ДНК проучване разкри нов вид костенурки, обитаващи Галапагос
Чрез проведено ДНК проучване, учени установяват наличието на нов вид гигантски костенурки, които обитават галапагоския остров Сан Кристобал. Този вид още не е идентифициран от науката.
Еквадорското министерство на околната среда споделя в социалните мрежи:
Видът гигантска костенурка, който обитава остров Сан Кристобал, известен досега на науката като Chelonoidis chathamensis, генетично съответства на различен вид.
Изследването се провежда от изследователи от университета на Нюкасъл, Йейлския университет, американската неправителствена организация "Галапагос Кансървънси" и още няколко институции. Екипът сравнил генетичния материал на костенуркит с кости и черупки, събрани през 1906 г. от Калифорнийската академия на науките в пещера, разположена на високите островни плата.
В процеса на описанието на Chelonoidis chathamensis, експедиционната група, събрала костите от пещерата, не достига до низините североизточно от Сан Кристобал, където днес живеят костенурките.
Позовавайки се на този факт, те констатират, че около 8000 костенурки, които обитават Сан Кристобал в наши дни, може да не са Chelonoidis chathamensis, а да отговарят на напълно нова линия.
От "Галапагос Кансървънси" допълват, че видът Chelonoidis chathamensis от високите плата на Сан Кристобал "почти сигурно е изчезнал" и че островът е бил дом не на една, а на две разновидности костенурки. Едната от тях е обитавала високите плата, а другата - низините.
Изследването, публикувано в научното списание "Хередити", ще продължи с възстановяването на още ДНК от костите и черупките, за да се определи дали на живите костенурки от Сан Кристобал трябва да се даде ново наименование.
Източник: dariknews.bg