Успелите

Джон Иърли: Бъдете уверени и се гордейте с държавата си!

Днес ще ви срещнем с един англичанин, който е влюбен в България. Джон Иърли е един лъчезарен представител на Обединеното кралство, който се възхищава на страната ни и прави прекрасни неща, за да помага на младите музикални надежди на нашата Родина. Повече за това и за него самия можете да откриете в следващите редове: 

Разкажи ни повече за себе си

Аз съм 73-годишен възрастен баща на четири английски деца и едно (осиновено неофициално) българско дете. Имам също петима внуци. Моят син, Дейвид, в момента води съвместно с неговата сестра Лиз моята компания. Дейвид е също Финансов Директор на Интернационална неправителствена организация със  специален статут към Обединените Нации (UN) и има българска съпруга. Той е баща на трима от внуците ми. Лиз е майка на други двама внука. Най-голямата ми дъщеря Сюзън работи за Менкап (Mencap) (английска благотворителност, която подкрепя хора със затруднения в ученето) и най-младата ми английска дъщеря Анна, която е CEO (главен изпълнителен директор) на Реприйв (от английски Reprieve, означава помилване), една световна благотворителност за премахване на смъртното наказание. Нейният съпруг e съветник на лидера в Къщата на Лордовете (горнaта камара в парламента на Обединеното кралство). Българската ми „дъщеря“ Магдалена прави своето име като музикант както в България, така и в Европа. Аз се гордея с моите деца. Бях много замесен в спорта и съм бил треньор по атлетика на интернационално ниво (без Опимпийски шампиони, но един Европейски шампион). Когато бях млад, аз също играех и преподавах ръгби футбол. Учил съм в Империал Колеж (Imperial Collage), един от топ университетите в света и съм по начало квалифициран като инженер. Внезапна промяна в посоката ме докара до това да стана световно водещ експерт по детската игрална безопасност.

Имаш много успешен бизнес в Англия. Разкажи ни повече

Моята компания, РоСПА Играй безопасно (RoSPA Playsafety), е най-голямата организация по безопасност в Обединеното Кралство, свързана с деца и млади персонажи играещи безопасно извън дома, а може би най-голямата в света. Само в Обединеното Кралство ние инспектираме над 20,000 детски площадки на година и водим над 200 курса, трениращи персонала на местната власт да правят рутинни инспекции. Аз бях инструментал за създаването на интенационалния професионален орган за инспекция на детски площадки, Регистърът за Игрални Инспектори Интернешънъл (The Register for Play Inspectors International) и като такъв, моята компания получава автоматично място на борда на директорите. Ние също имаме автоматично място на съответния Европейски стандартен комитет. Ние оперираме по цял свят, включително и в България и се гордеем, че във вашата страна направихме много, за да подобрим сигурността и качеството за игра на децата. Има обаче още много какво да се направи за довеждането на игралната сигурност и безопастност в България до приемлив стандарт. Ние сме изключително горди, че имаме думите „Патрон Нейно Величество Кралицата“ в долната част на нашите бланки.

Какъв е твоят поглед върху детските съоражения в България?

Докато съм много горд от това, което аз и Ивайло постигнахме в развитието на детските игрища за младите хора в България, аз съм много разочарован, че нови площадки в повечето случаи са само подсигурени, или съществуващи са реновирани, по време на местни избори и след това осигурявани в най-ниска цена, без оглед на качестовото или стойността на играта. Много от тях започват да се разпадат след няколко години.

Алберт Айнщайн е казал: „Играта е най-чистата форма на изобретение“. Играта е съществена част от развитието на едно дете. От съществено значение за бъдещето на вашата страна е тя да бъде добра, безопасна и предизвикателните игрални съоражения да бъдат подсигурени за вашите деца. Аз също съм разочарован, че само някои общини имат независима годишна инспекция от някого достатъчно квалифициран като нас, както е препоръчително по Европейски Стандарт. Това поставя безопасността на децата в риск. Изследване показва, че в Англия детската площадка е едно от най-безопасните мяста, където едно дете може да бъде (въпреки че ние имаме доста по вълнуващи съоражения от България). Това е най-вече в следствие на годишен инспекционен режим от квалифицирани инспектори от Регистъра на Игралните инспектори интернешънъл, и които разбират как работи детският мозък и също имат достъп до статистики на инциденти от цял свят.

Кога за пръв път дойде в България и какво е нещото, което най-много ти хареса в нашата страна?

