това време за 2100 щатски долара. От 1971 година „Пулсар“ се появява в масова продажба, а пет години по-късно вече е наводнил пазара, като патентът му е продаден на японската фирма „Сейко“.
Това е истинска сензация за целия свят. България отменя смъртната присъда към Петров, но въпреки това той остава верен на себе си и не се завръща към родния край.
Следват и други самостоятелни открития:
- Първата компютъризирана система за измерване на замърсявания;
- Телеметрични устройства за метереологични и комуникационни сателити;
- Множество други апарати и авторски методи;
Не стигат думите, за да се опишат откритията, уменията, мъдростта на този велик сънародник!
Наричан от света един от най-продуктивните изобретатели от втората половина на XX век, а от сънародниците си „враг на народа“, Петров така и не се завръща в Родината. Трите му сина – Ралф, Алън и Марк също продължават да живеят далеч от България.
Е, приятелю вече знаеш за още един свой сънародник – джентълменът от село Брестовица!