Добър ден, майсторе! Или как млади архитекти спасяват изчезващи занаяти
Всяко време има свои особености. Всяка епоха има свои тайни, свои знания, свои хора. Всеки човек е някой, който може да те научи на нещо, но при научаването има една особеност - знанието не може да бъде предадено насила. За да го получиш, трябва да го търсиш, да го желаеш, да ти бъде интересно. И днес, когато светът върви напред и уж имаме достъп до всякаква информация, много от познанието, което са имали дедите ни си е отишло заедно с тях.
Днес обаче българският народ все по-яростно се стреми да запази индивидуалността, традициите и духа си. Все повече хора желаят да наследят знанията, които интернет не познава. Онези, които се предават от поколение на поколение. Днес на пътуване, чиято цел е да съхрани изчезващи занаяти тръгват млади български архитекти. Избрали са Странджа, въоръжени с любознателност, търпение и възхищение към занаятчиите и уменията, които днес малцина притежават.
Първата им спирка е в село Българи, за да се видят с дядо Йовно - майстор по цепене на дъски. Той е усвоил занаята от чичо си. Практикува го цели 20 години, а през ръцете му са минали десетки къщи. С тъга споделя, че в околността не е останал друг, владеещ занаята. Тъжи също, че няма на кого да го предаде - трудът е огромен, а тънкостите изискват много учене и практика, за да станеш добър.
Запознават ни и с дядо Андон, от село Кости - майстор на керемиди, каменна зидария и плетене на стени от слама и кал. Скромно казва, че в неговия занаят няма тънкости, просто човек не трябва да се страхува от високо. Търси на кого да предаде уменията си от много дълго време, но все още никой не се е намерил. Сега е радостен, че екип от млади хора е отишъл при него. Дядо Андон има какво да ги научи - за работата му човек не е казал лоша дума.
След срещата младежите тръгват към село Кодолово. Планирали са да разкажат наученото и да ни запознаят с още занаятчии в интернет страница, която сами ще направят. Заслужава си да проследим това пътешествие, чиито стъпки вървят по следата на българското трудолюбие, любознателност и огромно желание да се съхранят знания, градени с години. Защото тези млади хора не търсят просто информация. Те вървят въодушевени по стъпките на дедите ни, надграждайки себе си и собствените си умения.
По репортаж на Андреа Йовева, Нова ТВ