Рано през 2005 аз получих имейл от млад български пейзажен архитект, Ивайло Сиркаров, изказвайки своята загриженост относно стандарта и безопастността на детските площадки в България. В резултат на това аз дойдох до България, за да срещна Ивайло и да видя за себе си. Ивайло в момента води нашите операции в България – РоСПА България – и много от кредитите по развитие на игралната сигурност в България предписвам на него. Първите ми впечатления от България не бяха толкова добри. Първите служебни лица, които срещнах бяха „трудни“ и неприятелски настроени, но скоро след това аз се влюбих в страната. Срещнах се с толкова много добри хора и пътувайки наоколо аз осъзнах колко красива е вашата природа. Малко е разочароващо, че през вековете толкова много от историческите ви постройки са били унищожени от различни нахлуващи армии.

Една леко сексистка бележка, е че аз забелязах колко много красиви жени има в България. Струва ми се повече, от която и да е друга страна, която съм посещавал. Като някой, който се интересува от древна история, аз също оценявам вашата дълга история и факта, че преди 7,000 години най-старата цивилизация е съществувала от двете страни (България и Румъния) на Дунавското устие.

Едно от прекрасните неща, които правиш, е че даваш стипендии за талантливи млади български музиканти. Разкажи ни някои детайли относно това

Едно от посещенията ми през 2005 ме доведе до това да срещна много талантливо младо българско момиче Магдалена Петрович (която аз и моята съпруга в крайна сметка „осиновихме“ и която приемам за моя дъщеря). Скоро осъзнах трудностите на младите хора, които биха искали да продължат обучението си извън страната. Например, Националният съюз на студентите в Обединеното кралство изчислява, че приблизително поне 22,000 лева са нужни, за да покрият жизнените нужди в Лондон. Затова основах моя благотворителност The Yearley Trust, за да отдам някаква помощ. Първите три, на които помогнах, вече направиха своите стъпки. Те всички учиха в Училището за музика и драма Гилдхол (The Guildhall School of Music and Drama) в Лондон. Магдалена също учеше в Кралската холандска консерватория (The Royal Dutch Conservatory) в Хага и прави своята международна крачка като челистка, която е свирила из Европа и също в Азия (Индия), правейки ме горд баща. Втората, Ева Николова, е асистент мениджър за водеща британска музикална агенция. И третата, Габриела Георгиева, е в момента преподавател по пиано във водещо британско училище и по-рано тази година беше удостоена като Почетен гражданин на град Лондон. Последният Ноември аз предложих две или три стипендии за талантливи музиканти, неспособни да си позволят майсторски класове извън България. Обаче стандартът на това прослушване беше толкова висок, че стигнах до възнаграждаване на осем от тях. Натали Нейкова, Лора Маринова, Магдалена Вутова, Габриела Линкова, Мила Михова, Симеон Шиндаров, Момчил Пандев, и накрая Цветелина Георгива. Всички те са извънредно талантливи и имат потенциал да направият голямо впчатление в света на музиката и съм щастлив, че също бях домкин на някои от тях в Англия, за да им покажа малко и от своята страна.

Намирам за разочароващо, че няма повече хора като мен предлагащи стипендии на талантливи млади българи. Аз лично имах изключителното удоволствие да помагам на младите хора, на които помогнах и наистина много оценявам позитивнaта обратна връзка, която те ми дават.

Според теб какво българите биха могли да научат от англичаните и какво англичаните биха могли да научат от българите?

Българите могат да се научат на точност (Аз свикнах да казвам на хора, че срещата е от 9:00, за да могат да са пристигнали за „реалното“ време от 9:30). Истинска гордост и ценене на вашата история. Служебните лица и общинските служители да бъдат по-отзивчиви и полезни на потребителя. БЕЗ КОРУПЦИЯ. Справедлива правна система. По-добро осигуряване на благориятни условия и възможности за младите хора и хората с увреждания. Не „в борбата“ в учебни заведения. Учителите трябва да поставят нуждите на техните учници на първо място.

Англичаните е добре да научат, че е по-добре да се захванат с по-ниско платена работа, отколкото да се издържат с държавни помощи. Че винаги има някой, който е по-зле от тях. Да се наслаждават да споделят своята храна с приятелите си в ресторанта и да ядат здравословно. Да се наслаждават на природа. Да пият по-разумно (не, че Българите не пият – просто те се държат по-добре, когато са пили) и да не бъдат с толкова лошо наднормено тегло.

Какъв е твоят съвет към всички млади хора в България, които излизат от училище или университет и са на път да направят своята първа крачка в истинския живот?

Бъдете уверени, вярвайте в себе си и се гордейте с държавата си. За да бъдете успешни в кариерата си, трябва да бъдете щастливи в работата си. Докато академичните квалификации са полезни, усърдната работа и мотивацията са тези, които носят успеха. Една от тайните на моя успех е планирането, затова планирай времето, ученето и т.н., за да увеличиш ползата. Доброто планиране страхотно подобрява ефективността. Интересно е да се отбележи, че отборът на Великобритания е спечелил повече златни медали на Олимпийските игри, от която и да е друга държава освен САЩ. Това е така, защото те работят върху 8-годишен план и таргетират Олимпийските игри. Младите могат да научат много от това.

Запомнете, че няма правилен начин, за да направиш нещо. Има правилен начин за теб. Филтрирай всички тези хора (лектори и т.н.), които ти казват и определят кои е правилният начин за теб. Ще използвам една музикална аналогия - великият челист Ростропович веднъж бил попитан „Трябва ли да държа лъка си така или по другия начин“, на което той отговорил „Няма значение как го държиш, звукът, който правиш с него е това, което има значение.“ Споменах по-рано за една пълна промяна в моята кариера. Не се страхувайте да правите промени. Това, че си квалифициран в една дисциплина не означава, че по-късно не можеш да смениш на друга (освен всичко погледни тя какво направи за мен).

Опиши ни България на своите мечти

Освободена от корупция страна с възможности за младите хора (освен всичко, те са бъдещето). Това означава по-добро осигуряване на благоприятни условия. Повече усмихнати и щастливи хора. Без презастрояване засягащо околната среда и най-важното - БЕЗ ПОВЕЧЕ БЕДНОСТ и страна на възможностите за всички. Място, което ще привлече обратно всички тези талантливи българи, които са изпитали нуждата да преследват кариерата си другаде и ще стимулира хората да не напускат страната най-вече.


English version:

Tell us about yourself

I am a 73 year old father of four English children and one (unofficially adopted) Bulgarian child. I also have five grandchildren. My son, David, now runs in conjunction with his sister Liz, my company. David is also Treasurer of an international NGO with special status at the UN and has a Bulgarian wife. He is father of three of my grandchildren. Liz is mother of my other two grandchildren. My oldest daughter Susan works for Mencap (an English charity that supports people with learning difficulties) and my youngest English daughter Anna is CEO of Reprieve, a world wide charity working to abolish the death penalty. Her husband is special advisor to the leader in the House of Lords (the upper house in the UK parliament). My Bulgarian “daughter” Magdalena Petrovich is making a name for herself as a musician both in Bulgaria and also across Europe. I am very proud of all my children.

I used to be very involved in sport and was an athletic coach at international level (no Olympic Champions but one European Champion). When I was younger I also played and coached rugby football. I went to Imperial College (one of the top universities in the world) and originally qualified as an engineer. A sudden change of direction led to me becoming one of the world’s leading experts in child play safety.

You have a very successful business in England. Tell us about that.

My company, RoSPA Playsafety, is the largest safety organisation in the UK dealing with child and young persons play safety outside the home and probably the biggest in the world. In the UK alone we inspect over 20,000 play areas a year and run over 200 courses training local authority staff to do routing inspections. I was instrumental for setting up the international professional body for play area inspections (The Register of Play Inspectors International) and as such my company has an automatic place on the board of directors. We also have an automatic place on the relevant European Standard Committees. We have operations around the world, including Bulgaria and are proud that in your country we have done much to improve the safety and quality of play for children. There is however much more to do to bring play provision and safety in Bulgaria up to an acceptable standard We are especially proud that we have the words “Patron Her Majesty The Queen” on the bottom of our letterheads.

What is your view of play facilities in Bulgaria?

Whilst I am very proud of what I and Ivaylo Shirkarov have achieved in improving play facilities for young people in Bulgaria I am very disappointed that new areas are generally only being provided, or existing ones renovated, at times of local elections and then provision at lowest cost with no regard to quality of play value. Many are beginning to fall apart after a couple of years. Albert Einstein said ”play is the purest form of invention”. Play is an essential part of a child’s development. It is essential to your country’s future that good, safe, and challenging play facilities are provided for your children.

I am also very disappointed that very few municipalities have independent annual inspections from someone suitably qualified such as ourselves, as recommended by the European Standard. This is putting the safety of children at risk. Research has shown that in England a play area is one of the safest places for a child to be (in spite of us having more exciting areas than in Bulgaria). That is very much due to our annual inspection regime by inspectors qualified on The Register of Play Inspectors International and who understand how the child’s brain works and also have access to accident statistics throughout the world.

When was the first time when you came to Bulgaria and what is the thing that you like the most about the country? 

Early in 2005 I received an email from a young Bulgarian Landscape Architect, Ivaylo Sirkarov expressing his concern about the standard and safety of play areas in Bulgaria. As a consequence I flew out to Bulgaria to meet Ivaylo and see for myself. Ivaylo now runs our operation in Bulgaria – RoSPA Bulgaria – and much credit for the improvements in play provision in Bulgaria must go to him My first impressions of Bulgaria were not that good. The first officials I met were “difficult” and unfriendly but I soon fell in love with the country. I met so many friendly people and touring around I realised just how beautiful your scenery is. It is just a bit disappointing that over the centuries so much of your historical building etc have been destroyed by various invading armies. On a slightly sexist note I have noticed how many pretty girls there are in Bulgaria. It seems more than any other country I visit. As someone who is interested in ancient history I also appreciate your long history and the fact that 7,000 years ago the oldest civilisation in Europe existed both sides (Bulgaria and Romania) of the Danube estuary.

One of the great things that you do is that you provide scholarships for talented young bulgarian musicians. Give us some details about that.

One of my visits in 2005 led me to meet a very talented young Bulgarian girl Magdalena Petrovich (who my wife and I eventually “adopted” and who I consider as my daughter). I soon realised the difficulties that young people have who wish to continue their studies outside their country. For instance The National Union of Students in the UK estimate that it costs the equivalent of at least 22,000 BGN just to cover living expenses in London.  I therefore set up my charity The Yearley Trust to provide some help. The first three I helped have already made their mark. They all studied at The Guildhall School of Music and Drama in London. Magdalena Petrovic also studied at The Royal Dutch Conservatory in the Hague and is making her mark internationally as a Cellist having played concerts across the EU and also in Asia and India (making me a very proud father) . The second Eva Nikolova is now Assistant Manager for a major UK music agency and the third Gabriella Georgieva is now piano teacher at a leading UK school and earlier this year was honoured by being made a Freeman of The City of London.

Last November I offered two or three scholarships to enable talented musicians to attend masterclasses outside Bulgaria. However the standard of those auditioning was so high that I ended up awarding scholarships to eight of them. Natalie Neykova, Lora Marinova, Magdalina Vitova, Gabriella Linkova, Mila Mihova, Simeon Shindarov, Momchil Pandev, and finally Tsvetelina Georgieva. All are exceptionally talented and have the potential to make a major impression on the world of music and I am happy to also have hosted some of them to come to England and to show them some of my country. I find it disappointing that there are not more people like me offering scholarships to talented young Bulgarians. I personally have had great pleasure in helping the young people that I have helped and very much appreciate the positive feed back they give me.

In your opinion what can bulgarians learn from the people of England and what can the egnlish people learn from bulgarians?

Punctuality, (I have got used to telling people that a meeting is at 9:00 so that they are there by the “real” time of 9:30). Real pride and sense of your history. Officials and municipal employees being more helpful and “user friendly”. NO CORRUPTION. A fair legal system. Better provision of facilities and opportunities for young people and people with disabilities. No “in fighting” in educational establishments - Teachers should put the need of their pupils first. English people can learn that it is better to take low paid hard work than live on benefits. That there is always someone else worse off than you. To enjoy sharing your food with your friends in restaurants and to eat healthy food. To enjoy our countryside. To drink more responsibly (not that Bulgarians don’t drink – they just behave better when drunk) and not to be badly overweight.

What is your advice to all the young people in Bulgaria that are going out out of school or university and are about to make their first steps in real life? 

Be confident and believe in yourself and be proud of your country. To be successful in your career you need to be happy in your job. Whilst academic qualifications are helpful it is hard work and inspiration that will lead to success. One of the secrets of my success was forward planning so plan your time and study etc to maximise the benefit. Good planning greatly improves efficiency. It is interesting to note that Team GB won more gold medals at the Olympics than any other nation except the USA. This is because they work on an 8 year plan and target the Olympics. Young people can learn a lot from this.

Remember that there is no right way of doing anything. There is a right way for you. Filter all that people (lecturers etc) tell you and determine what works for you. To use a musical analogy, the great cellist Rostropovich was once asked  “Should I hold my bow this way or that way” to which he replied “It does not matter how you hold it it is the sound you make with it that matters” I mentioned earlier a complete change in my career. Don’t be frightened yourself to make changes. Because you qualified in one discipline it does not mean that you cannot change to another one later  (after all look what it did for me).

Describe to us the Bulgaria of your dreams

A corruption free country of opportunities for young people (after all they are the future).  That means better provision of facilities. More smiling and happy people. No more overdevelopment affecting the environment and most important of all NO MORE POVERTY and a country of opportunity for all. A place that will attract back those talented Bulgarians who have felt the need to pursue their careers elsewhere and will encourage people not to leave in the first place.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара